Škoda Kamiq: vše o novém městském SUV z Boleslavi!

Škoda Kamiq: vše o novém městském SUV z Boleslavi!

O Kamiqovi jsme toho slyšeli už hodně. Soudě alespoň podle intenzity komunikace probíhající českým éterem v posledních týdnech má jít o stěžejní novinku letošního roku. Ostatně hodně toho slibovala už i designová studie nazvaná VISION X. To byl mimochodem, jak už bývá u Škodovek takto označovaných zvykem, hodně povedený počin. Někteří moji kolegové se navíc nechali slyšet, že naživo je Kamiq svému předobrazu v podobě zmíněného konceptu hodně podobný. Z fotek to alespoň dle našeho názoru úplně nevypadá. Pod pokličkou se ale skrývá klasická škodovácká osvědčená technika, funkční design a spousta simply clever vychytávek. Zajímavostí je, že interiér v podstatě shodně sdílí s teprve nedávno představenou Scalou. Díky této úspoře nákladů mohou pak obě letošní důležité novinky z Boleslavi mít vcelku hodnotné materiály, moderní koncepci i technologie (za vše mluví třeba digitální přístrojový štít). V základu má být mimochodem i řada bezpečnostních asistentů. Základ nabídky pak bude tradičně zastupovat litrový tříválec, silnější varianta pak nabídne šest rychlostních stupňů nebo dvouspojkovou převodovku DSG, vrcholem bude 1.5 TSI o 110 kW, naftu pak opět zastoupí 1.6 TDI s výkonem 85 kW. Nepředbíhejme ale ještě více. Samozřejmě se už teď těšíme, až Kamiqa uvidíme naživo. Teď pro vás máme alespoň první informace, které nám výrobce takto předem nabídl.

Podobně jako u úspěšných modelů ŠKODA KODIAQ a ŠKODA KAROQ pochází název KAMIQ z jazyka Inuitů, obývajících sever Kanady a Grónsko. Popisuje stav, kdy něco přirozeně „padne jako ulité“ za všech okolností.

 

Design: SUV značky ŠKODA kombinuje emocionální design s kompaktními rozměry

Příď nového vozu ŠKODA KAMIQ charakterizuje široká maska chladiče s dvojitými lamelami a typickýtvar kapoty motoru. Terénní charakter vozu zdůrazňuje robustní přední spoiler. Při pohledu zboku působí vůz mohutným a dynamickým dojmem díky kolům o velikosti 16 až 18″ a vysoké kapotěmotoru. Tento dojem posiluje linie střechy a velká světlá výška. Bok vozu charakterizují vyvážené proporce, nadčasový design a dynamický, sportovní vzhled. Zadní skupinové svítilny s odrazkami představují novou interpretaci koncových světel, které mají typicky pro značku ŠKODA tvar písmeneC. Zadní difuzor zdůrazňuje velkorysou světlou výšku a mohutný vzhled.

Jako první model značky ŠKODA má toto nové SUV ve full LED variantě dělené přední světlomety se světlem pro denní svícení, tvořeným čtyřmi LED prvky, umístěným nad hlavním světlometem.Hodnotný vzhled vozu posilují trojrozměrné, krystalické prvky a LED diody, které působí jako svítící drahokamy. Full LED varianta světel nabízí také mlhové světlomety s přisvěcováním při odbočování. Jako první model značky ŠKODA je KAMIQ vybaven předními a zadními dynamickými směrovými světly. Po aktivaci směrového světla se jednotlivé diody rozsvěcí po sobě směrem od vnitřní po vnější.

 

Interiér: Přehledný, prostorný a pohodlný

KAMIQ je druhý model značky ŠKODA s novým konceptem pojetí interiéru. Interiéru dominuje samostatný displej s úhlopříčkou 9,2″, umístěný v zorném poli řidiče, který je jedním největších
ve třídě. Charakteristická linie kolem samostatného displeje kopíruje tvar kapoty motoru a vytváří také ergonomicky tvarovanou opěrku ruky, která ovládá dotykovou obrazovku. Na přání dodávaný Virtuální Kokpit s 10,25″ displejem patří k největším ve své třídě. Přepracovaná přístrojová deska plynule navazuje na emocionální designový jazyk karoserie vozu. Boční průduchy ventilace sahají
až ke dveřím a opticky tak zvětšují velkorysou šířku interiéru vozu KAMIQ.

 

Karoserie: Velkorysý prostor navzdory kompaktním vnějším rozměrům

Délka nového vozu ŠKODA KAMIQ činí 4 241 mm, šířka 1 793 mm, výška 1 531 mm. Rozvor měří
2 651 mm, což přijde vhod zejména cestujícím na zadních sedadlech. Prostor před koleny cestujících na zadních sedadlech činí 73 mm. Základní objem zavazadlového prostoru je 400 l. Sklopením opěradel zadních sedadel lze objem zavazadlového prostoru rozšířit na 1 395 l. Na přání je k dispozicitaké sklopné opěradlo sedadla spolujezdce. Díky tomu lze bez problému převážet i předměty o délce až 2 447 mm.

 

Pohonné jednotky: Pět motorů a na přání dostupný nastavitelný podvozek

Všechny motory, které vůz ŠKODA KAMIQ nabízí, mají přímé vstřikování, jsou vybavenyturbodmychadlem, rekuperací brzdné energie a Start-Stop systémem. Samozřejmě splňují emisnínormu Euro 6d-TEMP. Základní tříválcový motor 1,0 TSI má výkon 70 kW (95 k) a nabízí maximální točivý moment 175 Nm. O přenos hnací síly se stará pětistupňová manuální převodovka.

Motor 1,0 TSI o výkonu 85 kW (115 k), který nabízí maximální točivý moment 200 Nm, je standardně dodáván s manuální šestistupňovou převodovkou. Na přání je nabízena také automatická sedmistupňová převodovka DSG. Vrcholnou motorizaci tvoří čtyřválcový motor 1,5 TSI o výkonu
110 kW (150 k) a maximálním točivém momentu 250 Nm. Aktivní řízení válců (ACT) v případě malé zátěže automaticky vypíná oba prostřední válce a snižuje tak spotřebu. Také tento motor je standardně dodáván s manuální šestistupňovou převodovkou, na přání je nabízena automatická sedmistupňová převodovka DSG. Všechny benzinové motory jsou vybaveny filtrem pevných částic.

Čtyřválcový naftový motor 1,6 TDI má výkon 85 kW (115 k), nabízí točivý moment 250 Nm a je standardně vybaven systémem SCR se vstřikováním AdBlue a filtrem pevných částic.Úsporný vznětový motor je standardně dodáván s manuální šestistupňovou převodovkou.Na přání je k dispozici automatická sedmistupňová převodovka DSG.

Ekologickou variantou nového vozu ŠKODA KAMIQ je moderní verze motoru 1,0 G-TEC. Tentotříválcový motor s pohonem na zemní plyn má výkon 66 kW (90 k) a nabízí maximální točivý moment160 Nm. V porovnání s konvenčními motory produkuje méně emisí. Tento motor je dodáván s manuální šestistupňovou převodovkou.

 

Bezpečnost: Moderní asistenční systémy známé z vozů vyšších tříd

ŠKODA KAMIQ nabízí nejmodernější asistenční systémy. Asistent pro udržování vozidla v jízdnímpruhu (Lane Assist) a Front Assist jsou součástí standardní výbavy. Front Assist včetně funkce nouzové brzdy a prediktivní ochrany chodců sleduje pomocí radaru ve městě prostor před vozidlema pomáhá tak předcházet nehodám. Asistent pro udržování vozidla v jízdním pruhu (Lane Assist) rozpozná pomocí kamery jízdní pruhy na silnici a pomáhá řidiči držet se ve zvoleném jízdním pruhu. Na cestách po dálnici až do rychlosti 210 km/h pomáhá řidiči také adaptivní tempomat (ACC), který je dostupný na přání. Adaptivní tempomat (ACC) udržuje nastavenou rychlost, případně upravujeautomaticky rychlost podle vozidla jedoucího vpředu. Pomáhá tak řidiči při jízdě a zároveň zvyšuje bezpečnost. Pokud je vůz vybaven automatickou převodovkou DSG, tak vůz dokonce samočinně zastaví. Do tří sekund zajistí také automatický rozjezd vozidla. Asistent rozpoznání únavy (Driver Alert), který je dostupný na přání, varuje v případě poklesu koncentrace řidiče.

 

Konektivita: Stále online díky integrované kartě eSIM

Nový vůz ŠKODA KAMIQ nabízí tři infotainment systémy. Samostatná centrální obrazovka vrcholného infotainment systému Amundsen, která je umístěna vysoko v přístrojové desce v zorném poli řidiče, má velikost displeje 9,2″. Společně s 10,25″ displejem Virtuálního Kokpitu, který nabízí pět režimů zobrazení Classic, Basic, Modern, Sport a Extended, se tak jedná o jedny z největších displejů ve své třídě. Základní systém Swing s 6,5″ displejem nabízí čtyři reproduktory vpředu. Infotainment systémBolero je vybaven 8″ displejem. Infotainment systémy Bolero a Amundsen nabízí osm reproduktorů. Sound System ŠKODA, který je dostupný na přání, má výstupní výkon 405 W a hudbu přenáší desetreproduktorů.

 

Simply Clever: Městské SUV značky ŠKODA nabízí nové prvky

ŠKODA KAMIQ má na palubě více než 20 Simply Clever prvků. Jako první vůz ve své třídě nabízína přání inteligentní ochranu hrany dveří. Při otevření dveří se automaticky vysune plastová lišta.Tento prvek chrání vůz ŠKODA i vozy v okolí před poškozením v městských zónách s úzkýmiparkovacími místy. Při nakládání víkendového nákupu přijdou vhod na přání dostupné elektricky ovládané páté dveře. Otevírají se a zavírají stisknutím tlačítka. Díky zabudované funkci Tip-To-Closestačí za víko krátce zatáhnout a to se začne zavírat. V základu je dostupná odnímatelná LED svítilnav zavazadlovém prostoru. Na přání je dostupné mechanicky sklopné, elektricky odjistitelné tažné zařízení, které se vyklopí po stisknutí tlačítka v zavazadlovém prostoru.

Co dodat na závěr? Někdy jsou slova málo, a to je podle mého názoru přesně to, co platí i na Kamiqa. Ač studie VISION X vždycky naživo vypadala skvěle, na prvních fotkách jako kdyby Kamiqu poněkud na atraktivitě ubralo. O to víc se na naše první tváří v tvář těším, neboť kolegové, jež už měli možnost se s ním naživo seznámit tvrdí, že právě k původně představené studii nemá vůbec daleko. Fyzicky uvidíme nového Kamiqa už brzy, a to na Ženevském autosalonu už za týden, od 5.3. Moc se na další české želízko v ohni těšíme!

 

Jan Novotný

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.