Volkswagen Multivan 6.1 2.0 TDI Comfortline: rodina a práce – řešení 2v1

Volkswagen Multivan 6.1 2.0 TDI Comfortline: rodina a práce – řešení 2v1

Autor: Lukáš Jeřábek · Fotografie: Lukáš Jeřábek

Už přeci je to nějaký ten pátek, co jsem řídil nějakou dodávku, či přímo Multivana. Jednu dobu jsem velmi často jezdil s Mercedes-Benz třídy V, tedy s přímým konkurentem právě dnes testovaného vozu. Proto jsem se vlastně i docela těšil na test nového Caddyho, který má být ztělesněním moderního přístupu v rodinně komfortním, ale stále funkčním a velmi praktickém voze. Ano čtete správně, v poslední době mám takové štěstí, že často dostanu jiné auto, než bylo v plánu. Caddy je i z mého úhlu pohledu velmi zajímavé auto – dá se dobře a komplexně využívat i s potřebami 21. století. Chvíli před převzetím jsem se však dozvěděl, že mě nakonec čeká Volkswagen Multivan. Ač by se tak mohlo zdát, vyloženě zklamaný jsem nebyl. Popravdě mi to udělalo ještě větší radost. Tento segment je pro mě hodně zajímavý, protože už dávno neplatí, že by řízení „dodávky“ bylo vyloženě za trest, zároveň se vám pak navíc naskýtá takový rozhled, jaký je „osobákům“ zcela zapovězen. Byl jsem spíše velmi nervózní, jakou VW nabídne pro testovací vůz nabídku, protože když si auto postavím v konfigurátoru dle svých představ, vychází na přibližně 2 miliony korun, a to rozhodně není málo. To je překvapení o to větší, že mnou již zmiňovaný o něco prémiovější MB třídy V se v případě stejných preferencí vejde do stejné částky či dokonce i lehce pod ni. Navíc minimálně já považuji zadní náhon za výhodu (v případě právě Mercedesu). Přejděme ale k prvnímu dojmu. Jak se mi auto líbilo? Jak si vede v na první pohled diskutabilním poměru cena/výkon? Jak se v autě jezdilo? To vše se ihned dozvíte.

 

První dojem: rodinná nezbytnost

Pro auto jsem si jel do Butovic. Byl jsem velmi natěšen a připraven na to nejlepší z moderní verze označované 6.1. Čekal na mě Multivan v modré Ravenna metalíze doplněné o leskle stříbrné doplňky. Barva je to slušivá skoro pro každé auto a ani Multivanu tato „závodní“ modrá nevadí. Auto jsem začal obcházet a musím říct, že designéři VW užitkových vozů dostali z „krabicovitého“ tvaru asi maximum. Jsem velmi rád, že zanechali původní vzhled, a udrželi alespoň některé odkazy na původní model T. Zkrátka a jednoduše VW nezasahuje do toho, co funguje – do celkového vzhledu vozu. Stříbrné doplňky Multivanu dodávají na luxusu, kterého se VW snaží dosáhnout. Tomu pomohla i modernizace generace T6, díky níž, co se týče exteriéru, získal Multivan mimo jiné zcela nový světelný podpis, který mu opravdu sluší. LED denní svícení se navíc příjemně doplňuje s relativně výraznou maskou chladiče doplněnou o výrazné „chromování“. Modré lakování tomuto vozu sluší nejvíce a ve spojení s příplatkovými 17“ litými koly se tváří velmi vyspěle. Pokud přejdeme k zadní částí, tak můžeme říct, že nic zásadního nebylo změněno už hodně dlouhou dobu – pouze světla mají novou grafiku. Auto bude určitě velmi užitečné pro vícečlenné rodiny, popřípadě osoby, které potřebují pracovat na cestách, ale k tomu více až v další části.

 

Interiér: pojízdná kancelář kdykoliv a kdekoliv

Poprvé nastupuji a překvapen jsem ihned, jelikož sedačky čalouní v našem případě „pouze“ základní látka. V konfigurátoru pak zjišťuji, že VW v tuto chvíli nenabízí Alcantaru ani kombinaci kůže s látkou. Alternativu tak představuje pouze „microfleece“ látka či plnohodnotná kůže. Posez i přes relativně hrubou základní látku považuji za velmi příjemný, na řízení doslova ideální. Sedačku si můžete nastavit dle libosti, u volantu bych pak uvítal větší rozsah v nastavení výšky a vzdálenosti. Základní analogové budíky v kapličce přístrojů doplňuje pouze standardní a dnes už relativně malý palubní počítač (barevný). Útěchou k palubnímu počítači může být velký středový displej infotainmentu. Pod ním se bohužel nachází pouze USB-C konektory. Osobně stále používám standardní USB 3.0 a v případě koncernu VW narážím snad u každé novinky – tady navíc neexistuje alternativa v podobě bezdrátové nabíječky. Navígační systém Discover Media Plus naštěstí nabízí Apple CarPlay s bezdrátovou konektivitou, takže jsem jednoduše mohl zůstat připojen do té doby, než se mi vybil telefon. Když se zastavím, podívám se na palubní desku a vlastně celou přední část auta, musím bohužel konstatovat, že si připadám spíše jako v užitkové verzi tohoto vozu – snad kromě nejvyšší řady infotainmentu s příjemně velkým skleněným displejem a komfortního tvaru sedadel nic dalšího nenapovídá, že sedíme ve voze za více než milion a půl. A pak je tu taky ten všudypřítomný klíček, který z nějakého nepochopitelného důvodu VW pro Multivan nechce / neumí nahradit bezklíčovou variantou přístupu (keyless entry). Tam, kde konkurence mnohdy alespoň pro účely startování nahrazuje už v základu klíč startovacím tlačítkem, VW archaicky nutí řidiče strkat klíč do zapalování.

Přesuňme se ale do hlavní části – za řidiče a spolujezdce. Po nastoupení dozadu jsem si ihned všiml zvláštnosti sedačky. Byla to úprava na dětskou sedačku, kdy se sedák vytáhne nahoru, díky čemuž nemusíte stále přesouvat dětské sedačky a veškerá námaha padá. Dle mého je to v tomto autě v podstatě potřeba. Pokud si kupuje Multivan rodina, tak v 95 % případů bude mít početnější dětské osazenstvo. A tak tuto vychytávku po praktické stránce považuji za naprosto dokonalou. Poté nechybí možnost otáčení sedadel a ani boční opěrka na hlavu pro delší cesty. Já osobně jsem si vyzkoušel takový malý improvizovaný home office, resp. „car office“ –  to je důvod názvu této části článku. V autě nechybí příplatkový posuvný stolek, který se dá složit a uložit mezi sedačky. Já osobně jsem musel v jednu chvíli hodně cestovat a v této době, kdy si nemohu sednout ani do kavárny, jsem byl velmi vděčný, že jsem nemusel sedět za volantem. Mohl jsem si příjemně sednout dozadu, roztáhnout si stolek a nastavit si jej tak, abych ho měl přímo před sebou, i když jsem seděl na levé zadní sedačce. A mohl jsem tu příjemně pracovat několik hodin. Sedět u notebooku tu nebylo nepříjemné a ani – jak bych řekl – otravné. Interiér (rozuměj především jeho zadní část), který si můžete navolit dle svých představ, mně osobně v této verzi velmi vyhovuje, jelikož vzadu nabízí 5 sedadel – za řidičem a spolujezdcem dvě sedadla otočitelná kolem své osy a naproti nim lavici pro 3, navíc jsou doplněná o zmiňovaný stolek ještě s držáky na pití a dalším úložným prostorem. Samozřejmě platí, že i v této specifikaci nabídne Multivan rozumný zavazadlový prostor, který je navíc možno přizpůsobovat individuálním potřebám, neboť zadní lavice nabízí podélný posuv.

 

Jízdní vlastnosti: Obr na silnicích

První start a rovnou zařazuji D. Sluší se poznamenat, že Multivan stále spoléhá na klasickou konzoli automatu a ačkoliv mi to osobně nevadí, relativně velkou řadičkou opět dává na první dobrou vědět svůj užitkový původ. Slyším chrapot naftového dvoulitru, který je u těchto vozů již dlouho stejný. Vyjíždím z Butovic a už vím, že mě čeká kolona, tunel, Dejvice a okreska. Budete se divit, ale vlastně mám docela rodost, protože už během první cesty vyzkouším takřka vše. Projev motoru mě docela překvapil, pod kapotou totiž máme 2.0 TDI Evo v prostřední specifikaci se 110 kW, což bych čekal, že v takto velkém autě nebude úplně dostatečný výkon. Byl jsem vyveden z omylu, auto je na poměry svých rozměrů a hmotnosti poměrně živé. Mé dojmy jsou o to zajímavější, že v porovnání s hodnocením z předchozího testu, kdy měl kolega Jirka k dispozici obdobný vůz se silnější variantou a pohonem všech čtyř kol, k žádnému zásadnímu poklesu agility nedošlo. Hned při první jízdě jsem si všiml, že se Multivan řídí opravdu moc dobře. Člověk si za volantem ani nevšimne, vyjma garáží a parkování, že sedí ve vysokém a poměrně dlouhém autě. Ve městě jsem se dostal i na poměrně příjemnou hodnotu spotřeby. Mimo kolony jsem se pohyboval mezi 7 a 8 l/100 km. V Dejvicích jsem i poměrně jednoduše našel místo a krásně zaparkoval. Vyzkoušel jsem i možnost automatického parkování, která funguje výborně a hodně pomůže lidem, kteří budou mít problém zvyknout si na větší rozměry. Při jízdě na okreskách jsem byl příjemně překvapen, jak auto drží – je to to poslední, co nás u Multivana zajímá, ale přece jenom to musím zmínit. Samozřejmě nejde o žádného závodníka, ale ani tak dynamičtější jízdní styl v zásadě ničemu nevadí – jen ta spotřeba pak stoupá, a to i v dálničních rychlostech na hranici českých limitů. Zkrátka a jednoduše je (staro)nový Multivan komplexně využitelný na cokoli a kdekoli.

 

Závěr: a jaká bude vaše volba?

Musím říct, že jsem byl příjemně překvapen. Mé očekávání způsobené prvním dojmem především v interiéru nebylo až tak vysoké. Hlavním zklamáním bylo pracovní místo řidiče, a to z pohledu designu a zvolených materiálů v přední části. Mimo to je interiér především velmi dobře využitelný a příjemně funkční. Na závěr si nemohu odpustit malé a rychlé srovnání, s MB třídy V, s níž mám najeto tisíce kilometrů. V tomto srovnání se poměr cena/výkon až překvapivě přiklání právě na stranu Mercedesu, a to především k ceníkové ceně, která se v případě námi testovaného vozu dostala na takřka dva miliony korun (1.925.312 Kč). Jak z pohledu zpracování, tak designu a řízení dostanete u konkurenčního vozu při nejmenším o trochu více toho luxusu z osobního vozu. Volkswagen vyhrává na úrovni užitnosti interiéru a promyšlenosti jednotlivých řešení. Spotřebou a projevem je pak nové dvoulitrové TDI velmi příjemné a dobře mu navíc supluje i lety ozkoušená automatická dvouspojková převodovka DSG. Já osobně jsem byl s autem spokojen a v rámci celkového dojmu i příjemně překvapen. V tuto chvíli už zůstává pouze na vás, jak se rozhodnete a jaké auto si vyberete. Koneckocnů právě ve třídě velkých osobních MPV je teď nabito více než kdy dříve – například koncern PSA či Toyota jsou teď, co se nabídky v segmentu E-MPV týče, poměrně ambiciózní. Multivan je ale tradicí táhnoucí se desítky let, díky čemuž je jasnou volbou pro mnoho zákazníků a mně nezbývá než chápat, i když to teď v kontextu konkurence VW už nemá vůbec jednoduché.

Videoreportáž Za Volantem: obytný Peugeot Traveller s kitem NESTBOX od EGOE

 

Lukáš Jeřábek

Sdílet: