Filip Mareš, J. Hloušek a partneři vyhlížejí start sezóny: na co se těšit?

Filip Mareš, J. Hloušek a partneři vyhlížejí start sezóny: na co se těšit?

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Jan Novotný

Ačkoliv je to teprve pár týdnů, co skončila loňská sezóna v rally (pokud za poslední závod považujeme Mikulášskou rally Slušovice konanou 8. prosince 2018), velmi rychle se blíží i sezóna nadcházející. Konkrétně první podnik v Čechách a zároveň prvním startem Filipa Mareše a Honzy Hlouška, relativně nedávno objevených talentů v rámci Autoklub Rally Talent (projektu), bude i v letošním roce Kowax Valašská Rally ValMez. Není se tak čemu divit, když nás ke konci února právě tato posádka a její partneři pozvali na krátké povídání ještě před ostrými starty. Samozřejmě i je čekají předsezónní testy, i když tentokrát už nepůjde o nic velkého, Filip totiž na rozdíl od loňska už má s vymazlenou Fábií R5 nějaké ty zkušenosti. Troufnu si navíc říci, že po veleúspěšné první sezóně se čtyřkolkou v Čechách nejvyšší kategorie (4. místo celkově, navíc s odstupem pouhého půl bodu na medailové pozice) jde o doslova zlaté zkušenosti. Své na tom mají za dostiučinění i partneři, z nichž pochopitelně nejdůležitějším je zázemí týmu Kresta Racing a jeho majitel, několikanásobný mistr ČR a Filipův mentor, Roman Kresta. Kromě Autoklubu ČR, Autocentrály a Škoda AUTO, přichází v letošním roce ještě jeden důležitý partner. Na tiskové konferenci dokonce zazněla slova jako „Doufáme, že tím posledním chybějícím krůčkem k pozicím nejvyšším byly právě naše pneumatiky…“ Nepředbíhejme, ale ani nenapínejme. Pojďme se podívat, co velcí talenti (řidič a spolujezdec) pro letošní rok plánují a kdo všechno jim v naplnění ambicí pomůže.

 

Poohlédnutí za rokem 2018

V loňském roce šlo především o sbírání zkušeností, které by se měly odrazit v letošních výsledcích. Filip Mareš se celý rok pohyboval v absolutní špičce a závěrem sezóny odjel dvě šotolinové soutěže v Polsku a Lotyšsku. Ty posloužily především jako příprava na nadcházející sezónu, ve které Filip pojede Mistrovství Evropy juniorů do 28 let, kromě dvou úvodních podniků na Azorských a Kanárských ostrovech.

„Loňská sezóna pro nás byla především o učení a sžívání se s novou technikou. Letos bychom rádi ukázali své kvality a pravidelně bojovali o přední příčky. V zimní pauze jsem pracoval na svém jezdeckém stylu, směr mi ukázaly i dvě soutěže na šotolině absolvované během podzimu. Samozřejmostí je práce na fyzické kondici a rozpisu. Měsíc před startem nové sezóny přecházíme do závěrečné fáze příprav. Na startu Valašské Rally chceme být maximálně připravení,“ říká Filip.

 

Nový partner a dodavatel obutí

Do bojů o domácí i evropské mistrovské body odstartuje Filip Mareš s novým silným partnerem, společností MICHELIN, která úzce spolupracuje s Autoklubem ČR i na jiných projektech. Filip se navíc stal tváří tohoto renomovaného výrobce pneumatik.

„Michelin patří neodmyslitelně k motoristickému sportu. Jsem upřímně rád, že se nám podařilo navázat se společností Michelin spolupráci na několika zajímavých projektech, jako je například partnerství s Filipem Marešem,“ komentuje nově vzniklou spolupráci prezident Autoklubu ČR, Jan Šťovíček.

 

Rok 2019 a velké plány i ambice

Filip Mareš s Janem Hlouškem vyrazí už brzy do své druhé sezóny s vozem specifikace R5. Projekt ACA ŠKODA AUTOKLUB TEAM vstupuje letošním rokem do své prostřední fáze. Kromě domácího mistrovství se tak bílo-zlatá Fabie R5 z dílen Kresta Racing představí na vybraných podnicích Mistrovství Evropy. Vzpomínám si, jak se moderátor tiskové konference, Petr Suchoň, s nadsázkou snažil nastínit ambice pro nadcházející sezónu, znělo to asi takto: „Loni jste k bedně neměli daleko, letos na ní v Čechách už být musíte a třeba i v té Evropě.“ O to zajímavější pak byla otázka z publika, která mířila ke konkurenci: „Kdo by vedle tebe na těch stupních vítězů mohl stát, Filipe?“ Odpovědi samozřejmě ukáže až čas. Už teď mi ale něco říká, že se rozhodně máme na co těšit. Nejde totiž jen o nové zbarvení auta, partnery nebo plány. Filip se totiž každým závodem reálně posouvá o malé krůčky dál a dál. Od dob, kdy absolvoval první sezónu v Peugeotu R2 tehdy ještě pod taktovkou týmu Autoklub Peugeot Rally Talent už nějaký ten rok uplynul. Vzpomínám si, jako by tomu bylo dnes, co mě Filip vezl v R2 v Sosnové, i to byl velký zážitek. Jeho rychlost je dnes ale ještě o kousek jinde. Nezbývá, než našemu velkému talentu držet palce a těšit se na jeho výkony na trati. Jen pro připomenutí doplním, že první (jeho) start nás všechny čeká na konci března na Valašské rally, konkrétně 29.3.2019.

 

Jan Novotný

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..