Nový Renault Zoe už je v Čechách: co vše nabízí nová generace?

Nový Renault Zoe už je v Čechách: co vše nabízí nová generace?

Autor: Autohled.cz - Jiří Chomát · Fotografie: Autohled.cz

Elektromobily začínají být pro automobilky působící v Evropě stěžejním produktem a nejinak je tomu i u Renaultu, který má v autech s elektrickým pohonem už celkem tradici. Od představení původního konceptu ZOE Z.E. a uvedení prvního elektrického modelu na trh v roce 2009 již uběhlo více než deset let a sedm let po uvedení první řady se tento model stal nejprodávanějším elektrickým vozem v Evropě. Nyní je tu kompletně přepracovaná druhá generace, která by spolu se sedmi dalšími elektrifikovanými vozy měla tvořit 10 % prodejů francouzské značky do roku 2022. Nový ZOE přináší revoluci ve kvalitě, technologii a široké paletě funkcí. Pokrok je vidět na první pohled a právě ten se nám před pár dny naskytl při příležitosti uvedení novinky na český trh. I proto jsme pro vás dali dohromady všechna důležitá fakta a samozřejmě i naše první dojmy. Tady jsou!

 

Pro speciální příležitost unikátní prostory

Renault nám nové Zoe ukázal v industriálním prostoru s příznačným názvem “Kabelovna” v pražských Holešovicích, kde byly k dispozici mnohé barevné kombinace modelu včetně černé, ve které nově budeme potkávat ambasadora vozu, Bena Cristovaa. Na první pohled design nového Zoe připomíná spíše facelift než zcela novou generaci, což ale může být dáno i celkovou neobvyklostí tohoto modelu v ČR. Stále si zachovává vzhled “normálního” auta, přítomnost elektromotoru odhalí spíš zkušenější oko automobilového znalce, což je myslím správný přístup. Změny zde ale samozřejmě najdeme – nové Zoe je dostupné pouze s pěkně tvarovanými full LED světly, celkově pak vůz díky ostřejším liniím působí moderněji.

 

Hlavní novinka: větší baterie = lepší akční radius

U elektromobilu je ale samozřejmě nejrozhodnějším parametrem dojezd – ten se v případě Zoe prodloužil o 25% a činí slušných 395 km podle WLTP. Po naší loňské zkušenosti, kdy jsme v zimě s předchozí generací ujeli 265 km, jsme na dojezd novinky opravdu zvědaví. Nové ZOE je výsledkem práce na optimalizaci základních principů, které se dotýkají funkce elektrického vozu, od podvozku přes řízení k brzdám a elektrickému výkonu. Tato nová generace disponuje všemi nutnými výhodami efektivity elektrického pohonu. Základem prodlouženého dojezdu je totiž nová 52kWh baterie, kterou lze nabíjet až 50 kW DC (rychlo)nabíječkou (150 km dojezdu za 30 minut). Díky své schopnosti vytěžit maximum z každého terminálu střídavého proudu až do 22 kW je ZOE od samého začátku nejrychleji nabíjeným elektrickým vozidlem na dobíjecích místech, které jsou běžné zejména ve veřejném prostoru. ZOE má tuto jedinečnou všestrannost díky nabíječce Caméléon. Zvětšení energetické kapacity není spojeno s žádnou změnou velikosti baterie, pohodlí vozidla je tak zachováno. Nová baterie Z.E. 50 má ještě další výhodu: její schopnost dodávat větší proud se výrazně podílí na výkonu nového motoru R135. Zajímavostí pak je, že vyšší dojezd bude Zoe mít na menších 16” kolech, 17” a 18” kvůli vyššímu valivému odporu dojezd sníží.

 

V rámci modernizace především modernější interiér

Nejviditelnějším rozdílem oproti předchozí generaci je bezesporu interiér – ten byl ve staré generaci velmi minimalistický, jednoduchý a nepůsobil příliš odpovídajíce cenovce vozu. Nové Zoe má interiér již moderní, takový, který známe z novodobých vozů Renault a který si zaslouží pochvalu – je velmi podobný třeba novému Cliu. Multimediální systém Renault EASY LINK je navíc rozšířen o specifické funkce elektrického vozidla jako je zobrazení zbývajícího času a kilometrů do nabití. Umožňuje propojení se smartphonem pomocí Apple CarPlay a Android Auto.Velkým překvapením pro mě pak byl celodigitální přístrojový štít, s nímž jsem se u Renaultu ještě nesetkal a jenž má opravdu pěkné rozlišení a příjemnou grafiku. Zobrazení integruje hlavní asistenční prvky řízení a všechny specifické parametry elektrické jízdy, včetně ekonometru, který dále podporuje ekologickou jízdu. U verzí vybavených navigací rovněž zobrazuje mapy GPS. Řidič si dle svého přání nastaví barevnost a rozvržení různých informací na obrazovce. Opět i interiér nijak neevokuje, že se jedná o elektromobil a celkově je opravdu povedený.

 

Každá sranda něco stojí… My už se na něj těšíme

Uvedení na trh třetí generace nejvýraznějšího elektrického vozu od značky Renault je hlavním krokem ve strategii skupiny pro rozvoj elektrických vozidel na vysoké úrovni. Nový Renaultu Zoe startuje na 695 tisících Kč, za něž nabízí celou paletu výbavy pro větší komfort a pohodlí na palubě (škoda jen absence adaptivního tempomatu). K vozu pak Renault nabízí zdarma Wallbox na doma umožňující 22 kW nabíjení a výhodné financování s celkovým přeplatkem pouze 1 %. No a nám nezbývá než čekat na první příležitost pro pár společně strávených dní. Už se moc těšíme, až jej pro vás prověříme – slíbit můžeme snad jen to, že našemu bystrému oku jen tak něco neunikne…

 

Jirka Chomát

#AUTOHLED.cz

 

[link-preview url=“https://www.autohled.cz/magazin/renault-predstavil-novou-generaci-elektrickeho-zoe/1420″ forceshot=“true“]

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..