Zdroj úvodní fotky: Motorsport Kopecký
Startuje letošní sezóna MČR v rally, MOL jako hlavní partner připravil řadu novinek

Startuje letošní sezóna MČR v rally, MOL jako hlavní partner připravil řadu novinek

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Motorsport Kopecký

Už tento víkend odstartuje letošní sezóna českého rally, a to již tradičně na oblíbené Kowax Valašské rally ValMez. Na celkem 64 přihlášených posádek, mezi nimiž nechybí špičky českého motorsportu, čeká během soboty a neděle 16 rychlostních zkoušek s celkovou délkou takřka 153 km. Největším lákadlem je bez pochyb divácká super speciálka v Dolní oblasti Vítkovice, která zakončí sobotní program. V rámci MČR v rally pak na závodníky čeká dalších 6 podniků (celkem 7). Hlavním partnerem celé sezóny je opět společnost MOL Česká republika. Ta nejenže se postará o dodávky závodního paliva (příp. maziv) předním českým závodníkům, ale má také řadu lákadel pro běžné smrtelníky, nás nadšené motoristy. V oblastech, kde se bude konat rally, umožní řidičům natankovat prémiová paliva za standardní ceny. V servisní zóně nebude chybět stánek MOL s Fresh Corner a skvělou kávou. V neposlední řadě pak MOL rozšíří počet čerpacích stanic, které nabízí nejprémiovější palivo pro veřejnost – tedy benzín srovnatelný se závodní specifikací.

 

Start KOWAX Valašské rally ValMez 2023 se neúprosně blíží

Jednačtyřicátý ročník populární valašsko-lašské soutěže se uskuteční ve dnech 31. března – 2. dubna 2023. V soutěžácké terminologii bude úvodním kláním seriálů FIA European Rally Trophy, Mistrovství ČR v rally a v rally historických automobilů. Zároveň se pojede jako druhý podnik FIA Central European Zone.
Soutěž s centrem ve Valašském Meziříčí se uskuteční na silnicích Zlínského a Moravskoslezského kraje. Tam se bude bojovat o první porci mistrovských bodů do českého šampionátu soudobých i historických vozů.

„Závodění v Dolních Vítkovicích je potvrzeno, z organizačních důvodů jsme však byli nuceni rychlostku přesunout na neděli se startem ve 14 hodin. Dva průjezdy bude doprovázet prezentace ÚAMK a BESIPu, výstavy sportovních a tuningových vozidel, záchranné techniky. Od dopoledních hodin se v areálu uskuteční 1. Valašská rally RC modelů. Motoristický program budou doprovázet vystoupení hudebních skupin Fattt Boys, GATE CRASHER a MOTORBAND.“

říká ředitel rally Jaromír Tomaštík

 

MOL Česká republika a novinky pro letošní sezónu

Na paliva od MOL Česká republika se budou i v letošní sezoně spoléhat týmy z absolutní špičky PSG Mistrovství ČR v rally. V roce 2022 obsadili jezdci využívající MOL Racing Fuel Hi5 kompletní stupně vítězů a 6 z prvních 10 míst celkové klasifikace. Pro letošní ročník společnost prodloužila spolupráci s týmy Motorsport Kopecký a Vančík Motorsport. Kromě toho MOL rozjíždí pilotní spolupráci v oblasti motocyklového sportu, a to s týmem Wonder Women racing team.

Jan Kopecký bude i díky závodnímu palivu MOL usilovat o obhajobu prvenství z posledních dvou ročníků a dovršení vítězného hattricku v barvách MOL.

„Pro tuto sezonu máme opět ty nejvyšší ambice a chceme znovu obhájit titul. Máme letos nový vůz Fabia RS Rally2, který je perfektně připravený a skvěle si rozumí s palivem MOL Racing Fuel Hi5. Už se nemůžeme dočkat, až ho poprvé vyzkoušíme přímo na trati. Od prvního závodu si tedy půjdeme jednoznačně za vítězstvím,“

shrnuje plány pro letošní rok Jan Kopecký, pilot stáje Motorsport Kopecký.

Na palivo MOL Racing Fuel Hi5 se bude spoléhat i mladý Dominik Stříteský z týmu Vančík Motorsport. Ten se bude snažit navázat na loňské třetí místo a definitivně se etablovat mezi českou elitou.

„Věnujeme veškerou pozornost PSG Mistrovství ČR v rally a chceme potvrdit vzestupný trend našich výsledků. Naším cílem jsou znovu stupně vítězů, a proto jsme na start sezony dokonale připraveni. Věříme, že se nám podaří naše výsledky zase o kus zlepšit i díky partnerství se společností MOL, se kterou spolupracujeme na vývoji produktů přizpůsobených na míru potřebám konkrétních motorů,“

popisuje Stříteský.

 

Nově vyvinutý olej vzešlý ze spolupráce MOL s Vančík Motorsport

Příkladem fungující spolupráce při vývoji produktu od počáteční myšlenky až k jeho dodání na bázi neustálé komunikace mezi výrobcem a prostředím motorsportu je olej MOL Dynamic Race R5. Ten vznikl ve spolupráci s týmem Vančík Motorsport v roce 2022 a je určen speciálně na použití v závodních speciálech. Při jeho vývoji společnost MOL využila syntetické základové oleje a komplexní aditivaci. Výsledkem je olej s vysokou alkalickou rezervou, spolehlivým provozem a vynikající termooxidační stabilitou, který poskytuje výbornou. ochranu proti opotřebení i při extrémní zátěži v motorsportu. Za tyto vlastnosti vděčí mimo jiné i duálnímu mazacímu filmu, který vytváří odolnou vrstvu i v kritických místech.

„Rok 2022 byl pro MOL dosavadním vrcholem působení v oblasti motorsportu. Jsme hrdí, že MOL Racing Fuel Hi5 je nejrozšířenějším palivem rallyové špičky a používaly je všechny týmy na stupních vítězů v celkové klasifikaci PSG Mistrovství ČR v rally. Z první desítky pak hned 6 jezdců. Spoléhal na ně mimo jiné i vítěz Poháru 2+ v rámci série rallysprintů a řada týmů v jiných odvětvích motorsportu. Mezi profesionály i sportovně zaměřenými amatéry se etablovalo i cenově dostupné sportovní palivo MOL Racing 102+,“

komentuje Roman Šteg z divize velkoobchodu společnosti MOL Česká republika.

 

Sportovní benzín MOL Racing 102+ k dostání na větším počtu stanic

Sportovní benzín MOL Racing 102+ začala společnost MOL již v roce 2022 nabízet na dvou čerpacích stanicích. Od dubna 2023 rozšíří prodej dokonce na 7 stanic a nabídku plánuje udržovat podle zájmu po celou hlavní motoristickou sezonu. Kromě toho bude MOL i v roce 2023 dodávat závodní paliva Hi5 a 102+ v sudovém balení, a to s důrazem na servis jezdcům i týmům, dostupnost a cenu.

„Naší prioritou není pouze prodej, ale také neustálý vývoj. Uvědomujeme si, že v závodech rozhoduje o vítězství každý detail, a proto se snažíme přicházet s kvalitními palivy a dalšími produkty, které pomůžou jezdcům získat cenné vteřiny. Zároveň pokračujeme i ve vývoji paliv, které odpovídají současným trendům v oblasti udržitelnosti mobility,“

dodává Šteg.

 

Na rally i s inovovanou fanzónou

Na novinky se mohou těšit i fanoušci. Ve fanzóně, která bude na jednotlivých podnicích PSG MČR v rally opět propojovat zázemí týmů Kopecký Motorsport a Vančík Motorsport, na ně bude nově čekat třeba souprava s virtuální realitou. Vyzkoušet si tak budou moci třeba jízdu RZ z pohledu kopilota Jana Kopeckého.

 

Jan Novotný

Sdílet: