Citroën slaví 100 let, i v ČR: kdy, kde a jak? Budeme u toho!

Citroën slaví 100 let, i v ČR: kdy, kde a jak? Budeme u toho!

Autor: Autohled.cz · Fotografie: Autohled.cz

Francouzské automobily tu jsou s námi již dlouho – každý si jistě vzpomene na Citroen 2CV, který ve filmech kromě francouzských hrdinů řídil třeba i James Bond v “Jen pro tvé oči” z roku 1981. Od založení slavné francouzské automobilky Andrém Citroënem konkrétně letos v březnu uplynulo již 100 let, a to je důvod k velkolepým oslavám. Ty se však nedějí pouze v domovské Francii, na lehkou váhu je totiž nevzalo ani české zastoupení značky a my se na ně jdeme společně podívat. Něco mi říká, že nudit se určitě nebudeme…  

 

První vlaštovka za českými oslavami

Zástupci značky Citroen totiž mimo jiné pozvali nás, novináře do Café Pragovka v Praze, kde také shromáždili několik legendárních modelů značky za pomoci majitelů vozů z českého Citroen klubu. A že se bylo na co dívat – už u vchodu nás přivítaly modely 2CV v pestrých barvách. Sběratelské kousky se nacházely taktéž uvnitř industriálních prostor Prague Art Districtu – kontrast tomu pak dodávaly nové modely značky, které stály naproti nim. Kromě zajímavé prezentace došlo také na vědomostní kvíz, kde se ukázalo, jak pestrou historii za sebou značka má a jaké je o ní povědomí v novinářské obci – starší kolegové totiž metali jednu přesnou odpověď za druhou, a to i na otázky jako třeba “kolik objednávek na model DS19 bylo podáno během prvního týdne po jeho představení na pařížském autosalonu”. Pokud by vás zajímala odpověď, tak vězte, že hodně – konkrétně 80 tisíc. Za správné odpovědi se sbíraly – celkem symbolicky – citróny, které i před sto lety inspirovali Andrea Citroena k názvu této značky. Kyselou budoucnost ale značce jednoznačně nepředpovídají, ta má totiž i jiný důvod k oslavám, a to i v ČR.

 

Jak se značce daří v 21. století?

I v stále klesajícím trhu nových vozidel si dokázal Citroen udržet vzestupnou tendenci prodejů, a to i díky novým modelům, jako je Berlingo nebo C5 Aircross. Proměnou prošly také showroomy francouzské automobilky, čímž se konečně dostáváme k podstatě oslav – právě u dealerů jsou totiž vystavené zajímavé historické vozy, na které se můžete dojít podívat i ve vašem městě. A že je na co se koukat – kromě tradiční “kachny” zde najdeme i třeba dodávku Type H nebo ikony s označením DS. Kus historie ale není to jediné, co je letos u prodejců k mání – Citroen si připravil také sběratelské kousky svých současných modelů, takže pokud jste fanda značky, můžete mít limitovanou edici “Origins” připravenou ke sto rokům značky – jedná se o modely Citroen C3, C3 Aircross a C4 Cactus, které mají lehký tuning v podobě bronzových doplňků interiéru a exteriéru a samozřejmě výročních samolepek.

 

Rozsah doplňků nekončí…

Oslava výročí je také doplněna vydáním série knižních publikací a hlavně poučně-zábavného portálu CitroenOrigins.cz, kde najdete poutavě zpracované ikonické modely značky. Můžete si tak prohlédnout jejich interiér a exteriér v podobě 3D modelu a vyzkoušet jednotlivé zvuky – startování, klakson, ventilaci a podobně – doporučuji vyzkoušet, Citroen si na tom dal opravdu záležet, k vozům má i podrobnou specifikaci a třešinkou na dortu jsou různá zajímavá fakta a mapy, kde se vozy v současnosti nejvíce nacházejí.

 

Pojďme k jádru: jak to vše vyvrcholí?

Vrcholem ale bude série mezinárodních oslav, z nichž kromě těch pařížských se jedna odehraje i u nás, na výstavišti v Letňanech 7. září. Jak jsem již zmiňoval, i český Citroen má co slavit, a tak zde v tento den proběhne jak pohled do historie značky v podobě výstavy a naučných panelů, tak i testovací jízdy s novými/starými vozy, workshopy a nebudou chybět ani sběratelské předměty ke 100. výročí, to vše samozřejmě doplněné bohatým francouzským občerstvením. I na to bych se já upřímně těšil…

 

I my se připojujeme s dalším přáním…

Jak zmínil František Neuman, ředitel Citroenu pro ČR, značka na našem území oficiálně působí už od roku 1991 a za tu dobu si dokázala získat řadu fanoušků i obchodních úspěchů. I nám se poslední modely od Citroenu, jako je třeba C5 Aircross, velmi líbí, a tak nezbývá než popřát hodně spokojených zákazníků do let příštích.

 

Jirka Chomát

#AUTOHLED.cz – porovnání a recenze aut.

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..