Zdroj úvodní fotky: Tomáš Kaňa
Rally Bohemia 2023: přešlapy pořadatelů, neuvěřitelný závěr a minimálně dvě lákadla

Rally Bohemia 2023: přešlapy pořadatelů, neuvěřitelný závěr a minimálně dvě lákadla

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Tomáš Kaňa

Rally Bohemia je jasnou stálicí v harmonogramu českého rally, a tak není divu, že jsme se vypravili i na letošní ročník. Ten byl i tak výjimečný, a to nejen tím, že se právě letos slavilo v okolí Mladé Boleslavi již 50. výročí. Samozřejmě právě v souvislosti s tím si pořadatelé připravili několik lákadel v čele hned se dvěma posledními čistě spalovacími speciály WRC. Nebyla by to ale slavná „Bohemka“, kdyby se nezvedla i lehká vlna kontroverze. Štěstí navíc opět nepřálo Václavu Pechovi, kterého kousek od Boleslavi již potřetí v řadě zradila technika. Bohemia rally byla navíc také další zastávkou značkového poháru Peugeot Rally Cup, kterému jsme taktéž mohli na prohřátých tratích přihlížet. I díky tomu můžeme nyní nabídnout kompletní poohlédnutí, reportáž a připojit i svůj vlastní komentář. Tady je!

Páteční Sosnová byla skvělou podívanou, a to i přes neúprosné vedro

Poslední páteční odpoledne bylo na Autodromu v Sosnové poznamenáno 50. výročím Bohemia Rally Mladá Boleslav, a to se opravdu nedalo přehlédnout. Fanoušci se již od poledne hrnuli na tribuny a svahy. Ačkoli letní teploty dosahovaly vysokých hodnot, diváci se nenechali neodradit a zůstali v Sosnové až do večerních hodin. Celé odpoledne bylo plné vzrušení, začínalo představením Legend a pokračovalo s posádkami domácího šampionátu historických a současných vozidel. Vrchol nastal s průjezdem dvou speciálů WRC, které se účastnily Poháru pořadatele. První z nich na trať vyrazil Jan Skála s Citroënem C3 WRC, následovaný Janem Dohnalem s Fordem Focus WRC. Oba jezdci patřili ke špičce našeho domácího šampionátu, a tak se diváci těšili na jejich adrenalinové výkony.

Před samotnými závody měli diváci možnost vychutnat si bohatý doprovodný program. Účastníci mistrovství republiky historických vozů předvedli své kousky a odvážlivci se mohli svézt jako spolujezdci na místě dění. A podle jejich nadšení v tváři lze soudit, že si to opravdu užili. Zážitkové jízdy v historických i současných speciálech, jako je například Audi S1 a Citroën WRC, rozhodně dostaly pulzace fanoušků do varu.

První okruhovou superspeciální rychlostní zkoušku ovládl Dominik Stříteský, který byl o pouhých 1,7 vteřiny rychlejší než Václav Pech. Třetí místo obsadil Jan Kopecký, který na druhého Pecha ztratil pouhých 1,1 sekundy. Další den tak sliboval vyrovnané souboje.

 

Sobota: neuvěřitelné tempo a dramatické souboje!

Sobotní etapa 50. ročníku Bohemia Rally Mladá Boleslav odstartovala s neskutečnou energií, jak předvídali odborníci i výsledky páteční superspeciálky v Sosnové. Před samotným zahájením domácího šampionátu si diváci mohli užít záři speciálů WRC, které se utkaly v Poháru pořadatele. Bitva o další mistrovské body však začala až něco později. Po těsném souboji se z prozatímního prvenství nakonec radoval Václav Pech, který ve výsledkové listině obsadil první místo. Jan Kopecký si zajistil druhou příčku, zatímco Dominik Stříteský zakončil první etapu na pomyslném třetím místě. Václav Pech se dokázal prosadit nejrychlejším průjezdem nejdelším testem „Radostín“ a odstartoval do závěrečné sekce s minimální ztrátou na vedoucího jezdce Dominika Stříteského. V předposlední rychlostní zkoušce Pech předstihl Stříteského a udržel se na prvním místě až do konce druhého dne. „Jelo se nám hezky a jsem šťastný, že zatím vedeme, i když jen o kousíček. V neděli nás čekají velmi náročné zkoušky, ještě o něco těžší než dnes. Hlavně bych nechtěl udělat nějakou jezdeckou chybu, protože se jede na hraně, a navíc má být ještě větší vedro než dnes,“ sdělil Václav Pech po ukončení první etapy.

V poslední sobotní rychlostní zkoušce se Jan Kopecký posunul na druhou příčku, opět se zapojil do těsných soubojů s Václavem Pechm a tentokrát i s Dominikem Stříteským. „První etapa byla poměrně krátká, ačkoli bylo jen čtyři opravdové lesní erzety, které jsou na severu krásné. Přejdeme-li k spojovacím úsekům mezi rychlostními zkouškami, jsou nádherné. Odpoledne jsme se posunuli na druhé místo, což je fajn, ale nejsme úplně spokojeni s autem. Snažíme se zvýšit přilnavost na přední nápravu. Změnili jsme některé věci odpoledne, což pomohlo, takže doufáme, že jsme na správné cestě,“ komentoval Jan Kopecký po ukončení první etapy.

Na očekávanou a atraktivní podívanou se diváci těšili také díky účasti posádek Jan Dohnal – Ivo Vybíral a Jan Skála – Jiří Skořepa. Oba jezdci s ohromujícími speciály WRC neměli před startem tohoto závodu příliš mnoho zkušeností, a přesto si našli cestu do první desítky absolutního pořadí. Jan Dohnal zvítězil s Fordem Fiesta WRC v Poháru pořadatele a v absolutním pořadí by si připsal 4. místo. O jednu příčku níže by skončil Jan Skála, který s Citroënem C3 WRC ukázal svou rychlost a dokonce vyhrál jednu rychlostní zkoušku.

 

Neskutečné drama na závěrečné etapě 50. ročníku Bohemia Rally Mladá Boleslav!

Souboj o první místo se až do finální etapy odehrával mezi Pechem, Kopeckým a Stříteským. Václav Pech nastupoval do nedělního dne jako lídr, ale technická závada mu před devátou rychlostní zkouškou vzala první místo. Kvůli přehřívání motoru musel nakonec odstoupit. Mezi Janem Kopeckým a Dominikem Stříteským se rozhořela velkolepá bitva, kterou nakonec vyhrál Dominik. Po napínavých 140 kilometrech dělilo první dvě posádky v cíli pouhých 0,8 sekundy!

Navzdory nesnesitelnému vedru se kolem rychlostních zkoušek shromáždilo obrovské množství diváků. Teplota v závodních vozech dosahovala neuvěřitelných 60°C a vysoké teploty nepřály posádkám ani technice. Vedoucí Václav Pech musel odstoupit během přejezdu mezi osmým a devátým testem. Dominik Stříteský exceloval v první nedělní sekci a dokázal zvítězit na všech třech rychlostních zkouškách. Poslední erzety byly plné napětí a boje o vítězství. První Staroměstskou vyhrál Jan Kopecký, Niměřice patřily Dominiku Stříteskému a finální Zvířetice se opět dostaly do rukou Jana Kopeckého. Ačkoli se Kopecký snažil ztrátu stahovat, nakonec mu chybělo pouhých osm desetin sekundy. Dominik se tak mohl radovat ze svého prvního absolutního vítězství v dosavadní kariéře. V kategorii dvoukolek zvítězila posádka David Štefan – Ondřej Vichtora a domácí šampionát historických vozidel ovládla dvojice Libor Kotrmon – Veronika Kolivošková.

Rally Bohemia: historie slavné “Bohemky” 

 

POSÁDKY PEUGEOT RALLY CUPU OVLÁDLY NA BOHEMCE HODNOCENÍ DVOUKOLEK

Adrenalínová jízda na jubilejní 50. Bohemia Rally Mladá Boleslav se rozšířila i o sedmý ročník Peugeot Rally Cupu. Tento závod byl čtvrtým v letošním seriálu, a do konce sezóny zbývají už jen dvě soutěže. V Mladé Boleslavi se z vítězství radovala posádka David Štefan s Ondřejem Vichtorou. Tato dvojice nejenže vyhrála v cupu, ale také v hodnocení dvoukolek. Na druhém místě se umístili Miroslav Číž a Jaroslav Novák, kteří si také udrželi stejnou pozici ve „dvoukolkách“. Obě posádky se v absolutním pořadí umístily velmi vysoko.

Jubilejní Bohemka odstartovala již v pátek odpoledne superspeciální rychlostní zkouškou na autodromu v Sosnové. David Štefan se setkal s technickým problémem, když mu spadla hadice od turba. S malou rychlostí dokončil závěrečný okruh. První místo patřilo posádce Číž – Novák. V sobotu vyhrál Miroslav Číž úvodní rychlostní zkoušku, a to i ve „dvoukolkách“, což je obdivuhodné, protože startuje se starším vozem Peugeot 208 R2. David Štefan se dostal před něj až po první sobotní sekci a stoupal také v hodnocení dvoukolek. V cupu se pořadí na prvních dvou místech nezměnilo, ale David Štefan vedl dramatické souboje s Jánem Kundlákem v Renaultu. V závěru první etapy se David Štefan dostal na první místo, ale Ján Kundlák se vrátil do vedení po třetí nedělní rychlostní zkoušce. Posádky bojovaly až do posledního testu, kde Davidův největší soupeř odstoupil pro technickou závadu. Skvělým výkonem se na druhém místě udržel Miroslav Číž.

„Trochu nás vyděsila ztráta výkonu v páteční Sosnové, ale naštěstí to byla jen hadice od turba a neztratili jsme ani moc času. První místo v cupu i ve dvoukolkách byl náš cíl, ale popravdě jsem tomu moc nevěřil, protože Ján Kundlák i Filip Ocelka dokáží být velmi rychlí. Nakonec jsme byli rychlejší my, ale byl to boj až do poslední rychlostní zkoušky, ve které zradila technika skvěle jedoucího Honzy. Bohemka byla náročná především kvůli velkému vedru, od rána mě bolí hlava, a jsem rád, že je to za námi. Jsme opravdu moc spokojení a děkujeme všem za podporu,“ prozradil vítězný David Štefan po příjezdu do cíle.

„Bohemka byla skvělá, těžká a extrémně rychlá. Kluci ve skupině 2WD nastavili vysokou laťku již včera a snažili jsme se s nimi držet, ale dneska to úplně nešlo. Nevím, kde byla chyba, jestli ve mně nebo v autě, možná to v tomhle vedru už nemělo smysl. Kluci jeli skvěle, bylo to těžké, ale Bohemku jsme si moc užili. Je to naše domácí soutěž, skvělá atmosféra, mnoho fanoušků a přátel, prostě to bylo super,“ komentoval průběh závodu Miroslav Číž.

„Je skvělé vidět naše posádky na čele vozů s jednou poháněnou nápravou. U Davida to není takový překvapení, ale Míra Číž se starší erdvojkou předvedl famózní výkon. Gratuluji oběma posádkám a těšíme se na další podnik, kterým je legendární Barumka,“ doplnil Marco Venturini, ředitel značky Peugeot v ČR.

 

Jan Novotný

Sdílet: