Nový Opel Combo Van přijíždí: jaký je?

Nový Opel Combo Van přijíždí: jaký je?

Autor: Jiří Simon · Fotografie: Jiří Simon

Úterý 22. ledna byl den, na který si české zastoupení automobilky Opel připravilo představení 5. generace svého kompaktního multifunkčního lehkého užitkového modelu Combo s označením Van. Osobní verze Combo Live je na trhu už pěkných pár týdnů a teď se k němu přidává i užitková verze. Představení se mělo odehrávat v Rockwell studios na Praze 9, vlastně jsem ani nevěděl, že v těchto částech Prahy se taková atraktivní místa nacházejí. Naštěstí v dnešní době navigací není třeba adresy hledat, prostě jen zadat a nechat se vést. Na místo jsem dorazil mezi prvními a popravdě se mi z vyhřátého auta vůbec nechtělo vylézat do té ranní zimy. Ve chvíli, kdy se začali sjíždět i ostatní kolegové, hecnul jsem se, zabalil do bundy a vyrazil na akci. Tak co nám to nové Combo nabídne? Jaký adventure dneska zažiji?

 

První kilometry a překvapení na trase

Po registraci a velmi krátkém úvodu jsme se rozdělili do dvojic a vybrali si auto na testování. Na výběr bylo z osmi dodávek, které se lišily výbavou, motorem, převodovkou a délkou. My si vybrali bílé Combo XL s vznětovým motorem o objemu 1,6 litru s výkonem 99 koní a s pětistupňovou manuální převodovkou. Po krátkém prohlédnutí auta a zjištění, že v nákladovém prostoru je paleta s asi 150 kily nákladu, jsme s kolegou usedli do Comba a vyjeli na cestu. Podle připravené mapy jsme se vydali několik kilometrů za Prahu do obce Přerov nad Labem. Tam na nás čekalo příjemné překvapení ve formě otevřeného soukromého Muzea Moto & Velo http://www.motovelomuzeum.cz/, ve kterém jsme si mohli prohlédnout nádherné historické exponáty motorek a bicyklů, a to nejen české výroby. Navíc si s námi ochotný majitel vyprávěl o historii každého vystaveného kusu. Vřele doporučuji návštěvu všem, komu takové stroje imponují. Po prohlídce jsme se se vystřídali za volantem a pěkně po okreskách jsme si to pádili zpět do studií na Prahu 9. Pravda, 99 koní není žádné velké spřežení, ale na dodávku, která chce klást důraz na ekonomiku provozu, je to vlastně adekvátní.

 

Dodávka, to je především variabilita: co vše nabízí Combo Van?

Po návratu z testovací jízdy jsme se dozvěděli všechny podrobnosti o představované novince. Kompaktní dodávka Opel Combo Van byla vyvíjena s cílem poskytnout nejnižší provozní náklady v daném segmentu, a to především díky nové architektuře a optimalizovanému prostorovému uspořádání. To je podle slov zástupců automobilky velký mezigenerační skok vpřed. Nové Combo Van je již dostupné v několika verzích: ve standardní délce 4,4 metru, v delší verzi s označením XL a délkou 4,75 metru a také jako prostorný model se zdvojenou kabinou Crew Cab s pěti sedadly a s odděleným nákladovým prostorem. V současné chvíli jsou k dispozici dva naftové agregáty o objemu 1,5 nebo 1,6 litru s výkony v rozmezí od 75 do 130 koní a lze je kombinovat podle verze s manuální 5 nebo 6stupňovou převodovkou a nebo s 8stupňovým automatem. Později bude nabídka rozšířena o benzínový tříválec 1,2 litru ve dvou výkonových variantách – 110 koní, který bude spojován s šestistupňovým manuálem a 130 koní určený výhradně pro kombinaci s 8stupňovým automatem.

 

Moderní technika na palubě…

Největší předností nového Comba VAN je bezesporu fakt, že vychází z osobního rodinného vozu, a tak v interiéru vypadá jako osobní auto a nikoliv jako obyčejná dodávka. S tím je také spojená i nabídka výbav, která zahrnuje veškeré vymoženosti moderních osobáků, začínaje bezpečnostními prvky přes velké množství asistentů, jako je adaptivní tempomat, varování před vybočením z jízdního pruhu, rozpoznávání dopravních značek nebo senzor únavy řidiče, konče multifunkčním dotykovým displejem nebo Bluetooth handsfree. Pro lepší přehlednost Opel zachoval pojmenování jednotlivých stupňů výbavy jako u svých ostatních modelů, a to Selection, Enjoy a Dynamic. Co víc, nové Combo se opravdu řídí jako zcela běžný osobák.

 

A hlavní užitné vlastnosti Combo Van?

Asi tou nejvíce zmiňovanou je zavazadlový prostor, který disponuje prostorem od 3,3 kubíku pro nejmenší variantu až po 4,4 kubíku pro variantu největší. Co se hmotností týká, tak různé verze Combo uvezou od 610 až po 948 kilo. Navíc téměř každá verze převeze 2 standardní europalety se zbožím za sebou, a to i v krátké variantě. To nám při prezentaci osobně předvedli Pat a Mat „A je to“, kteří se snažili dostat palety i do jiných dodávek. Combo bez problémů pojalo 2 palety na šířku, zatímco některé konkurenční dodávky s těží pobraly jednu paletu na délku. Nové Combo může být navíc vybaveno signalizací pro přetížení.

 

Bonbonek na závěr

Nakonec nás rozdělili do dvou skupin, které měly za úkol v co nejkratším čase dostat do nákladového prostoru Comba VAN co nejvíce lidí pod heslem Narvi se do Comba! Musím podotknout, že to nebyla úplně čestná soutěž, protože se mnou byli ještě další dva hromotluci a jeden dlouhán, i tak se nás do Comba vešlo 13. Druhá skupina natlačila do nákladového prostoru 15 novinářů, historie se už ptát nebude. Po soutěži a občerstvení se odpolední skupina začala připravovat na testovací jízdu a my ze skupiny dopolední jsme se pomalu loučili a vydávali se za dalšími denními povinnostmi. Co dodat? Byť nejsou (a asi nikdy nebudou) dodávky tím pravým ořechovým pro motoristického nadšence, novinka Opelu rozhodně má co nabídnout…

 

Jirka Simon

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..