Zdroj úvodní fotky: DS Performance
Neuvěřitelná podívaná v saudskoarabském Diriyah: vítězství v prvním závodě pro Dennise a skvělý výkon Vergne

Neuvěřitelná podívaná v saudskoarabském Diriyah: vítězství v prvním závodě pro Dennise a skvělý výkon Vergne

Autor: Jan Novotný · Fotografie: DS Performance

V pátek 26. a sobotu 27. ledna je na programu druhá zastávka 10. sezóny Formule E. A my jsme u toho! V současnosti máme za sebou první ze dvou plánovaných závodů. Ten přinesl neuvěřitelnou podívanou, kterou doplnil i bohatý doprovodný program. Kromě napínavých soubojů probíhajících už od kvalifikace až do poslední zatáčky prvního závodu se diváci mohli nechat uchvátit obří světelnou show realizovanou za pomocí dronů, obří hlavní stage s pódiem nebo koncertem One Republic a závěrečným ohňostrojem. Ačkoliv se jako hlavní hvězda celého dne jeví J.-É. Vergne z týmu DS Penske, šachovnicovou vlajku v cíli poprvé spatřil úřadující mistr světa J. Dennis.

 

Kvalifikaci suverénním výkonem opanoval J.-É. Vergne

Jak řekl, tak učinil. V rozhovoru, který jsme s JEVem vedli ještě ve čtvrtek před prvním měřeným tréninkem, vyzdvihoval důležitost kvalifikace pro následné umístění v závodě. A nakonec se mu povedlo přesně to, co si vytyčil. Svým formátem relativně unikátní kvalifikace přináší poměrně atraktivní podívanou. 22 závodních jezdců bylo i tentokrát rozděleno do dvou skupin, kdy z každé postoupili vždy pouze čtyři nejlepší. Následuje čtvrtfinále, semifinále a finále. JEV tentokrát zůstal neporažen, když s každým dalším kolem o kousek ještě vylepšil svůj čas. Vyhrál tak svou první Julius Bär Pole Position v sezóně a připsal si 3 body navíc. Na startovní rošt se vedle něj postavil jen o necelou desetinu sekundy pomalejší Mitch Evans a ze třetího místa pak startoval Jake Dennis.

 

V závodě dominoval Dennis, atraktivní souboje se odehrály za ním

Dennis startoval ze třetího místa na startovním roštu, ale zkušeně se vypořádal s kluzkými podmínkami na trati a dvěma nejzkušenějšími soupeři startujícími před ním, čímž demonstroval své kvality současného mistra světa. Vergne, který startoval z pole position, si udržoval brzký náskok, ale po vhodně načasované aktivaci attack módu získal Dennis náskok a Vergne pak už nedokázal dostat Dennise pod tlak. Ten se mu nakonec vzdálil a Francouz, který se většinu závodu pohyboval osamocen na druhém místě, nakonec musel tvrdě hájit svou pozici. To se mu nakonec bravurním výkonem opravdu povedlo.

Tři zatáčky před šachovnicovou vlajkou v posledním kole se Mitch Evans pokusil dostat na druhé místo, když riskantním manévrem přehnal rychlost a vyjel příliš na vnějšek. Tím ztratil naději na druhé místo a dokonce se nechal předjet dvěma dalšími vozy. Zklamaný Evans, který se po většinu závodu držel v první trojici, skončil na pátém místě.

Pro Nicka Cassidyho, který je týmovým kolegou Evanse, to byl pozitivnější den, protože předvedl promyšlenou závodní strategii s pozdní aktivací režimu ATTACK MODE, která ho vynesla ze sedmého místa na startovním roštu na třetí místo na stupních vítězů, a získal tak na chybě svého týmového kolegy.

Stoffel Vandoorne (stájový parťák J.-É. Vergne), který se dostal do zuřivé bitvy uprostřed pole, se během závodu pohyboval na 16. až 14. místě, což byla i jeho konečná pozice v cíli. Když zavlála šachovnicová vlajka, bylo jasné, že předjíždění téměř nebylo nemožné.

 

Jean-Éric Vergne, šampion Formule E z let 2018 a 2019, závod hodnotí takto:

„Obvykle jsem první, kdo je zklamaný, že jsme nevyhráli závod, do kterého jsme startovali z pole position. Ale když se podíváte na rychlost, kterou měli někteří naši soupeři, můžeme být s druhým místem spokojeni, protože to nebyl snadný závod. Jsem velmi spokojen s pokrokem, kterého jsme dosáhli v týmu i na autě. To, že jsme schopni bojovat s lidmi na špici v pozici, v jaké jsme dnes byli, ukazuje, že jsme již ušli velký kus cesty. Nyní musíme ve stejném duchu pokračovat, abychom se dostali před naše soupeře. Jsem na tým velmi hrdý. Budeme dál tvrdě tlačit na pilu. Dnes jsme měli dobrou strategii a jsem velmi rád, že jsme tady.“

 

Eugenio Franzetti, ředitel DS Performance, dodává: 

„Pro tým DS PENSKE to byl skvělý den. Pole position a druhé místo JEVa podtrhuje solidní výkon vozu DS E-TENSE FE23 v soutěži nejvyšší úrovně, což nám umožnilo získat vynikající body do šampionátu. Tvrdá práce, kterou jsme odvedli během zimy, se začíná vyplácet. Víme, že máme samozřejmě ještě co dělat, abychom zmenšili odstup od některých našich soupeřů a přivezli oba vozy domů na bodech, ale jsem přesvědčen, že toho dosáhneme!“

 

Závodní program v saudskoarabském historickém centru Diriyah nedaleko od hlavního města Rijádu pokračuje i dnes, v sobotu 27.1. Harmonogram je stejný jako v pátek, jezdce tedy čeká nejdříve měřený trénink, od 13:20 českého času pak kvalifikace a od 18:00 pak vrchol celého dnes, druhý závod. Všechny body je možné sledovat na kanálech Eurosportu, zejména pak na Eurosport Player. A my samozřejmě budeme i dnes v centru dění a budeme pro vás přinášet všechny důležité postřehy, novinky či zajímavosti.

 

Jan Novotný

Sdílet: