Přehled nejzajímavějších automobilových novinek uplynulého měsíce (květen 2021)

Přehled nejzajímavějších automobilových novinek uplynulého měsíce (květen 2021)

Autor: Jakub Kameníček · Fotografie: press jednotlivých automobilek (viz zdroj jednotlivých galerií)

Uplynul měsíc květen a s ním vám přinášíme opět další balíček zajímavostí, které se odehrály ve světě mobility a zejména v té osobní (dvoustopé) za posledních 30 dní. Do našeho výběru se dostaly například takové novinky, jako Ssangyong Rexton, v roce 2021 nejdůležitější model našeho domácího výrobce, ocenění jednoho českého showroomu i analýza neblahého dopadu koronavirové pandemie na nyní stále stoupající ceny nových osobních vozů. To a ještě o kousek více rozebereme v následujících odstavcích. Pojďme do toho…

 

Cupra uvádí svůj první, plně elektrický model “Born”

zdroj foto: Porsche Česká republika s.r.o.

,,Sportovní civilní hatchback na elektřinu pro 21. století”– tak by se dal krátce shrnout koncept tohoto nového přírůstku do rodiny vozů Cupra. Cupra s tímto prvním, čistě elektricky poháněnými automobilem a zároveň prvním vozem v jejích nabídce s neutrální bilancí emisí oxidu uhličitého, cílí především na emotivní zážitek z jízdy a ekologičnost nejen v provozu ale už během samotné výroby vozu (potahy sedadel vyrobené čistě z recyklovaných plastů, s obchodním názvem Seaqual®, a další). O dynamické jízdní vlastnosti se postará koncernová technologie adaptivního podvozku, známá již dobře pod zkratkou DCC (Dynamic Chasis Control), dále elektronicky řízená stabilizace řízení ESC Sport, progresivní řízení (známé např. z vozů Audi) či poměrně k velikosti vozu celkem ohromná až 20palcová kola z lehké slitiny a k nim odpovídající posílená brzdová soustava. Cupra Born bude k mání ve 4 pohonných verzích: 150 k, 204 k, 231 k a 231 k s prodlouženým dojezdem (až 540 km na 1 nabití, testováno dle metodiky WLTP). Nejdynamičtější z těchto čtyř nabízenných motorizací, ta třetí, nabídne řidiči jízdní dynamiku v rámci zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,6 vteřin. Prodej modelu Born bude spuštěn nejspíše ještě v tomto roce 2021.

 

Oblíbený český malý vůz pokračuje již ve své 4. generaci

zdroj foto: Škoda Auto a.s. (Škoda Storyboard)

Jak již někteří z vás poznali z titulku tohoto odstavce, řeč je o nové generaci vozu Škoda Fabia, která nedávno spatřila světlo světa ve své plné kráse. Tento populární model, jehož historie se začala psát na konci minulého tisíciletí, s novou generací opět o kousek narostla, dostala lepší jízdní vlastnosti a bezpečnostní i multimediální technologie. Více se o tomto modelu můžete dozvědět v článku věnovaném čistě této novince.

 

“Full atack mode” v podání nového velkého SUV Ssangyong Rexton

zdroj foto: WAE Kft (Ssangyong cz press)

Jihokorejská automobilka Ssangyong, známá na našem trhu nyní novými SUV vozy, které vynikají především obstojným zpracováním, bohatou výbavou a to vše především ve velmi zajímavém poměru k jejich cenovce, přichází na český trh s další novinkou – modernizovaným modelem Rexton. Jedná se o velké, pěti až sedmimístné SUV, které přináší řadu inovativních prvků v oblasti jízdního komfortu, bezpečnosti a také luxusu, na které jsme u tohoto asijského výrobce nebyli dříve zvyklí. SUV Rexton je již v prodeji a jeho cena začíná na překvapivých 899 900 Kč (vč. DPH).

TEST: SsangYong Korando 1.5 T-GDI – poměr cena/výkon hraje prim

 

Připravovaná nová generace Hondy HR-V e:HEV přináší novou úroveň cestovního pohodlí

zdroj foto: Honda Motor Europe Ltd. (Honda Newsroom)

Žhavá novinka, kterou připravuje japonský výrobce aut, zbrusu nová generace oblíbeného cross-overu Honda HR-V bude mimo jiného redefinovat ergonomickou a prostorovou koncepci interiéru. U nového, hybridního HR-V se tak budeme moci těšit po usazení do vozu na ještě lepší vzdušnost (v obrazném i doslovném smyslu slova díky nově navrženému systému cirkulace vzduchu uvnitř vozu) a dostatek světla. Díky důmyslnému uspořádání bude nová generace tohoto modelu poskytovat prostor, na který býváme zvyklí spíše u vozů vyšších tříd. Při vývoji interiéru tohoto automobilu se vývojáři zaměřili také na funkčnost a pohodlí cestujících. Tento vůz jde do prodeje a do showroomů Honda koncem letošního roku (2021).

 

Zažíváme dobu výrazného zdražení osobních automobilů, tvrdí závěry České leasingové a finanční asociace (ČLFA)

Statistiky České leasingové a finanční asociace poukázaly na výrazné zdražení cen automobilů. Za poslední 2 kalendářní roky, tedy od prvního kvartálu 2019 až po první čtvrtletí letošního roku 2021, to dělá navýšení ve firemním (fleetovém) sektoru o 21,6 % a v privátní sféře o ještě znepokojivějších 30,1 %. Můžeme v tom hledat spoustu příčin a činitelů, ale mezi nejvýraznější faktory patří bezesporu dopady koronavirové pandemie a s ní souvisejícího zdražení výrobních surovin (ocel, hliník, plasty a další). Souběžně se jedná pravděpodobně o hlubší odraz celosvětové snahy o regulaci a snížení emisí CO2, a to skrze omezení dostupnosti nových osobních vozů širší veřejnosti. Každopádně, mezi nejoblíbenější finanční produkty používané k financování nákupu osobního automobilu v privátní sféře patří spotřebitelský úvěr, který volí významná většina klientů. Ve firemní sféře pak jasně vede již v Česku dobře zavedený tzv. operativní leasing, pro který se rozhoduje přibližně polovina všech podnikatelských subjektů. Na rozdíl od privátního sektoru volí firmy většinou nejvyšší formu operativního leasingu, zvanou jako “full-service leasing”, zahrnující kompletní péči o vozidlo od servisu až po opravy, vč. služby poskytování náhradního vozidla v době provádění servisu na smluvním voze daného klienta/firmy.

 

DS Store Praha dostal ocenění Czech Top Shop

zdroj foto: P Automobil Import s.r.o.

Abychom nekončili úplně negativní notou, doplníme, že pražské dealerství francouzské automobilky DS Automobiles, DS Store Praha, bylo určeno inspektory soutěže Czech Top Shop 2021 za vítěze březnového kola. Czech Top Shop je určitou obdobou Michelinských hvězd, známých ze světa restaurací a jedná se tak o punc kvality a luxusu. Hodnotitele komise Czech Top Shop 2021 si DS Store Praha získal především svou avantgardní a až přímo uměleckou koncepcí, která se projevuje v každém detailu jejich fyzické i digitální formy. Uvádíme komentář samotného ředitele této soutěže, pana Jiřího Berana: „Vítězný DS Store Praha působí spíš jako galerie moderního umění než prodejna osobních vozů. Už jeho černá hliníková fasáda, jejíž vzorek nese logo značky DS, naznačuje exkluzívní pojetí tohoto unikátního konceptu. Uvnitř pak na nás dýchnou kůže, sklo a hliník, které velmi vhodně komunikují prémiovou pozici značky DS. Třešničkou na dortu je pak DS Virtual Vision – simulátor virtuální reality, který nás jako plášť kouzelníka Rumburaka přenese do středu Paříže. Tam nám pak nabídne neuvěřitelně realistickou prezentaci kompletní produktové řady vozů DS.“ Mezi hlavní hodnotící kritéria zákaznického zážitku dle představitelů Czech Top Shop patří exteriér, koncept/design, orientace v areálu, způsob prezentace služeb či zboží, POP komunikace, kvalita servisu personálu (jeho ochota, aktivita a odbornost) a nakonec tzv. “Digital Signature”, anebo využití digitálních obrazovek v dané provozovně.

 

Náš seriál novinek pokračuje.

Již teď pro vás – naše milé čtenáře – připravujeme červnový díl přehledu nejzajímavějších automobilových novinek. Zůstaňte s námi, aby vám neuniklo nic podstatného ze světa automobilismu.

Přehled 10 nejzajímavějších automobilových novinek uplynulého měsíce (duben 2021)

 

Jakub Kameníček

Sdílet: