Suzuki GSX-S 950: naháč na celý život
Autor: Jiří Babický - Jiří Babický · Fotografie: Jiří BabickýNa závěr roku jsme si nechali recenzi ještě jedné motorky. Původně to nebyl záměr, ale znáte to, konec roku je vždycky složitý. Na druhou stranu mě to o to více potěšilo, když jsem se k článku vrátil, abych dodělal fotky a znovu si přečetl, jak jsem si koncem sezóny užil s tímhle povedeným naháčem.
Suzuki s tímhle naháčem míří jak na zkušenější, tak překvapivě i na začínající jezdce. Proč na začínající, když má motorka skoro 100 koní (přesně 70 kW / 94 koní) a je to skoro litr? Tady je lehce zavádějící označení modelu. I když se bavíme o GSX- S 950, podle techničáku má motor rovných 999 cm3. Zpátky k začínajícím jezdcům. Suzuki přímo z továrny nabízí tuhle mašinu přiškrcenou na pouhých 35 kW, splňující požadavky na řidičské oprávnění třídy A2. Čistě z pohledu techniky je to trochu úlet. Suzuki v motorce použila v podstatě stejný motor jako u GSX-S1000 a nějakými úpravami se jí ho podařilo degradovat na oněch zmíněných 35 kW. To je z pohledu techniky trošku nesmysl, ale z pohledu jezdce je to docela zajímavá možnost. Standardní motorky pro A2 bývají menší stroje s objemem kolem 500 ccm. Na druhou stranu, pokud máte papíry na A2 a k tomu jste narostli někam ke dvěma metrům a nebo někam ke 100 kilům, větší motorka je rozhodně fajn varianta. Na standardním pětikilu budete jak vosa na bonbonu, ale na litru se můžete pohodlně svézt, něco se naučit a pak si nechat otevřit výkon. Nemusíte tak shánět na dva roky motorku, na které se budete trápit, ale dá se říct, že vaše motorka roste s vašimi papíry. Navíc začnete jezdit na litru a ta motorka tak i vypadá. Teoreticky si tak můžete koupit motorku na celý život od začátku A2 až do důchodu.
Odvrácenou stranou tohoto přístupu a toho, že dostanete litr na A2, je požadavek zákona na motorky kategorie A2 se sníženým výkonem. Zákon říká, že stroj nesmí být upraven z motocyklu s více než dvojnásobným výkonem, platí zde ještě omezení poměru výkonu/hmotnosti nejvýše 0,2 kW/kg. Aby bylo dosaženo tohoto limitu, tak i když máte v motorce litr, který v GSX-S1000 dává 112 kW, tady je strop na 70 kW.
Úsporný přístup podle Suzuki
U Suzuki už je tak trochu klasika, že v levnějších modelech nenajdete tu nejlepší techniku na trhu a je to případ i GSX-S 950. Nutno však dodat: díky bohu za to! Suzuki dokáže díky tomuto přístupu produkovat skvělé motorky za velmi příznivou cenu. Suzuki je navíc špička, co se týká nastavení podvozků a odpružení. V továrním nastavení tak dostanete optimální nastavení a vyvážení všech komponent. Většina jezdců včetně mě si sice může zkusit nastavit všechno sama, ale nejspíš motorku jen rozhasí a těžko ji vylepší. U Suzuki to řešit nemusíte. Nastavení je perfektní a hrabat se v tom zkrátka nemůžete.
Co tedy za cca svých 259 900 korun dostanete? Není to vůbec špatné. Přední vidlice jsou KYB typu up-side down o průměru 43 mm. Zavěšení zadního kola s centrální jednotkou se může pyšnit nastavitelným tlumením a nastavením předpětí pružiny. LED osvětlení vč. stupňovitého předního světla je už charakteristickým znakem Suzuki – taková designová třešnička na dortu, nebo hnusný schody na čumáku. Záleží, jak se vám to líbí, za mě varianta 1, ale uznávám, že to nemusí být to nejkrásnější pro každého. I když jsem psal, že ne všechny komponenty jsou špičkou, motorka dostala slušnou dávku elektroniky – standardní a povinné ABS, kontrolu trakce, systém easy start a systém pro zvýšení otáček při pomalém rozjezdu a brždění. Zajímavostí je Systém Suzuki Exhaust Tuning (SET), který využívá servomotorem a počítačem řízenou klapku ve výfuku, jež upravuje tlakové poměry ve výfuku a vylaďuje tak výfukový systém v závislosti na otáčkách motoru. Při nižších otáčkách se klapka přivírá, čímž se zvyšuje tlak ve výfuku a tím točivý moment v nízkých otáčkách. Jak se otáčky motoru zvyšují, výfuková klapka systému SET se postupně otevírá, tlak ve výfuku se snižuje a tím se zvyšuje výkon ve středních a vysokých otáčkách motoru. To, co budete muset oželet, jsou palivové mapy, můžete jen měnit nastavení trakce ve třech úrovních. Příjemné překvapení jsou brzdy. GSX 950 používá brzdové třmeny Tokico (na rozdíl od většího, který používá Brembo), i ty jsou pro tuhle mašinu naprosto dostačující. Ve finále jsou také monoblokové a radiální. Veškeré informace o jízdě se vám pak zobrazují na velkém displeji. Ten je docela přehledný a dobře viditelný, i když na něj svítí slunce.
Na silnici skvělá
Motorka je klasický velký naháč a i když ve své třídě nemá zdaleka nejvyšší výkon, pořád docela slušně táhne. Trochu lépe v nižších a středních otáčkách, což je u naháče přesně to, co potřebujete. Ve vysokých otáčkách už víc než výkon narůstá hluk z výfuku. To je daň za snížení výkonu. Ve skutečnosti to ale v podstatě není problém. Na rozdíl od S 1000 totiž sedíte na naháči, takže 200 km v hodině stejně jezdit nebude. A na klasické naháčové rychlosti někam k 140 km/h se dostanete velmi rychle a naprosto bez problémů.
To, co je na rozdíl od konkurence ve stejné kategorii, hlavně pokud jde o výkon, poznat, je váha. S 214 kg není motorka žádný drobek a za jízdy je cítit, že sedíte na velké motorce. Na druhou stranu vám GSX pořád nabídne slušně sportovní a hlavně pohodlnou jízdu. Jak už jsem zmiňoval, podvozek je nastaven přímo z továrny a nemůžete ho měnit. Je vidět, že v Suzuki si s tím vyhráli a celková konfigurace hodně pomáhá k obratnosti motorky a ovládání v zatáčkách je naprosto přesné a lehké. I s tou váhou se motorka snadno sklápí a přehazuje ze strany na stranu. V porovnání s menšími motorkami se stejným výkonem možná není tak hravá, ale zase vám nabízí pohodlí a stabilitu. K tomu přispívají i dobře zvolené pneumatiky. Kola jsou opatřena vpředu i vzadu novými radiálními pneumatikami Dunlop SPORTMAX Roadsport 2 se 190mm pneu vzadu.
Nejvíc si samozřejmně užijete motorku v zatáčkách. Je to naháč, takže je to mašina pro zábavu. Na klikatých okreskách budete mít úsměv na tváři a díky výbornému nastavení vás nepřekvapí ani české silnice s dírama, nepřehlednýma zatáčkama a dalšími záludnostmi, na které určitě narazíte. Motorka slušně žehlí nerovnosti, je perfektně stabilní a díky celkové mohutnosti máte pocit jistoty a dobré ovladatelnosti. Prostě jen sednete, nastartujete a jezdíte. Posez je příjemně sportovní, ale nepadáte na ruce, takže se dá motorka v klidu použít i na delší cestování.
Suzuki GSX-S1000GT: pekelně rychlý cesťák
Kompromis nebo ne?
Když zjednoduším charakteristiku motorky, Suzuki odstranilo trochu technologie GSX-S 1000 aby, dokázalo vyprodukovat motorku s rozumnou cenovkou. Zároveň aby byly splněny požadavky na A2, tak celkem dost u motorky snížilo výkon. Motorka si s sebou nese také docela dost váhy a celá se převlékla do dresu svalnatého naháče. Zásadní otázka tedy zní: není těch kompromisů moc?
Když to vezmeme po pořádku, tak namísto pěti režimů kontroly trakce máte tři, také nemáte palivové mapy a quickshifter. Upřímně mě to ani nechybělo. Možná ten quickshifter by byl zajímavý, ale není to nic, po čem budete brečet. Pokud se podíváte na to podstatné, tak režimy motoru jsou u motocyklu pod 100 koní celkem zbytečné, nemluvě o verzi A2. Trakci a ABS máte pořád. Podvozek není nastavitelný, ale je výborně naladěný. Rozhodně jsem neměl nutkání se v tom hrabat. ABS a kontrola trakce funguji perfektně. Celkově tedy technika nechybí. Výkon je možná na litr trochu nižší, než nabízí konkurence, ale pořád máte skoro 100 koní, což je reálně až až. Trochu je očesaná konektivita, ale upřímně to si chcete při klopení zatáček na okresce telefonovat s maminkou?
Takže vlastně jediné, co zůstává, je váha. Ta je trochu znát, na druhou stranu dává pocit stability a celkově motorka působí hodně pevně a robustně. Na ovládání je příjemná a s motorkou si užijete spoustu zábavy. Navíc má Suzuki celkem slušnou řadu příslušenství, takže si ji můžete i trochu potunit.
Jirka Babický