Znovuzrozená Valašská ValMez Rally: s velkou euforií i tak trochu jinak

Znovuzrozená Valašská ValMez Rally: s velkou euforií i tak trochu jinak

Autor: Jan Novotný · Fotografie: pořadatel (KOWAX ValMez Rally 2020) a jednotlivé závodní týmy (viz. galerie)

Letošní rally sezóna je beze sporu postižena následky pandemie COVID-19. Není se asi čemu divit a není snad ani potřeba připomínat, jak zásadně se proměnily jednotlivé světové, evropské, ale i české podniky. Na druhou stranu už za sebou (minimálně v Čechách) pár závodů máme. Tím, který minimálně z naší strany stojí za jedno velké připomenutí, je Rally Bohemia 2020, v rámci něhož jsme s Peugeotem e-208 ovládli část nazvanou „ECO Energy“. Zlatý vrchol sezóny v podobě tradiční Barum rally se však letos nekoná, i proto byla pro každého fanouška skoro nutnost vyrazit na Valašku, stálici mezi podniky „velkého mistrovství“ (MČR v rally). Ta v předchozích letech byla zahajovacím kláním, letos tomu tak mělo být také, už od března však bylo konání této soutěže nejisté. Ono „odložení“ se nakonec ukázalo jako reálné a tak trochu nevšední čerstvě srpnový termín se nakonec ukázal nejen jako reálný, ale také příhodný. Nemusím snad připomínat, že to vypadá na pouhopouhou jedinou zastávku MČR na Moravě pro rok 2020. Je potřeba smutnit? Snad ne, protože jsme na Valašsku byli a přinášíme vám kompletní reportáž. Předně je potřeba zmínit, že se na start postavilo na 130 posádek, v čele nich stáli tradiční rivalové, Honza Kopecký a Václav Pech. To, jak to dopadlo, už asi víte. Nerad bych ale, aby krásný souboj dvou špičkových jezdců zastínil zbytek podívané, o rychlé časy nebo divácky atraktivní průjezdy totiž na tratích rozhodně nebyla nouze. Tady jsou naše komentáře a připomenutí toho nejdůležitějšího, co se na v okolí Valašska minulý víkend odehrálo!

 

Souboj o první místo: nelze jej opomenout, ve Škoda Motorsport mají „fušku“…

Slíbil jsem, že tenhle článek nebude jen o prvních dvou místech (o dvou rivalech). Zmínit ale Honzu Kopeckého a Václava Pecha až na závěr by bylo hříchem. Sluší se totiž připomenout, že to, co je dnes k vidění na tratích velkého rally, nám, nadšeným divákům, řadu let chybělo – vyrovnané souboje. A právě ty nám teď tahle dvojka skvěle vynahrazuje.

Tradiční Kowax ValMez Rally se po původně zrušeném jarním termínu netradičně přesunula doprostřed léta. Posádkám tak odpadly starosti s uklouzaným jarním povrchem pokrytým zbytky zimního posypu. S letním termínem se ale objevily nové výzvy. Tropické teploty prověřily fyzickou odolnost posádek, ani to ale českou špičku nezpomalilo. Naopak, rychlostní průměry byly historicky nejvyšší a předposlední rychlostní zkouška musela být dokonce zrušena z bezpečnostních důvodů, protože při prvním průjezdu v neděli ráno překonalo hned prvních pět posádek hranici 130 km/hod. K vidění byly opět velmi dramatické a vyrovnané souboje mezi tovární posádkou Jan Kopecký/Jan Hloušek a dvojicí Václav Pech/Petr Uhel. Barvy značky ŠKODA hájily na Kowax ValMez Rally 2020 i posádky týmů, které nasazují speciály ŠKODA FABIA Rally2 a Rally2 evo. V první desítce konečného pořadí skončilo celkem sedm vozů ŠKODA, z toho šest ve vlastnictví privátních týmů. Po 133 ujetých ostrých kilometrech skončili Kopecký s Hlouškem nakonec jen 5,3 sekund za vítěznou posádkou Pech/Uhel. Nutno tak připomenout, že se jelo naplno až do poslední stopky.

 

Peugeot Rally Cup: pekelně horká Valaška dala zabrat i dvoukolkám, s přehledem se nejvíce dařilo D. Stříteskému

Všechny posádky, které do druhého letošního podniku seriálu Peugeot Rally Cup odstartovaly, dorazily úspěšně do cíle, což je vzhledem k podmínkám obdivuhodné. Hned od úvodní rychlostní zkoušky se do čela prosadil domácí Dominik Stříteský, a i když ho potrápily některé antikaty a retardér, dokázal vyhrát všechny rychlostní zkoušky (před započtením penalizace). Zvítězil jednoznačně s téměř dvouminutovým náskokem a tento skvělý výsledek doplnil ještě vítězstvím ve třídě 6 a druhým místem ve dvoukolkách.

Jiří Pohlídal začínal až ze čtvrté pozice průběžného pořadí, v druhé sobotní sekci se dostal před Michala Vaňharu na provizorní třetí místo, na kterém také přenocoval. Do nedělní etapy nastupoval s osmnáctivteřinovou ztrátou na Dominika Brože, kterou ale stáhl až na 0,7 sekundy před závěrečnou rychlostní zkouškou. Na třináctikilometrové „Juřince“ pak najel na turnovského jezdce 3,5 vteřiny a v úplném závěru soutěže se tak posunul na konečné druhé místo. Dominik Brož startoval na Kowax Valmez Rally poprvé, navíc s novým spolujezdcem, ale i tak zajížděl dobré časy a celou dobu se společně s Janem Bezemkem držel za vedoucí posádkou. Průběžnou druhou pozici ztratil až v poslední rychlostní zkoušce, ale i s třetím místem byl nakonec spokojený. Dalším podnikem čtvrtého ročníku Peugeot Rally Cup CZ bude zářijová Invelt Rally Pačejov.

 

I třetí a čtvrté místo dělily vteřinky: o 6 dojel na bednu Filip Mareš

Teprve něco málo přes jeden měsíc uběhlo od představení nového LAURETA AUTO ŠKODA TEAMu. Už třetí společný start ale ukázal, že se musí s tímto dealerským týmem v české špičce rozhodně počítat. Posádka Filipa Mareše a Radka Buchy totiž na Kowax ValMez Rally po zásluze vybojovala třetí příčku absolutního pořadí. Přitom vstup do druhého závodu, koronavirem poznamenaného kalendáře MČR v rally, nevyšel mladoboleslavské dvojici zcela podle představ. Zlepšení dílčích časů a nakonec i posun pořadím výše, přinesla pro Filipa s Radkem odpolední sekce. První kariérní pódium zaznamenal při svém třetím startu s vozem kategorie Rally2 také Filipův nový parťák Radek Bucha.

Posádka vozu VW Polo GTi R5, J. Černý / P. Černohorský začala soutěž velice z ostra a po první sekci rychlostních zkoušek zaujala třetí místo. V odpolední sekci rychlostních zkoušek se však náskok Jana Černého začat ztenčovat a o umís-tění v první etapě rozhodovala až poslední Kopřivnická rychlostní zkouška, do které nastupoval Jan Černý s náskokem 2,3 vteřiny na Filipa Mareše. Tato zkouška se však příbramskému pilotovi nepodařila podle představ a do cíle první etapy dorazil se ztrátou 0,8 vteřiny na dosud okupova-né třetí místo. V začátku nedělní etapy se souboj stal ještě napínavější. Po první rychlostní zkoušce se dostal Jan Černý zpět na třetí místo, tentokrát s nulovým rozestupem. Ve zbytku dne mohli fanoušci nadále sledovat velice vyrovnaný souboj, který v celé etapě dosáhl maximálně 6 vteřin. Jan Černý byl nakonec tím smutnějším v cíli s rozdílem 5,9 vteřin a absolutní čtvrté místo bylo mírným zklamáním pro celý tým Mogul BENZINA Racing21.

 

Závěrem: především pochvala a poděkování směrem k pořadatelům

Velké uznání patří také pořadatelům, kteří i přes omezení pohybu diváků připravili atraktivní program. Upřímně si musím lehce postesknout nad časovým harmonogramem celé soutěže, který oba dva dny začínal poměrně brzy nad ránem a končil opět poměrně časně z odpoledne. Ne, že bych snad potřeboval vyloženě noční rychlostní zkoušky, ale třeba sobota konkrétně pro nás představovala dvě odpolední RZ, kdy příjezd do ValMezu okolo 2 hodiny znamenal volný program už od půl 4. Neděle nám však „smutek“, pokud se dá náladě z absence pozdně odpoledních tratí takto přezdívat, příjemně vynahradila. Přístup do servisní zóny umístěné na zkušebním polygonu Tatra v Kopřivnici sice pro fanoušky nebyl možný, o to víc se jich sešlo v okolí samotných rychlostních zkoušek a hlad po rally respektive zájem českých fanoušků tak byl jednoznačně potvrzen. I proto pořadatelům patří ještě jedno velké díky – a to především za uspořádání soutěže i přes nelehké období, v jakém se celosvětově současná populace nachází.

 

Konečné pořadí Kowax ValMez Rally 2020: 

1. Václav Pech/Petr Uhel (EuroOil Team/Ford Focus RS WRC ‘06) 1:11:14,6
2. Jan Kopecký/Jan Hloušek (ŠKODA Motorsport/ŠKODA FABIA Rally2 evo) + 5,3
3. Filip Mareš/Radovan Bucha (Laureta Auto ŠKODA Team/ŠKODA FABIA Rally2 evo) + 1:04,6
4. Jan Černý/Petr Černohorský (Mogul Benzina Racing 21/Volkswagen Polo R5) + 1:10,5
5. Miroslav Jakeš/Petr Machů (Samohýl ŠKODA Team/ŠKODA FABIA Rally2) + 1:51,8
6. Petr Semerád/Jiří Hovorka (CityTaxi Racing/ŠKODA FABIA Rally2) + 2:15,7

 

Průběžné pořadí SONAX MČR v rally 2020 (po 2 ze 4 rallye):

1. Václav Pech/Petr Uhel (EuroOil Team/Ford Focus RS WRC ‘06) 115 bodů
2. Jan Kopecký/Jan Hloušek (ŠKODA Motorsport/ŠKODA FABIA Rally2 evo) 96 bodů
3. Filip Mareš/Radovan Buch (Laureta Auto ŠKODA Team/ŠKODA FABIA Rally2 evo) 72 bodů
4. Jan Černý/Petr Černohorský (Mogul Benzina Racing 21/Volkswagen Polo R5) 54 bodů
5. Jari Huttunen/Miko Lukka (Hyundai Poland Racing/Hyundai i20 R5) 42 bodů
5. Miroslav Jakeš/Petr Machů (Samohýl ŠKODA Team/ŠKODA FABIA Rally2) 42

 

Jan Novotný

Sdílet: