Nejpopulárnější ojetiny roku 2020: známe nejčastěji prověřované modely

Nejpopulárnější ojetiny roku 2020: známe nejčastěji prověřované modely

Autor: Jan Novotný · Fotografie: CarVertical (autor: Vilija Jankunaite)

ojeVýběr ojetého vozu může být náročná disciplína. Je nutno zkoumat mnoho parametrů, a to jak co se výběru preferovaného vozu (a specifikace) týče, tak vyhledání a výběru konkrétního (bez)problémového kusu. Samozřejmě základem jsou zdroje, které mnohé napoví o spolehlivosti té či oné značky a jejich modelů. Ostatně třeba nejčastěji opravovaným vozům jsme se relativně nedávno věnovali v samostatné reportáži a stejně tak jsme připravili stručný návod, jak prověřit historii ojetiny. Pokud se ale vrátíme zpět k preferencím toho či onoho zájemce (a výběru vysněného modelu / značky), určitě může pomoci přehled nejoblíbenějších vozů v České republice. I díky tomu byla provedena studie, která právě výběr může hodně usnadnit. Možná vás překvapí a třeba vám dne spomůžeme poznat auta, která by vás předtím ani nenapadla. Při koupi auta se počítá, že ho majitel bude vlastnit několik let, právě proto by se samotný výběr neměl nikdy podceňovat.Pojďme se podívat, co říkají statistiky – tedy především ty, jaká vozidla jsou nejčastěji prověřována.

 

Metodologie průzkumu

Od začátku ledna do konce prosince roku 2020 byla provedena důkladná studie nejvyhledávanějších aut v České republice. Analýza byla provedena z více jak půl milionu provedených reportů na webu carVertical. Neznamená to, že daná auta byla nejvíce prodávaná, ale že lidé zjišťovali a vyhledávali informace právě o níže uvedených modelech nejvíce. Z toho plyne, že uvedená auta byla v roce 2020 mezi lidmi v české republice nejpopulárnější. Možná budete překvapeni, protože česká auta nejsou v tomto žebříčku zastoupena tak, jak by se mohlo očekávat.

 

TOP 5 nejpopulárnějších modelů v České republice

Seznam těchto aut byl sestaven procentuálně, na základě počtu reportů daného modelu, v porovnání s celkovým počtem reportů různých modelů z webu carVertical. A pokud nyní nevíte, o čem je řeč, pak vězte, že právě prostřednictvím této služby je možné už od loňska i v ČR spolehlivě, a z pohodlí domova zjistit kompletní historii většiny ojetin dostupných na tuzemském trhu. Právě díky tomu je tato studie založena na reálných informacích, a ne pouze na odhadech.

1. Škoda Octavia – 10,92% ze všech reportů

Nikoho určitě nepřekvapí, že ani v tomto žebříku první místo neuniklo českému výrobci. Octavia, mladoboleslavský bestseller, je v Česku bez pochyb nejpopulárnější. Na parkovištích nejčastěji parkují modely z roku 2016, 2008 a 2007. Toto auto je mezi ojetinami cenově relativně velmi dostupné a nabízí širokou škálu různých doplňků. Především není náročné na opravu, protože se téměř v každém koutě České republiky nachází servis, který si se Škodovkou hravě poradí, a navíc je k dispozici mnoho náhradních dílů, právě díky tomu, že je to jeden z nejrozšířenějších modelů. Vyniká především svou praktičností a ve většině případech i nízkou spotřebou paliva.

 

2. BMW řady 3 – 5,67% ze všech reportů

Na druhém místě se umístila oblíbená a prestižní německá značka BMW se svým modelem BMW řady 3 – především generace E92 z let 2007, 2006 a 2008. Spolehlivé a mnohdy silné motory, líbivý design, příjemné naladění podvozku a tak trochu i punc originality či kvality dělá toto auto velmi oblíbeným. Spolehlivost německých vývojářů je zde určitě taky velmi klíčová, i když na druhé straně mnoha lidem překáží zadní náhon kol a to především v zimních měsících. Každopádně BMW řady 3 patří určitě po právu k nejpopulárnějším zástupcům střední třídy, a to v jakékoliv generaci.

 

3. Volkswagen Golf – 4,72% ze všech reportů

Golf by mnoho lidí očekávalo na vyšší příčce populárnosti, ale ani třetí místo není špatným výsledkem. V Česku mají motoristé zájem především o modely z let 2010, 2005 a 2011. Volkswagen Golf je klasikou, pro české řidiče je pak přitažlivý především proto, že je menší (především ve variantě hatchback) a kompaktní, ale zato zevnitř velmi prostorný. Jeho popularitě není divu, když jde o sesterský model boleslavského bestselleru, Škody Octavie. Působí navíc luxusnějším dojmem než auta z dané kategorie. Golf také ve vyšších výbavách disponuje i mnoha asistenty a v početné míře je u něj zastoupena i automatická převodovka. Spotřeba paliva ve většině variant také patří k těm lepším, což je určitě dalším důvodem jeho popularity. Pokud si zákazník vybere verzi kombi, získá tak rodinný automobil s velkým prostorem a to vše za rozumnou cenu.

 

4. Volkswagen Passat – 4,40% ze všech reportů

U značky Volkswagen můžeme zůstat, protože na čtvrtém místě je model Passat, o něco výše situovaný bratříček právě Golfa. Svou popularitu získal převážně jako synonymum manažerského sedanu. Je prostorný a majitelé ho využívají ve velké míře také jako rodinný automobil s velmi pohodlným podvozkem, řízením a hlavně všedním designem, který vyloženě nenadchne ale ani nezarmoutí. Jedním z hlavních důvodů oblíbenosti tohoto modelu je i jeho často velmi bohatá výbava, kterou si v konfiguraci volí především manažeři – nejčastější první uživatelé nových Passatů. V Česku lidé nejvíce vyhledávali modely z roku 2016, 2015 a 2008, což svědčí o tom, že posledními generacemi této stálice automobilového průmyslu (především od roku 2008) se němečtí vývojáři rozhodně trefili do vkusu českého národa.

 

5. Audi A4 – 2,57% ze všech reportů

Na pátém místě zůstaneme také v Ně Z Ingolstadtu české motoristy zajímá model Audi A4 z let 2009, 2007 a 2006. Čtyři kruhy na kapotě vysílají ostatním jasný vzkaz – prémiový segment za rozumnou cenu láká nejednoho českého zákazníka. Model A4 je zajímavý svým dravým designem, prestižním image a především vzhledem se sportovním nádechem. Nemusí se stydět ani za použité materiály, které jsou vskutku kvalitní. Majitel Audi je vnímán vždy tak trochu nadřazeně nad ostatními, a to si zřejmě myslí i Češi. Navíc si Audi A4 drží hodnotu celkem dlouho, a proto nemusíte být při následném prodeji příliš zklamání. Musíme zde však vzpomenout, že „za prémii se platí“, a tak ceny některých náhradních dílů stojí o něco více než u sesterských značek v rámci koncernu VW. Tento model je navíc i častým terčem různých podvodníků a zlodějů.

prověřit vin vámi vybrané ojetiny můžete zde:

 

Nejprodávanější nutně neznamená nejoblíbenější nebo ano?

I když by se mohlo zdát, že se jedná o nejprodávanější auta, není tomu tak. Pokud by byla provedena studie nejprodávanějších aut, vypadal by tento žebříček jinak a zjevně by mu dominovala především česká auta, kterých vidíme na silnicích skutečně velké množství. Každopádně nejvyhledávanější auta 2020 jsou právě ta výše uvedená a možná, že na českých silnicích budou vidět stále častěji. Vy ale máte před jejich koupí (tak jako vždy) možnost získat co nejvíce informací a případně si i prověřit jednotlivé kandidáty.

 

Jan Novotný

Sdílet: