Nissan Qashqai DIG-T 160 aneb móda městských crossoverů

Nissan Qashqai DIG-T 160 aneb móda městských crossoverů

Autor: Lucie Přádová · Fotografie: Lucie Přádová

Nacházíme se na konci víkendu a před námi se rozprostírá nový den, který většina z nás nemá ráda. Říkáme mu pondělí aneb začátek pracovního týdne. Přichází ranní děsivé zvonění budíku a vy víte, že musíte opustit vyhřátou postel a vypravit se do práce. Pro mne by to byl den jako každý jiný, kdybych však po práci nevyzvedla další auto na testování, které má naše redakce výjimečně na mimořádně dlouhou dobu. V rámci této doby se na testování podílelo více redaktorů, a tak můžu s rukou na srdci říci, že byl test tohoto vozidla naprosto komplexní. O jakém kousku se vlastně bavíme? Cihlová krása v podobě městského crossoveru, který nese na kapotě logo Nissan a na zádi název Qashqai. Zapadá Nissan do rodiny městských crossoverů a jaký má toto auto potenciál? Na co jsem se mimochodem já osobně zaměřila a jak mě oslovil snad i nejpopulárnější zástupce kategorie vůbec?

 

 Vyzařující dynamika

Pohlédneme-li poprvé na Nissan Qashqai, spatříme klasické městské SUV moderní doby. Avšak po detailnějším prohlédnutí zjistíme, že se přeci jen na vozidle nachází několik prvků, které jsou výhradně pro něj charakteristické a dodávají mu šmrnc. Jako první si lidé na autech prohlíží především celkový vzhled, který si může, ale nemusí získat jejich srdce. Vidím před sebou typický městský crossover, avšak okamžitě mé oči upoutá přední maska ve tvaru V, neboli V-Shape design. Tento prvek spolu se světly, které obsahují technologii LED a pyšní se dynamickým tvarem bumerangu, dodávají Nissanu Qashqai jakýsi dynamický nádech, smyslný při jízdě ve dne i v noci. Ke každému autu samozřejmě patří kola. Taktéž tomu je i u námi testovaného Nissanu, který disponoval devatenáctipalcovými litými koly skvěle padnoucími jinak snad všemi směry dynamickému vzhledu vozu.

 

Svět měkčených plastů a panoramatických oken

Abychom se nezaobírali jen venkovním poblouzněním, přejdeme do světa interiéru. Vnitřek Nissanu Qashqai se může pochlubit na dotek příjemnými měkčenými plasty, jejichž počtem Nissan opravdu nešetřil, a tak jeho vzhled nepřipomíná levnou imitaci. Tmavý interiér pokrytý měkčenými plasty a příjemnými sedadly s vyhříváním zajišťují v autě harmonickou atmosféru. Střed interiéru klasicky obývá dotykový displej audiosystému a dvouzónovou klimatizací. Dle mého skromného názoru je naprostou pýchou tohoto testovaného vozu doslova skleněné panoráma pokrývající téměř celou plochu střechy. Při s tímto prvkem vidíte i za roh. Shodou okolností právě za něj patří největší jednoznačně největší plus, a to kdyby však nebylo jedné maličkosti, která tento skvost malinko kazí. Kdy tato situace nastává? Při zjištění, že se daná úžasná panoramatická střecha nedá nijak otevřít, jde pouze o okno, které buď zakryjete nebo odkryjete. Tak jako kola má i každé auto volant, v tomto případě multifunkční, který jaksi není bezchybný. Tvar volantu se hodí pro řidiče v autoškole, který jej drží 100 % času oběma rukama. Jakmile se ale jednou za čas rozhodnete jedné ruce ulevit nebo se například při parkování snažíte točit více volantem, přichází problém. Jedna ruka po jeho koženém obšití klouže, zasekává se o jeho tvar a tak se z potěšení stává v mírném případě nepříjemná záležitost.

 

Audio lahodící mému uchu aneb BOSE opět na jedničku

Jak již to v dnešní době bývá, rádio je samozřejmostí každého auta. Nedokážu si představit delší cest, bez poslechu své oblíbené stanice či muziky z mobilního telefonu. Sto lidí sto chutí, a proto se domnívám, že právě v Nissanu si každý přijde na to své. Systém NissanConnect disponuje moderními aplikacemi jako je Apple CarPlay a Android Auto, které rozhodně přijdou vhod dnešní generaci. Mimo zmíněnou konektivitu se v autě nachází ještě CD, USB, MP3, bluetooth a Ipod propojení. Tento celý kvalitní audiosystém si vychutnáte především sedmi umístěnými reproduktory známé značky Bose, které prožitek z hudby ještě více prohloubí. Vaše hudba tak bude přímo lahodit vašemu uchu. Musím přiznat, že jde o jeden z nejlepších soundsystémů, který jsem kdy v autě zažila.

 

Svižný i klidný zároveň

Přichází čas sednout do auta a nastartovat. Zjišťuji, že je motor velmi klidný a tichý zároveň. Nemusím snad ani připomínat, že jde o novou pohonnou jednotku z dílen aliance Renault-Nissan a koncernu Daimler. Především evropská část těchto uskupení spolupracovala na nové jednatrojce (správně spíše 1,35), kterou Nissan konkrétně schovává pod označení DIG-T 160. Ano, 160 představuje výkon motoru, jenž je na daný objem opravdu úctyhodný. Odhlučnění ve vozidle je v nižších rychlostech více než překvapující, avšak při zrychlování komfort odhlučnění pomaličku ubývá. Abychom si obecně zhodnotili jízdu s tímto městským crossoverem, musíme nejprve zmínit zvýšený pocit bezpečí, který dostatečně zajišťuje, což je vzhledem v dnešní době při pohledu na některé řidiče opravdu potřeba. Velmi překvapující je mrštnost námi testovaného benzínového motoru. I přes opravdu malou jednotku pod kapotou je auto opravdu živé, přičemž rychle reaguje a oplývá svižností, kterou využijeme hlavně při předjíždění a jiných manévrech. Jako velmi pozitivní na tomto SUV vnímám spotřebu, která se pohybuje mezi 7 a 8 l/100km. Jelikož zmiňujeme stále SUV a crossover, je nutné zjistit, jak je na tom v jízdě na nerovném terénu. Mimo silnici lehce pocítíme tvrdší podvozek, přičemž měkké sedačky tento chvilku nepříjemný pocit rychle utlumí. Celkově si i tak na nerovnostech stojí Nissan Qashqai velmi obstojně a co teprve na okresní silnicích s kvalitnějším asfaltem. Právě zde jsem poznala, jak krásně se dají projíždět zatáčky, když řídíte auto, které stojí pevně na zemi. Je to možná trošku nevšední charakteristika pro poněkud větší kus hmoty na silnici, i tak mi ale vyhovuje.

 

Rodinný crossover

Celkovým shrnutím byl strávený čas s tímto vozem příjemný. Jako zástupce kategorie SUV chvalitebně splnil mé očekávání. Jako snad každý kousek, i Nissan Qashqai má svých pár chyb, které jsme zde zmínili, avšak tyto chyby mu na kráse neubírají, snad až na funkčnost panoramatické střechy. Tento vůz bych doporučila především maminkám nebo tatínkům s dětmi, kdy pocit bezpečí je nutností v daném autě a jízdní vlastností nejsou upozaděny. Zadní prostor vozidla je pro rodinu více než dostačující, a tak se rodinné cesty například na chalupu stanou radostí. Musím říci, že mě Qashqai poměrně mile překvapil, a to třeba i velmi kvalitním dílenským zpracováním. Je vidět, kdo je zakladatelem kategorie městských crossoverů a kdo je určitým směrem stále lehce napřed…

 

Lucie Přádová

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..