20 let od prvního startu Romana Kresty s Octavií WRC – krátké poohlédnutí

20 let od prvního startu Romana Kresty s Octavií WRC – krátké poohlédnutí

Autor: Jan Novotný, Otakar Zenkl, Jan Koudelka · Fotografie: Otakar Zenkl, Jan Koudelka, Kresta Racing

Letošní sezóna automobilových soutěží ještě nezačala, je tak spousta času na vzpomínky a mnohokrát odkládané prohledávání archivů. A rok 2020 je v několika ohledech jubilejní. Přesně před dvaceti lety totiž odstartoval na Rallye Šumava Mogul poprvé s továrním vozem ŠKODA Octavia WRC Roman Kresta. Rallye Šumava byla v roce 2000 úvodním podnikem domácího šampionátu a start tehdy třiadvacetiletého Romana Kresty vzbudil obrovský ohlas fanoušků i médií. Roman tehdy odstoupil v šesté erzetě (Újezdec – Boříkovy) z průběžného třetího místa pro poruchu diferenciálu.

Nicméně tímto článkem se nechceme vracet ke statistikám a výsledkům, naše ohlédnutí připomíná spíše úplný začátek projektu, který bezpochyby zásadně změnil nejen český rallysport. Dnes jsou všichni přímí účastníci o dvacet let starší, ale na období „výchovy mladé české posádky pro start v mistrovství světa“ vzpomínají všichni. S odstupem času můžeme říci, že bylo naprosto ojedinělé a neskutečné, jak se vyprofilovalo složení týmu a jaká skupina nadšenců provázela Malinu (Romanova přezdívka) celé tři roky na jeho cestě ke splnění životního snu. Ale nebyl to jen sen Romana Kresty, byl to také sen všech členů realizačního týmu. Všem šlo o stejnou věc a bylo to znát.

Na tehdy pětatřicátém ročníku Rallye Šumava se představil český tovární tým, s českým „wéercéčkem“ a mladou českou posádkou. Svým způsobem se začala psát nová historie českých soutěží. Sedmnáctý a osmnáctý březen 2000 je důležitým datem v životech Romana Kresty, Jana Tománka, sponzorů, mechaniků, novinářů a mnoha dalších, kteří rádi přiložili ruku k dílu a makali pro mladou posádku a celý tým. A je to zásadní datum také pro vás – fanoušky Romana Kresty. Těžko se dá popsat ten zápal, úsilí, nadšení a hrdost celého týmu a hlavně neskutečná podpora fanoušků.

Tehdy v Klatovech ještě nikdo ani netušil, jaká aura se kolem Romana vytvoří. Těch momentů byla spousta a my vám některé z nich rádi připomeneme v průběhu letošního roku. Sluší se připomenout, že právě pod křídly Romana Kresty vyrůstá i jeden z největších talentů nynější doby, Filip Mareš.

 

Ve spolupráci s Otakarem Zenklem a Janem Koudelkou
redakce MOTORVIZE.cz

 

Související články:

Věhlasná Barumka v proudu času, Barum Czech rally 2019: vrchol i konec sezóny českého rallyTipCars Pražský Rallysprint 2019: široká exhibice, jak má býtPeugeot Rally Cup 2019 bilancuje a zveřejňuje novinky pro další ročníkRally Hustopeče 2019: chudší, teplejší a velmi radostná

 

Související díly videorubriky za volantem:

Za Volantem s Rendou Dohnalem v Peugeotu 308 GTiZa Volantem Rallye du Var 2019 s Peugeot Rally Cup, Za Volantem redakční Peugeot 2008 s #HF na Rally Hustopeče

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..