Univerzální startovací zdroje: záchrana vybité baterie (nejen) v mrazech

Univerzální startovací zdroje: záchrana vybité baterie (nejen) v mrazech

Autor: Jan Novotný, zdroj: OSRAM Česká republika s.r.o. · Fotografie: OSRAM Česká republika s.r.o.

Především v zimním období může častěji docházet k vybití autobaterie, díky čemuž pak ani zdánlivě zdravé nebo zánovní vozidlo nemusí být schopno nastartovat. Často je možno takovou situaci vidět před obytnými domy nebo na parkovištích u lyžařských, případně nákupních středisek – především tam, kde auto stojí delší dobu na mrazu. Spolehnout se na projíždějící není vždy možné, a tak jedinou jistotou je vozit s sebou záložní startovací zdroj. A byť jde o relativně moderní vymoženost, která zatím není vyloženě nedílnou součástí výbavy běžného motoristy, vybírat můžeme z několika kompaktních modelů rozdělených podle objemu motoru až po velký stacionární startovací zdroj učený pro dílny nebo havarijní vozidla. A aby kompaktní a lehce přenosný startovací zdroj nezahálel, je možné jej využít jako výkonnou svítilnu nebo jako běžnou powerbanku s USB-C konektory pro nabíjení tabletů, foťáků a mobilních telefonů. Na rozdíl od powerbanky ale s tímto zdrojem nastartujete i auto s až 8litrovým benzínem nebo 4litrovým nafťákem! Zkrátka, když je baterie vybitá a potřebujeme auto rychle nastartovat, přijdou vhod startovací zdroje.

 

Od solidního základu (6000 mAh) až po 16 800 mAh pro soukromé použití

I ten nejmenší model, OSRAM BATTERYstart 200, je schopen nastartovat motor s objemem až 3 litry. Disponuje kapacitou baterie 6000 mAh, nabízí startovací proud 150 A a k jeho úplnému nabití stačí pouhé 2 hodiny. Velikostí odpovídá běžnému 7palcovému mobilnímu telefonu. Model 300 má téměř stejnou délku a šířku jako menší startér (168 × 88 mm), liší se pouze tloušťkou, která dosahuje 33 mm. Má však více než dvojnásobnou kapacitu (13 000 mAh), což umožňuje nastartovat benzínový motor do 6 litrů nebo naftový motor do 3 litrů. Jeho nabíjení trvá 3 hodiny. Model 400 je díky kapacitě 16 800 mAh výkonný startovací zdroj umožňující nastartovat benzínový motor do 8 litrů nebo vznětový motor s polovičním objemem (startovací/špičkový proud – 400 A/800 A). Dodává se oproti předchozím modelům navíc s 12V napájecí autozásuvkou pro připojení např. ventilátoru nebo chladícího boxu. Jeho nabíjení trvá 4 hodiny. Všechny výše uvedené modely jsou vybaveny ochranou proti přepólování, zkratu, přehřátí a USB zásuvkami s možností rychlého nabíjení.

Nejvyšší (profesionální) řada umožňující profíkům bleskurychlé dobití

Profesionální model Pro 700 je díky vestavěné lithium-fosfátové baterii (LiFePO4) s kapacitou 78,6 Wh vhodný pro startování až 8l benzínových a 6l naftových motorů. Vzhledem k povaze a rozměrům tohoto startéru však neplní funkci powerbanky ani svítilny. Oceníte ale možnost dobít jej právě spuštěným vozidlem. Stačí, když necháte zařízení připojené k baterii pouze 60 sekund, aby se startér dobil do původního stavu. Samozřejmostí je ochrana proti přepólování a zkratu. Dodáván je s dokovací stanicí pro snadné nabíjení a okamžité použití. Více informací naleznete zde:

 

Jan Novotný

Sdílet: