Rallye Dakar 2019 je za dveřmi: na co se těšit?

Rallye Dakar 2019 je za dveřmi: na co se těšit?

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Jan Novotný

„The Dakar“, jak je označován z daleka nejtěžší rallyový závod na světě, s ročníkem 2019 je již za dveřmi. Ačkoliv máme jubilejní, čtyřicátý ročník, již za sebou, ani při závodě v pořadí 41. se rozhodně nebudeme nudit. A nebudou se samozřejmě nudit ani čeští fanoušci, v seznamu převzatých posádek je totiž řada našich jmen i čistě českých týmů. Staronově se celých dlouhých, náročných i horkých 11 dnů bude dění odehrávat celé v Peru. A právě z Limy, hlavního města Peru, se nám po úspěšném absolvování posledních volných testů hlásí české týmy. Jak a na co jsou vlastně letos připraveni? Pojďme se jim podívat do zázemí…

 

Obě posádky týmu Tatra Buggyra Racing v čele s Martinem Kolomým absolvovaly v pátek poslední zkoušku před startem jednačtyřicátého ročníku rally Dakar. Testovala se především technika po rizikové přepravě z Evropy. 

„Místo testování jsme vybrali stejné jako vloni. Jsme asi 60 kilometrů od Limy. Známe to tady a pilotům se zde líbí, takže jsme nic nového nevymýšleli, navíc sem jezdí testovat i více týmů,“ řekl k výběru místa manažer týmu Jan Kalivoda.

Martin Kolomý byl se svoji poslední jízdou „nanečisto“ spokojený a vyhlíží první ostré kilometry. „Hodně dnes svítilo sluníčko a písek byl měkký, takže jsme si vyzkoušeli různá nastavení. Tatra fungovala naprosto bez problémů, tak věřme, že to vydrží i během závodu,“ hodnotil testování Martin Kolomý. „Oproti loňsku jsme udělali pár změn na autě. Máme nové elektrické svazky, jiné nastavení motoru, Tatra nám připravila druhé nápravy, ale ten závod se bude nějak vyvíjet a my musíme reagovat v průběhu,“ dodal Kolomý, pro kterého je to letos jubilejní 10. start na rally Dakar.

Posádka Martina Šoltyse absolvuje jednačtyřicátý ročník rally Dakar oproti loňsku s jednou změnou v posádce. Zkušeného matadora Josefa Kalinu nahradil David Schovánek. „Myslím si, že to žádný problém nebude. Absolvovali jsme spolu již závod v Tunisku a vše klapalo, jak mělo, tak nevidím důvod, aby tomu tady bylo jinak,“ komentoval změny ve svém týmu Martin Šoltys.

„Test se povedl. Obkroužili jsme zde asi čtyři kola. V kabině jsme si ještě ujasnili pár věcí týkající se komunikace, auto fungovalo bez problému, takže za mě spokojenost. Už se těším na ostrý závod,“ řekl dvanáctý muž celkového pořadí z loňského Dakaru.

Tým Tatra Buggyra Racing spolu s dalšími českými účastníky rally Dakar navštívili v pátek v podvečer velvyslanectví České republiky v Limě, kde je osobně přivítal velvyslanec Pavel Bechný. „Je to pěkné zpestření před začátkem rally. Byli jsme zde již loni a bylo to příjemné setkání,“ prozradil Jan Kalivoda.

V sobotu byly na programu administrativní a technické přejímky, v neděli pak slavnostní zahajovací podium.

 

 „Technika odevzdaná, těšíme se na slavnostní zahájení!“ hlásí Ondřej Klymčiw a jeho tým

„Máme za sebou technické přejímky a motorky jsou odevzdané v parc fermé,“ řekl na úvod Ondřej Klymčiw, který je na letošním Dakaru v pozici manažera týmu. „Ve čtvrtek ráno nás čekalo vyzvednutí techniky. Do přístavu jsme vyrazili o hodinu dříve, než ho otevírali, takže vše proběhlo rychle a během půl hodiny jsme měli všechnu techniku u sebe. Do bivaku u oceánu to pak bylo kolem deseti kilometrů. Motorky i auta dorazily v pořádku a zázemí jsme rychle rozbalili, protože to už máme natrénované. Stroje jsme zkontrolovali, jen na Petrově motorce ve verzi 2019 se musela vyměnit zadní nádrž, protože tam byla údajně nějaká výrobní vada, i když nám v tom místě přišla úplně stejná.“ 

Kromě techniky je tým kompletní i v otázce jezdeckého složení, kdy se všichni postupně slétli na první místo dění a Ondra mohl ve svém týmu přivítat všechny závodníky. „Kluci jsou také připravení, cítí se dobře a těší se. Petr Vlček měl před čtyřmi týdny zlomenou zápěstní kůstku, ale to už vypadá dobře. Gee si před šesti týdny zlomil klíční kost, ale tam mu dali šroubek a destičku, takže vypadá naprosto v pohodě. Skyler je trošku nastydlý, ale včera mu zabraly léky a vypadá lépe.“ 

Hned v pátek čekaly tým Klymčiw Racing administrativní a technické přejímky. Na ty byli dobře připraveni, i když si organizátor opět připravil pár překvapení. Vše se ale bez problémů vyřešilo. K tomu Ondřej Klymčiw sdělil: „V pátek jsme byli poslední, kdo byl na řadě na technické přejímky. S ostatními probíhají ještě dnes a zítra. Čekalo nás tradiční kolečko. U administrativy proběhlo všechno v pořádku. U technických přejímek ale komisaři nezklamali a museli si něco najít. I když máme čtyři totožné motorky, které jsou více než dvojčata, tak si našli pár detailů. Příkladem může být velikost startovního čísla u jedné z nich či změna pozice sponzora na dresech. Při kontrole safety kitů nás překvapili tím, že tam letos nesmí být kompas do ruky a zrcátko, kdyby nebylo poznat, zda jezdec dýchá. Vše se nám podařilo vyřešit a technické přejímky jsme ukončili v půl desáté večer. Kluci pak jeli motorky odevzdat pořadateli do parc fermé.“ 

Program na sobotu byl jasný i u tohoto týmu: vše nachystat na nedělní slavnostní zahájení. To bude probíhat od 15:00 místního času (21:00 SEČ) a mělo by být živě vysíláno. Jezdci Klymčiw racing se na něm představí s čísly: #59 Petr Vlček, #71 Garrett Poucher, #73 Skyler Howes a #149 Gee Motzkin.

„Dnes se vrátíme do bivaku, protože pořád máme co dělat. Chceme umýt a dotankovat kamion a zkrátka vše připravit. Zároveň nás čeká technická přejímka novinářského auta. Budeme také pracovat na videích, takže nikdo už nebude mít žádné volno, abychom si mohli zítřejší pódium co nejvíce užít a už se nestresovat,“ uvedl Ondřej Klymčiw.

Dakar byl také vždy o počasí, které nejednou sehrálo velkou roli. Nyní zatím vše vypadá dobře a členové týmu už se na sluníčku spálili. „Co se týče počasí, tak je tu krásně. Už dva dny svítí sluníčko a když se člověk nenamaže, tak se spálí. Spálí se, i když je pod mrakem, což je i můj případ. Já se spálil, když bylo úplně zataženo. Místy se udělá trochu dusno, ale je tu dobře, na Paraguay to nemá. Co mě se líbí, tak že tu dobře vaří a mají i docela dobré pivo (smích),“ dodal Ondra na závěr.

 

I my se už hodně těšíme na výkony, které jezdci pod českými barvami předvedou. Samozřejmě držíme palce. Po zítřejším slavnostním zahájení se na ostré rychlostní zkoušky dostanou jezdci už v pondělí, a to na trase první etapy z Limy do Pisca, která měří celkem 247 km, z čehož hned 84 km patří ostrým rychlostkám. Přepdověď počasí zatím nevypadá nepříznivě, okolo 26 stupňů při zatažené nebo polojasné obloze se zdá být skoro jako ideál. Inu, uvidíme, co letošní Dakar (po dlouhé době bez dlouho neporazitelného továrního týmu Peugeotu) ukáže…

 

Jan Novotný

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..