Poohlédnutí za historií elektromobility až k současnému SUV Peugeot e-2008 (video)
Autor: Jan Novotný · Fotografie: P Automobil Import s.r.o. (Peugeot Media)I s 2008 od Peugeotu jsme toho v redakci už zažili docela dost. Nejvíce toho však bylo s její veleúspěšnou první generací. Ta druhá dostala do vínku hned několik poutavých novinek, tentokrát jsme se ale podívali na zoubek té největší – plně elektrifikované verzi označované jako e-2008. Čistý elektromobil jako malé SUV prý může dávat až nevídaný smysl – alespoň to říkají papírové hodnoty (udávaný dojezd přes 300 km, nabití s podporou 100kW stanic za zhruba půl hodiny a za tohle všechno navíc relativně rozumná cenovka). Praxe může být ale lehce odlišná. Navíc jde pořád o poměrně novou a zajímavou technologii, která většinu řidičů může přivádět do rozpaků. I proto jsme zase jednou zavítali do školícího střediska PSA v pražských Vysočanech, a to za tím nejpovolanějším – technickým školitelem značky Peugeot, který shodou okolností jednu e-2008 podobou té, v níž jsme přijeli i my, před nedávnem rozebral do posledního šroubku. A jaký byl verdikt? Co vše jsme zjistili? O jak složitou jde techniku? Právě teď nabízíme stručné shrnutí toho, čím e-2008 je, co nabízí a jaké jsou naše dojmy.
Od historie až po současnou generaci elektromobilu a samotného modelu 2008
Je to už pěknou řádku let, co je Peugeot 2008 na světě. Ve své první generaci se svezl na módní vlně městských SUV. Na trh totiž přišel jako jeden z prvních odvážlivců, a tak se společně s Renaultem Captur dělil o prvenství v kategorii B-SUV. Není tak divu, že výrobce, francouzský Peugeot, musel přijít v druhé generaci s něčím „dobrým“ – tak, aby dokázal navázat na úspěchy první generace. Zda se to povedlo, se můžete dočíst i v jednom z našich prvních testů ZDE. Tehdy jsme měli na povel ale nejsilnější variantu, benzín označovaný PureTech 155. Já osobně jsem pak řád, že Peugeot doposud nabízí zákazníkovi poměrně rozumnou možnost volby – kromě benzínu si totiž může vybrat i klasický diesel nebo novinku, čistý elektromobil. A stejně tak je tomu i u převodového ústrojí – napříč jednotlivými motorizacemi je k dispozici manuál i 8st. automat sázející na osvědčený hydrodynamický měnič. Teď už ale zpět k vrcholně elektrifikované verzi, ta spoléhá na elektromotor o výkonu 136 koní, který pohání přední nápravu přes planetovou (bezestupňovou) převodovku. A jak že jsme se k té elektrifikaci dostali?
Elektrický pohon používalo již na počátku motorismu několik automobilových značek, brzy ale od něj upustily a přešly na spalovací motory. Automobilka Peugeot se možnosti využít elektřinu pro své vozy věnovala již v roce 1902, a to zejména pro pohon dodávek. Bylo vyrobeno několik exemplářů, nicméně časem byl projekt odložen. Peugeot však tuto ideu nikdy zcela neopustil a zůstal ve střehu… První elektromobil Peugeot prodávaný v roce 1941 bylo pojmenován VLV (Véhicule Léger de Ville – lehké městské vozidlo). Během druhé světové války, kdy byl benzín vyhrazen pro vojenské účely, vyvstala potřeba nalézt alternativní zdroje energie, a Peugeot byl v té době jedinou velkou automobilkou, která se zabývala elektrickým pohonem. Model VLV se vyráběl v Paříži od června 1941 do února 1945 (377 kusů).
V 70. a 80. letech značka Peugeot spojila své síly se společnostmi Alsthom a EDF (Electricité de France). Výsledkem spolupráce byly elektrické prototypy Peugeot 104 (4 kupé a 3 dodávky) a užitkové elektromobily Peugeot J5 a J9. V roce 1983 byl spuštěn nový program společností PSA a SAFT (baterie), z něhož vzešel elektrický Peugeot 205. Tento model se následně stal podnětem pro vývoj řady Peugeot 106. Model 106 Electrique byl po řadu let populárním elektromobilem, v roce 1993 se proslavil i jako součást revolučního projektu „50 elektromobilů v La Rochelle“. V letech 1990–2010 ilustrovalo trvalý zájem značky Peugeot o vývoj elektrického pohonu několik koncepčních vozů: ION (první tohoto jména) v roce 1994, Tulip a Touareg v roce 1996, originální koncepční vůz BB1 představený ve Frankfurtu v roce 2009 a mytický koncept EX1 z roku 2010, který drží 6 mezinárodních rekordů ve zrychlení dosažených v Montlhéry (Francie) a v Číně.
Na začátku 21. století prošlo automobilové odvětví výraznými změnami. Zásadní otázkou boje o zmírnění klimatických rizik se stal přechod na nové zdroje energií. No a právě před nedávnem uvedl Peugeot několik novinek, které spadají pod pojem „elektrifikace“. Připomenout si můžeme nedávno testovaný Peugeot 3008 Hybrid4 nebo sesterský model právě dnes představované e-2008, menší e-208, s níž jsme shodou okolností měli tu čest závodit v rámci loňského ročníku ECO Energy Rally Bohemia. Byla nám tehdy skvělou oporou na cestě za vítězstvím, a tak si ji můžete připomenout společně s námi...
slibovaná Radost z řízení Full Electric?
První elektrické SUV Peugeot přináší zcela nové pocity – minimálně ve městě totiž jízda s čistým elektromobilem překvapí, může být i nevídaně komfortní. 100% elektrický motor totiž nabízí vysokou úroveň akcelerace, v naprostém tichu a bez vibrací. Motor o výkonu 100 kW (136 k) s točivým momentem 260 Nm, který je k dispozici okamžitě, zajišťuje snadné řízení. Baterie o kapacitě 50 kWh nabízí dojezd v souladu s novou normou WLTP až 310 km. Záruka na tuto baterii je 8 let nebo 160 000 km pro 70 % její dobíjecí kapacity.
Zobrazení energetických toků v centrálním displeji i ve sdruženém přístroji Peugeot i-Cockpit 3D umožňuje porozumět chodu elektrického pohonu. K dispozici jsou dva intuitivní způsoby rekuperace energie při brzdění podle nastavení řadicí páky: Drive („D“), rekuperace je standardní, řízení je podobné jako u vozu s benzínovým nebo dieselovým motorem; Brake („B“), umožňuje větší rekuperaci okamžitě po uvolnění pedálu akcelerace.
Vzhledem k tomu, že elektrický pohon nesmí omezovat praktičnost vozu, jsou baterie zabudované v podlaze, což zaručuje, že prostornost kabiny a objem zavazadlového prostoru jsou stejné jako u vozů se spalovacím motorem. Zvláštní pozornost byla věnována také dynamickému chování nového elektromobilu. Nápravy byly přizpůsobeny a současně bylo dosaženo optimálního rozložení hmotnosti.
Doba nabíjení závisí na výkonnosti dobíjecích stanic: 16 hodin pro plné nabití prostřednictvím standardního dobíjecího kabelu, který je dodáván spolu s vozem; 5 hodin 15 minut až 8 hodin pro úplné nabití prostřednictvím WallBoxu (trojfázový 11 kW nebo jednofázový 7,4 kW) a 30 minut pro nabití 80 % baterie prostřednictvím veřejných rychlodobíjecích stanic 100 kW, jejichž použití umožňuje tepelná regulace baterie.
Historie nebo i budoucnost?
I to je jedno z témat, které nyní rezonuje automobilovým světem. Elektrifikace je všude nás a zatím ji řada řidičů cíleně odmítá. A je otázka, zda je to dobře či nikoliv. Ať tak či onak, žijeme ve světě, který se zajímá o životní prostředí kolem nás a právě to je impulsem pro stále větší rozšíření čisté mobility, tedy snahy o snižování uhlíkové stopy v dopravě. Ano, třeba jednou budeme jezdit ve vodíkových vozech, ty jsou ale zatím v nedohlednu – stejně, jako tomu bylo ještě nedávno u elektromobilů. Ty moderní a dnes už i relativně bez problému v denním životě použitelné přijíždějí na trh už nyní. A jedním z nich je právě i e-2008 od Peugeotu, které jsme se věnovali dnes a výjimečně i v rámci videorubriky Za Volantem. Zajeli jsme totiž do školícího střediska PSA v pražských Vysočanech, kde jsme vyzpovídali toho nejpovolanějšího, Dalibora Krejčíka, technického školitele Peugeot pro ČR.
Jan Novotný