Honda HR-V: moderně malý, ale i prostorný crossover

Honda HR-V: moderně malý, ale i prostorný crossover

Začínal druhý únorový týden a já moc dobře věděla, že mě čeká testování nové (modernizované) Hondy HR-V. Prezentuje se jako nejsofistikovanější malé SUV. Jelikož teď každý druhý řidič vlastní nějaké to SUV, těšila jsem se na „splynutí“ s auty na silnicích. Je ale Honda HR-V opravdu autem, se kterým dokážete splynout mezi ostatními? V současné době je HR-V nabízeno s dvěma typy motorizace. Oba dva mají stejný objem a spalují stejné palivo – benzín. Ztrátou jinak vcelku povedeného naftového 1.6 i-DTEC nám Honda dává jednoznačně najevo, že s dieselem do budoucna nepočítá. Mnou testovaný nepřeplňovaný zážehový motor 1,5 i-VTEC se 130 koňmi (96 kW) vám s manuální 6stupňovou převodovkou udělá z 0 na 100 km/h za opravdu poctivých 10,7 sekundy. Na pouliční závody to určitě není, ale nároky obyčejného člověka to splní. Jaký byl vlastně první dojem z HR-V? Je to opravdu tak průkopnické malé SUV?

 

Na první pohled: mini obr

Když jsem Hondu HR-V poprvé spatřila, točily se ve mně spíše smíšené dojmy. Opravdu jsem stejně vysoká jako SUV, když mám 160 cm? Na první pohled je to hezký a moderně malý crossover. Když si ale HR-V prohlédnete pečlivě, možná vás trkne do hlavy přední maska, konkrétně „zrcadlo“, které připomíná starší Hondu Civic z roku 2008. Na tento menší nezmar ale zapomeneme hned poté, co obejdeme auto zezadu a koukneme na křídlo, které je poměrné k velikosti auta celkem dost velké. K překvapení toto velké „křídlo“ HR-Véčku opravdu sluší a dodává autu sportovnější vzhled. Zajímavostí jsou ochranné prvky na boční straně auta (konkrétně na prazích), na přední straně auta a na zpětných zrcátcích, které patří do tzv. Robust Pack a robustní dojem opravdu vytváří. Za tento designový, ale z určitého pohledu možná zbytečný prvek si připlatíte 26.000,- Kč. Honda HR-V si kupříkladu vyhrála i s LED denním svícením, které do této doby moderně zapadá. Ve vyšších verzích (konkrétně od třetího výbavového stupně Sport) jsou navíc dostupné i FULL LED světlomety. Co mne však u HR-V zklamalo, to byla absence 4×4. Její nabídka totiž dle mého názoru k SUV prostě patří. Opačného názoru jsou však někteří výrobci i jejich zákazníci.

 

SUV s kalkulačkou aneb výbava interiéru

Interiér Hondy HR-V se dělí mezi čtyři typy výbavy (Comfort, Elegance, Sport a Executive). Naší konkrétně testovanou verzí byla Elegance, která se pyšní výhřevem předních sedaček, duální automatickou klimatizaci a řadou bezpečnostních systému, které vás varují například před čelní srážkou nebo asistent jízdy v pruzích. Otevřeme-li dveře řidiče, je to příjemné překvapení. Na pohled jde o velmi moderní interiér, avšak ne luxusní. Přední sedačky s již zmíněním výhřevem jsou pohodlné, na delší jízdy ideální, s rozumnými bočnicemi. Nechybí zde multifunkční volant adekvátní velikosti s možná větším nadbytkem tlačítek. Co mne trochu zarazilo a za co dávám menší mínus, bylo ovládání jasu displeje přístrojové desky, se kterým si vývojáři mohli trochu více pohrát. Z palubky tachometru přímo trčí jakási tyčka, kterou točením ovládáte jas displeje palubního počítače a displeje tachometrů. Celkově by si interiér možná zasloužil větší péči a inovaci především v tvrdých plastech, které se v interiéru vyskytují a také v mřížkách na topení, které zejména u spolujezdce působí dojmem jako by tam vůbec nepatřily. Co se týče ovládání centrálního displeje, ten je samozřejmě dotykový, jiného ovládání se v dnešní době nedočkáme asi u žádného auta. Reakce na dotyk je vesměs dobrá, ačkoliv někdy volbu dotykem musíte zopakovat. Centrální displej s plnohodnotným systémem Android mi však přijde možná až zbytečně přeplácaný. Přeci jen, kdo v autě potřebuje zrovna kalkulačku, nebo klasickou galerii? V HR-V máme od infotainmentu oddělené ovládání teploty, přičemž celý panel klimatizace je taky dotykový. Nastavování teploty za jízdy je tedy pěkný oříšek, zvlášť když tlačítka nejsou zrovna přehledná a ani příliš velká. Na druhou stranu celá spodní část displeje sloužící výhradně ventilaci včetně ikonek a podsvícení prostě vypadá fakt skvěle a pořád je to lepší řešení než v případě některých konkurentů, kteří jej řeší už jen výhradně prostřednictvím centrálního displeje pro audiosystém. Na co nesmím zapomenout, je USB vstup, který je schovaný pod řadičkou. Máte krátký kabel, chcete si nabít telefon a zapnout si na něm třeba Waze? Smůla, telefon musíte nechat v prostoru pod řadičkou. Konektivita Apple CarPlay je samozřejmostí i  u Hondy a funguje bez výhrad. V poslední řadě nesmíme opomenout zavazadlovou část, neboli kufr, který je o objemu krásných 470 L. S touto velikosti zavazadlového prostoru bude radost jezdit na výlety. Nabízí zároveň poměrně hodně slušnou část pod spodním krytem a co se prostornosti týče, třešničkou na dortu je systém sedadel Magic Seat, který umožňuje přiklopení lavice sedáků ve druhé řadě směrem vzhůru a vytvoření tak velkého zavazadlového prostoru i zde. Ve druhé řadě je možné zároveň nastavovat i sklon opěradel, což jen tak nějaký ten konkurent nenabídne. Klobouk dolů Hondě za toto.

 

Pomalu, ale stylově alias jízdní vlastnosti

Po usednutí a otočení klíčkem přicházejí i tentokrát mé první dojmy týkající se motoru. Ten běží tiše a pravidelně. S manuální 6stupňovou řadičkou, která je vzhledově blíž ženám, se řadí velmi příjemně. S testovaným motorem 1,5 i-VTEC si rychlou jízdu příliš neužijete. Konkrétně na dálnici nečekejte rychlosti o moc vyšší než 140 km/h. Jestliže jsem chtěla „vymáčknout“ z HR-V trochu života, muselo se řadit až v opravdu vysokých otáčkách, jinak se neděla žádná hitparáda. Co HR-V nesmíme upřít, to je spotřeba, která je nízká i při Horané jízdě. Klidným režimem za krásných 6 l a s trochu těžší nohou jsem to měla za 7,2 l/100 km. Vzhledem k tomu, že mluvíme o SUV, byl dle mého názoru podvozek celkem tvrdý a celkově jsem občas jízdu vnímala jako „uskákanou“, což vzhledem k poměrům českých silnic není nejpozitivnějším dojmem. Parkování s tímto mini obrem je pohádka vzhledem k třem možným zobrazením zadní parkovací kamery, díky nim vidíte, i když si za autem někdo kýchne. Když mám shrnout celkové jízdní domy za dobu testování, jsem spokojená. V zatáčkách až překvapivě dobře drží, brzdy fungují na 100 % a jízda je až na tvrdší podvozek pohodlná. S čím jsem byla spokojená trochu míň, je již zmiňovaná nutnost vytočení motoru do vyšších otáček za účelem alespoň trochu svižnější jízdy, což na druhou stranu vzhledem k absenci přeplňování není nic překvapivého, a hlavně zvuk motoru, který je uvnitř auta na můj vkus až moc slyšet a není navíc nikterak uchu lahodící, a to zejména nad rychlost 110-120 km/h. V tiskové zprávě k modernizované verzi se navíc píše, že se odhlučnění kabiny věnovalo hodně úsilí, já upřímně asi úplně nevím, kde se tato snaha projevila.

 

Malý zázrak s velkým srdcem

Nikdo není dokonalý a bohužel ani Honda ne. Po testování modelu HR-V jsem došla k názoru, že bych místy (určitým pohledem) čekala něco víc. Interiér je hezký, ale občas nedotažený do konce. Chtělo by to o něco měkčí podvozek a líp uspořádané ovládání na volantu k lepší orientaci. Také bych změnila umístění USB výstupu a dotykové ovládání teploty, které za jízdy není jednoduché. Jinak jsem byla s autem spokojena. HR-V je kouskem spíše pro ženy a jako malé inovativní SUV nabízí hodně funkcí a možností využití. Pro nadšence plynulejší a svižnější jízdy bych vyčkala na 1,5 i-VTEC Turbo, které bude tvořit vrcholnou nabídku HR-V (společně se snad ještě někdy dostupným dieselem 1.6 i-DTEC). Pro lidi preferující spotřebu a klidnou jízdu je dnes testovaná základní motorizace naprosto ideální, navíc jde o jeden z posledních vyráběných atmosférických motorů vůbec. Teď se vrátím k otázce, jestli Honda HR-V dokáže splynout mezi ostatními SUV. Po zhruba týdenním testování musím konstatovat, že určitě ano. Ať už je toto auto malé či ne, rozhodně splňuje nároky uživatelů SUV, přičemž svým designem upoutá pozornost. Jestliže chcete SUV, které je zvenku přiměřeně malé, úsporné a na první dojem vás zaujme, je Honda HR-V jasnou volbou.

 

Lucka Přádová

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.