Škoda Motorsport s novou posádkou odstartuje už brzy do MČR v rally

Škoda Motorsport s novou posádkou odstartuje už brzy do MČR v rally

Autor: Jan Novotný · Fotografie: ŠKODA MOTORSPORT

Tuto pouze stručnou a informativní zprávu jsem měl v plánu začít stylem: „Letošní sezóně v rally není vůbec přáno.“ Záhy mi ale dochází, že podobně, jako je tomu v případě rally, byly postihnuty snad všechny volnočasové aktivity. Nebyly bychom to ale správný motoristický magazín, kdybychom s vámi chtěli probírat filmové novinky nebo plánovaná divadelní představení, ač kulturu samozřejmě uznáváme a ctíme. Jsme ale zaměřeni trochu jinam, a tak třeba vůbec první (hodně opožděný a veskrze netradiční) podnik tuzemské scény, MOGUL Test Rally na Autodromu Sosnová, lze jen vítat všema deseti. V klasickém mistrovství ČR v rally už nám ale bohužel dva tradiční podniky zcela odpadly – Krumlov a Hustopeče. Vůbec prvním závodem by už za 14 dní měla být Rally Bohemia. Už na TEST rally v Sosnové byla vidět natěšenost nejen všech závodníků, ale i diváků. To vše podtrhuje i velmi nabitá startovka – už teď v ní můžeme napočítat 13 speciálů R5, 2 vozy starší specifikace WRC a mimo jiné i dva vozy nově vzniklé kategorie OPEN N. O nich ale dnes není v plánu mluvit – těšíme se na jejich představení. Jedním z prvních, kdo se s námi podělila o své plány pro nadcházející sezónu, je tovární tým ŠKODA MOTORSPORT v čele s úřadujícím mistrem ČR, Honzou Kopeckým a novým spolujezdcem, Honzou Hlouškem, s nímž se v loňském roce Filip Mareš stal juniorským mistrem Evropy. Tak kde všude bílozelenou Fabii Rally2 evo uvidíme a jak spolu funguje nová posádka?

 

Příběh, který píše a ještě bude psát historii…

S uvolňováním opatření proti šíření COVID-19 jde ruku v ruce i oživení soutěží jednotlivých sportovních disciplín, včetně automobilových rallye. Svou novou podobu už zná i upravený kalendář SONAX Mistrovství České republiky v automobilových rally 2020. V něm chce mezi favority patřit nově složená posádka Jan Kopecký – Jan Hloušek z továrního týmu ŠKODA Motorsport. Pilot Jan Kopecký se netají nejvyššími ambicemi a rád by obhájil titul domácího šampiona. Pokud by se mu to povedlo, zapsal by se do historických tabulek. Mistrem republiky by se Jan Kopecký stal již poosmé, což se žádnému z jeho předchůdců zatím nepodařilo. Současně aspiruje na 6. titul v řadě za sebou – i to by byl rekordní zápis do historie. Pro spolujezdce Jana Hlouška jde naopak o novou kapitolu v jeho kariéře, jakkoliv patří ke známým a úspěšným navigátorům. K dohodě o spolupráci došlo v okamžiku, kdy Jan Hloušek ukončil své angažmá u Filipa Mareše, vedle něhož strávil většinu své dosavadní úspěšné kariéry. Jan Kopecký byl po ukončení spolupráce s Pavlem Dreslerem v kontaktu s několika potenciálními spolujezdci. Pro Jana Hlouška nakonec rozhodla i loňská pozitivní zkušenost ze společných startů na Wales Rally a Rally Catalunya, kde Hloušek Kopeckému vypomáhal při jeho startech v seriálu WRC2 Pro.

 

Úspěch má mimo jiné předurčit i řada společných prvků

K oběma Janům – Kopeckému i Hlouškovi – se váže několik společných zajímavostí. Oba začínali svou rallye kariéru s vozem značky ŠKODA. Jan Hloušek, rodák z Jablonce nad Nisou, svou dráhu odstartoval v roce 2012, kdy se jako pilot zúčastnil domácí Rally Liberec s takřka sériovým vozem ŠKODA FELICIA. Premiéru na pozici spolujezdce zažil o rok později při Rally Kostelec nad Orlicí. Ve východočeském městě nyní žije a pracuje i Jan Kopecký, jenž do světa rallye vstoupil za volantem speciálu ŠKODA OCTAVIA. A ještě jedna společná záležitost oba Jany spojuje – s vozy ŠKODA jsou oba mistři Evropy v rallye. Jan Kopecký se jím stal v roce 2013, Jan Hloušek je juniorským mistrem Evropy z roku 2019. Oba pánové by si ale jistě rozuměli i mimo pracovní dobu tovární posádky, protože společně mají rádi sjezdové lyžování.

Nová dvojice Jan Kopecký – Jan Hloušek se poprvé představila uplynulý víkend v Sosnové u České Lípy, kde se konala jedna z prvních závodních akcí letošního koronavirem okleštěného rallye kalendáře. Janové začali dobře. V první „erzetě“ byla tovární posádka nejrychlejší s náskokem 3,5 sekundy na Vojtěcha Štajfa s vozem Volkswagen Polo GTI Rally2. Předloňský mistr světa v kategorii WRC 2 měl při své jízdě velmi dobrý pocit z nových mokrých pneumatik Michelin. Bohužel se ale ve druhé rychlostní zkoušce nevyvarovali rychlého defektu, kdy prorazili bok pneumatiky o vnější hranu obrubníku v cutu. I přes penalizaci za nedojetou RZ nastoupil tým ŠKODA Motorsport do třetí zkoušky s plným nasazením a Kopecký s Hlouškem opět porazili všechny vozy Rally2. Rychlejší byl pouze Václav Pech s Fordem Focus WRC. Oddělení ŠKODA Motorsport se věnuje i soukromým týmům v rámci svého zákaznického programu, ten se i v roce 2020 velmi dobře rozvíjí, počet prodaných vozů ŠKODA FABIA Rally2 a Rally2 evo překonal hranici 350 kusů. Letos plánuje ŠKODA Motorsport ještě větší důraz na zákaznický program, což v praxi znamená těsnější kooperaci s týmy, které si vůz ŠKODA FABIA Rally2 zakoupily.

 

Novou životní etapu komentuje Jan Hloušek:

 „Těším se na novou výzvu a práci ve velkém týmu. S Filipem Marešem jsem okusil profesionální přístup k rallye, ale tohle bude zcela jiná zkušenost. Uvědomuji si, že vysoké nároky budou vedle samotné práce v autě nejenom na fyzickou přípravu, ale také na marketingové a mediální aktivity.“

 

Kalendář SONAX Mistrovství České republiky v rallye 2020:

22. – 24. 5. 48. Rallye Český Krumlov (ZRUŠENO)
19. – 20. 6. Agrotec Petronas rally Hustopeče (ZRUŠENO)
11. – 12. 7. Rally Bohemia Mladá Boleslav
7. – 9. 8. 39. KOWAX Valašská Rally Valmez
28. – 30. 8. Barum Czech Rally Zlín
27. – 28. 9. 41. Invelt Rally Pačejov
6. – 7. 11. 55. Rallye Šumava Klatovy

Sdílet: