Ford Puma ST: ostrý jako šíp, rychlý jako ďábel

Ford Puma ST: ostrý jako šíp, rychlý jako ďábel

Autor: Lucie Přádová · Fotografie: Lucie Přádová

Je to k neuvěření, že již celý rok žijeme v různých omezeních souvisejících s celosvětovou pandemií. Přístup k řešení nastalé situace prošel mnoha změnami, čímž výplodem té nejaktuálnější je omezení pohybu v rámci okresů. Já se alespoň snažím věřit, že přijatá opatření nějakým způsobem přispívají ke zklidnění situace a zpomalení šíření nemoci, ale testovat auta na silnicích po zimě v okrese Praha-západ – to je jak jízda na bitevním poli. Jakmile se člověk vyhne jedné díře, projede tu druhou, která je paradoxně tak velká, že by se tam schovalo celé jedno Citigo. I tak můj obličej hýří optimismem, kulišárnou, jak se s autem projedu co nejvíce a nedočkavostí, jaký kousek příště otestuji. Přichází den D a já s radostí vstávám, sundám noční rovnátka a vytepu tesáky. Na tento kousek jsem se velmi těšila a věřím, že i vaše srdce zaplesá, když vám řeknu, že se tentokrát bude jednat o nadupanou střelu „otce sériové výroby“, nadnárodního výrobce pocházejícího z Ameriky, Ford Motor Company, jejich novou Pumu ST! Sundá vám tato naleštěná kráska při jízdě cvičky z nohou a jaké dojmy testování přineslo? To vše se dozvíte v následujícím textu.

 

Nenechte se zmást roztomilým pohledem

Jako při každém jiném přebírání nového testovacího vozu, i tady jsem byla velmi zvědavá na první dojem. Samozřejmě jako každý z nás jsem lustrovala přes google všelijaké styly nové Pumy ST a potichu se modlila, ať je to ta skvělá zelená barva, jakou si pamatuju z dětství na Focusu RS, který jsem si vždycky mlčky přála. Kdyby kolem mne nebylo tolik lidi, zařvu něco ve stylu „jo“ a dodám sprosté slovíčko, neboť ke mně za lehkého brumlání přijíždí zbrusu nová neonově zelená Puma ST! Má přání jsou splněna a lehká skepse z nového crossoveru  načerpaná z obrázků na googlu je zažehnána – je to prostě neuvěřitelná střela již na první pohled. Jednoznačně poutající je přední maska zdobená červeným logem ST, dále pak přední sportovní nárazník s lízátkem a nápisem ford performance. Minimálně ten nápis totiž přidává několik koní. Nechybí FULL-LED světlomety, které jsou samozřejmostí každého moderního auta. Předek auta možná na první pohled působí trochu vykuleně, a to díky tvaru předních světel. Po pár chvilkách ale nakonec usoudíte, že je to vlastně celkem roztomilý kukuč a do auta se zamilujete. Sportovní nádech neopouští ani ostatní části, zelený lak Mean, který je dle mého názoru nejlepší, co na Fordu může být, je doplněn černými detaily v podobě bočních zrcátek, masky chladiče, bočních lišt a zadního difuzoru, který je mimochodem tvarován i na případné výfuky po levé straně. Přívětivý kukuč vidíme i na zadní části auta, kde jsou světlomety též jemnějšího rázu, přičemž logo ST a tvar difuzoru tento přívětivý pohled promění v ďábla. Celý tento zelený hrášek bonduelle stojí na devatenáctipalcových litých kolech líbivého vzoru, zpoza kterého září červené brzdové třmeny, jako u pravého závoďáka.

 

Nejen sportovní křesla pro vaše pozadí

Již prvním pohledem na interiér si mne nová Puma získala, a to hlavně díky parádním sportovním polokoženým sedačkám značky Recaro, která se mohou pyšnit opravdu pořádným bočním vedením. Posed v těchto sekačkách je hodný krále, tudíž jsem se necítila o nic méně než na obláčku. Již ve svém úplně prvním autě jsem jako osmnáctiletý cucák měla sedačky Recaro a vzpomínám na ně doteď, takže za mne je tohle vůbec nejlepší možná volba, kterou mohli vývojáři u nové Pumy ST učinit. Ovšem ne každému tyto sedačky budou vyhovovat, a teď mluvím především o lidech většího vzrůstu, které bočnice zmáčknou jako sardinku, jíž pak musíte namazat máslem, aby vyklouzla ze sedaček ven. Menší zádrhel jsem též našla na multifunkčním volantu, který obsahuje tolik tlačítek, že doteď nevím, k čemu pár z nich použít. Tyto dva malé nešvary jsou tím jediným, co jsem na interiéru našla k vytknutí. Celkově je uvnitř příjemná atmosféra, jednoduchost a modernost jsou je doprovázeny soundsystémem značky B&O s deseti reproduktory a bezdrátovým nabíjením vašeho chytrého telefonu. Kapitolou samou o sobě je pak digitální přístrojová deska, kterou v zásadě i verze ST přebírá z konvenčních modelů. Stále se ale nepřestávám divit, že něco takového může mít mainstreamový zástupce B-SUV segmentu. Zkrátka a jednoduše, takhle velká, graficky povedená přístrojová deska s tak vysokým rozlišením není kolikrát vidět ani u prémiových značek. U STéčka pak přibylo i jedno zobrazení určené ostré jízdě. Zkrátka jde o sporťák, jak má být, a to navíc s pořádnou manuální řadící pákou a klasickou ruční brzdou (nejen na drifty).

Ford Focus ST: oranžová raketa, co rozhodně stojí za řeč

 

Hračka pro dospělé

Zhýčkaná moderní dobou s auty v automatu sedám do pořádně rychlého manuálu a vracím se zpět v čase ke svému prvnímu autu. Startuji a cítím náběh neskutečné natěšenosti, až auto pořádně projedu. Připadám si jako malá holka, která dostala svojí první odstrkovací motorku. Studený start zní jako naštvaný pes souseda, co vás opravdu nemá rád. Již při prvních pár ujetých metrech zjišťuji, že spojka i plyn reagují přesně tak, jak od takového auta očekáváte. Brzda byla možná až moc agresivní, ale zuby mi zůstaly všechny i s úsměvem na tváři. Po zahřátí zastavuji na semaforu, kdy jako první v řadě mám velké poselství nikoho nezdržovat. Se zelenou na semaforu i zelená Puma vystřelila jako blázen, s vysokými otáčky  a zvukem jako rallyové auto. Za dva, za tři a všechna auta mi zmizely ve zpětném zrcátku, a to zatím ani nemluvím o kontrole fozdezu (launch control), kterou Ford své současné ST modely vybavuje. Přeplňovaný benzinový tříválec 1.5 EcoBoost se 147 kW a šestistuňovým manuálem tak plní všechna má očekávání od „hot crossoveru“. Točivý moment u Pumy ST je vyšší o 30 N.m (320 Nm) než má ostrý Ford Fiesta s tím, že Puma váží něco málo přes 1.385 kg, což je na crossover krásná váha.
Není vše ale jen o srandě, i Puma nabízí rozsáhlé bezpečnostní asistenty a funkce. Na výběr je také několik režimů jízdy, a to klasický komfort, který nalezneme téměř u všech aut, sportovní režim, který jsem já osobě používala nejčastěji, eco režim a v poslední řadě režim jízdy na závodní trať, který vypne asistenty a z Pumy se stává hladová šelma. Podvozek “estéčka” je snížený a odpružený speciálními pružinami, které zajišťují pravý požitek z jízdy v zatáčkách, kde je auto jak přibité na hřebíkách i ve vyšších rychlostech.

 

Verdikt: přímo Tomorrowland za dobrý peníz

Upřímně, kdybych měla celé testování rozebrat postupně, tak tu jsme ještě zítra a ne-li déle, protože na mne nová Puma ST udělala opravdu dojem – jako „daily“ závodní hračka, která splní veškerá očekávání sebenáročnějšího uživatele, to vše navíc s velmi uspokojivou cenou jen něco málo přes 730.000 Kč. Za tuto cenu dostaneme nadupaného draka v bonduelové barvě a s roztomilým kukučem. Až na dvě malichernosti v interiéru, na které si člověk zvykne téměř okamžitě, neváží-li přes metrák a možná místy trošku nevšední zvuk tříválce, kdy chvilkama zní, jakoby někdo držel brzdu na zadních kolech, je za mně nový Ford Puma ST naprosto bezchybný „hot crossover“. Čistě teoreticky bych jako správná fanynka motorismu měla být proti tomuto slovnímu spojení, neboť velká a těžká SUV nemají se sportovním nádechem co dělat. Stále samozřejmě platí, že sportovní vůz má být malý, lehký, hbitý, mrštný – však to znáte. Jenže ona je Puma tak nějak na půli cesty. Jde trochu proti proudu, ale vlastně ani ještě nejde o vyloženě velké a těžké auto, se kterým by nešlo jet trochu rychleji a užít si každý metr vaší oblíbené okresky. A pokud patříte k těm, co Fordu nemůžou zapomenout převtělení původního modelu „Puma“ do něčeho tak „zrůdného“, jako je SUV“, pak vězte, že výkony, charakterem a hlavně jízdními vlastnostmi současné ST původní vůz překračuje ve všech směrech, a tak ačkoliv jde o dvě dekády novější techniku, novinka původní kult rozhodně nezostudí. Celkově jde o hodně žhavé SUV, které doufám, že na silnicích uvidím více než v jednotkách. Tak snad zase brzy znovu s nějakým pekelně ostrým Fordem.

Ford Mustang vs. Dodge Challenger: srovnání dvou Amerik, ideologií i 10 let

 

Lucka Přádová

Sdílet: