Citroen C5 Aircross přijíždí jako plug-in hybrid: 55 km čistě na elektřinu za rozumnou cenu

Citroen C5 Aircross přijíždí jako plug-in hybrid: 55 km čistě na elektřinu za rozumnou cenu

Autor: Jan Novotný - Jan Novotný, C Automobil Import s.r.o. (Citroen ČR) · Fotografie: AGNIESZKA DOROSZEWICZ, Citroen Media Center

Citroen C5 Aircross jsme již v redakci měli už párkrát co dočinění. A troufnu si tvrdit, že i vzhledem k současné modelové řadě tradiční francouzské značky Citroen, C5 Aircross jakožto dosavadnímu vrcholu značky docela fandíme. Není divu, však byla taky doba, kdy kromě užitkových vozů měla v nabídce snad jen C3 a C3 Aircross. Blýská už se ale na lepší časy, těšit se totiž můžeme mimo jiné i na novou C4, u níž bude do budoucna k dispozici jak termická verze (benzín i diesel), tak elektrická. To je ale otázka spíše začátku příštího roku, důkazem současné modelové ofenzívy Citroenu je pak v české republice na trh nově uváděná plug-in hybridní verze vrcholného modelu. Není tajností, že nepřímo vychází ze sesterských modelů, jako je Peugeot 3008, 5008 nebo DS 7 Crossback. C5 Aircross na to šla ale vždy tak trochu jinak, a toho si cením já a určitě i řada zákazníků. Není teď sice čas na popisování všech odlišností, v krátkosti ale připomenu alespoň o trochu jinou orientaci – tento Citroen velikostně stojí právě mezi zmiňovanými Peugeoty, nabízí spoustu užitného prostoru uvnitř, a to vše za relativně rozumnou cenu. Skoro bych řekl, že automobilka v současnosti nejvíce sází na dobrý poměr cena/výkon. Dost už ale chození kolem horké kaše, před námi teď stojí žhavá novinka, která sice na první pohled své inovátorství neprozradí, pro značku však dnes jde o důležité uvedení na trh i milník ve výrobě. Pojďme se tedy podívat na oněch udávaných 55 km dojezdu, spotřebu od 1,6 litru na 100 a emise od 32 g CO2.

 

Citroen to s elektrifikací a svými SUV myslí vážně, čím láká C5 plug-in hybrid?

Nové SUV C5 Aircross Hybrid je prvním zástupcem elektrické ofenzívy značky Citroën, jejímž cílem je nabízet do roku 2025 u všech svých modelů 100% elektrické verze. V roce 2020 značka Citroën přejde na rozšířenou modelovou nabídku, kdy budou vedle výkonných spalovacích motorů k dispozici i 100% elektrické a hybridní plug-in verze. Počínaje novým SUV C5 Aircross Hybrid budou všechny nové modely značky v nabídce i s elektrifikovanou verzí. SUV (Silent Urban Vehicle, jak jej nově značka označuje) C5 Aircross Hybrid – plug-in hybridní verze vlajkové lodi značky Citroën – které bylo ve světové premiéře představeno na letošním bruselském autosalonu, je již možné objednat v České republice. SUV C5 Aircross, které se již stalo referencí z hlediska komfortu zejména díky tlumičům s progresivními hydraulickými dorazy®, sedadlům Advanced Comfort a 20 technologiím asistenčních systémů řízení, tak vstupuje do nové etapy programu Citroën Advanced Comfort® a nabízí účinnou a výkonnou hybridní plug-in verzi, jejíž motor kombinuje nejnovější technologie a konkurenceschopné provozní náklady.

SUV C5 Aircross Hybrid nabízí dojezd v elektrickém režimu 55 kmi, emise CO2 32-33 g/kmii a spotřebu od 1,6 l/100 km v cyklu WLTP a představuje další krok přechodu značky Citroën na nové zdroje energií. Díky spojení benzínového motoru PureTech 180, elektrického motoru 80 kW a osmistupňové automatické převodovky ë-EAT8 poskytuje tento plug-in hybrid kumulovaný výkon 225 k a okamžitý točivý moment 320 Nm.

 

Výjimečná startovací nabídka

V České republice se SUV C5 Aircross Hybrid nabízí ve 4 stupních výbavy –  Feel, Feel Pack, Shine a Shine Pack. Ceny startují na 895 000 Kč a zahrnují i i záruku 5 let nebo 60 000 najetých kilometrů. Při využití značkového financování  Citroën Privilege dostane zákazník další  zvýhodnění 20  000 Kč z akční ceny vozu. Pro prvních 30 vozů navíc značka Citroën připravila atraktivní operativní leasing, který je určen jak pro podnikatele, tak pro fyzické osoby. Vztahuje se na dvě konkrétně definované verze včetně výbavy a je možné jej nastavit na 12/18 i 24 měsíců při nájezdu maximálně 20 00 km/ročně. Například pro verzi Citroen C5 Aircross FEEL PACK HYBRID 225 e-EAT8 je nejnižší cena operativního leasingu bez služeb 9 990 Kč včetně DPH anebo 13 155 Kč vč. DPH se službami (servis, pneu…).

 

Plány do budoucna a první svezení

Po vozu ë-Jumpy – 100% ëlectric, jehož objednávky byly zahájeny začátkem září, je tak SUV C5 Aircross Hybrid dalším zástupcem elektrifikovaných modelů Citroën, který je dostupný v České republice. Značka tím zahajuje svoji elektrickou ofenzívu a naplňuje slogan „Inspirëd By You All“ určený pro elektrifikované vozy, když se svou technologickou vlajkovou lodí, novým SUV C5 Aircross Hybrid, hybridním plug-in SUV (Silent Urban Vehicle) ve třídě ë-Confort, přechází k bohatší modelové řadě, kde výkonné spalovací motory doplní 100% elektrické a hybridní plug-in verze.

Abych nelhal, musím přiznat, že jsem ještě neměl možnost plug-in hybridní C5 Aircross pořádně projet. Z testování dieselové verze si vzpomínám, že největšího opěvování se od nás dostalo komfortu pro posádku. Ten věřím, že elektrifikovaná verze posune ještě o kousek dále. To vše ale ukáže až čas a hlavně první pořádné svezení, resp. klasický test. A právě na něj se společně s vámi už moc těšíme…

 

Jan Novotný

Sdílet: