Test základní autokosmetiky: Vyplatí se připlatit si?

Test základní autokosmetiky: Vyplatí se připlatit si?

Autor: Lukáš Jeřábek · Fotografie: Lukáš Jeřábek
Osvědčená autokosmetika Meguiars: jak si povede v praxi v porovnání s „no name“ autokosmetikou?

 

Měli jsme v plánu vydat se odpoledne na testování aut, ale jelikož auta byla velmi špinavá, tak byla potřeba je nejdříve umýt. Rozhodli jsme se využít této situace a zamyslet se nad otázkou ohledně autokosmetiky a její účinnosti. Základním úkolem bylo porovnat celosvětově uznávaného výrobce s jeho levnějšími konkurenty dostupnými jako jeho náhrady na českém trhu, ale chtěli jsme také zjistit, jak dlouho nám zabere umýt dvě auta. Jestli se vyplatí připlatit si, zda nám dražší a tím pádem i očekávaně lepší kosmetika zkrátí čas v mytí aut a co vše je potřeba, se dozvíte právě v tomto speciálním článku.

 

K dispozici jsme měli od Meguiars autošampon „Meguiars wash & wax“, odstraňovač much a asfaltu „Meguiars bug & tar remover“ a na kola jsme měli „Meguiars hot rims all wheel & tire cleaner a od „no name“ výrobců jsme měli autošampon, odstraňovač much, a velmi silný čistič kol. Ráno vstáváme o něco dříve a hned se dáváme do mytí. Vždy jsme na levou polovinu auta použili autokosmetiku „no name“ a na pravou polovinu auta autokosmetiku Meguiars.

 

Začali jsme odstraněním much z předního nárazníku. Oba dva přípravky jsme nastříkali na potřebnou plochu a rozetřeli (Meguiars na pravou a „no name“ na levou půlku). Rozdíly se zatím nezdají být tak výrazné, jak jsme čekali. Poté jsme celé auto opláchli vodou a začali jsme se „šamponováním“.  Ihned v zápětí je potřeba z celého povrchu smýt šampon. Nesmí se také dlouho čekat se stíráním vody. To je důležité zejména pro metalické/perleťové laky a konkrétně nejvíce právě pro naší černou. V našem případě tedy stíráme vodu kůží a poté auto dolešťujeme mikrovláknovou utěrkou, která nás svým účinkem ohromuje asi nejvíce. U toho použitého produktu musíme vzdát Meguiars opravdu velký hold. Efekt byl tak významný zejména kvůli poměrně dost tvrdé vodě, se kterou musely všechny naše vzorky zápasit. Nejlépe si s ní tedy poradila dražší varianta. Musím konstatovat, že u mytí auta autošamponem byla opravdu vidět převaha autošamponu Meguiars.

 

Jako poslední jsme skončili u přípravku na kola. Zde jsme překvapivě shledali rozdíl nejen v účinnosti, ale také v celkovém postupu udávaném/doporučeném výrobcem. Od Meguiars je potřeba nejprve opláchnout kola, poté nastříkat přípravek na kola, nechat působit nejméně 30 sekund a jako poslední rozetřít a spláchnout. Máme za sebou kola jednoho vozu a jsme potěšeni výsledkem v podobě zářících kol. U přípravku „no name“ jsme jej nejprve dle návodu nastříkali na kola, poté rozetřeli a nakonec spláchli. Dle mého úsudku byl znovu lepší přípravek Meguiars, protože hned po nanesení na kola i pneumatiky (tento přípravek je totiž určen i na mytí pneumatik) začala stékat špína. Po nanesení levného přípravku také začala stékat, nicméně dražší varianta nám pomohla více a bylo tak jednodušší následné detailní čistění, které bohužel je stále vždy třeba i s těmi nejlepšími přípravky.

 

Odstraňovač much

Pořizovací cena přípravku o objemu 473 ml byla u Meguiars 371 Kč. U „no name“ přípravku o objemu 500 ml se cena pohybovala na hranici 150Kč.Vzhledem k pořizovací ceně bych tedy volil „no name“ přípravek.

 

Závěr

 

Autošampon

Meguiars se prodává s nejmenším objemem 473 ml a jeho pořizovací cena v této velikosti je 298 Kč. Autošampon „no name“ má mírně větší objem, a to 500 ml, a pořídíte ho za 79 Kč.Osobně bych volil autošampon od Meguiars, který je sice dražší, ale na druhou stranu také lepší a jeho součástí je ochrana voskem.

 

Přípravek na mytí kol

Přípravek od Meguiars s objemem 710 ml pořídíte za 393 Kč. U přípravku CarLan je cena 90 Kč za 500 ml, u tohoto objemu je však potřeba dále doředit a snížit tak jeho koncentraci. Z našeho testu vychází, že u přípravku na kola je lepší si připlatit, aby se kola nezničila a zároveň co nejsnáze umyla. Na základě tohoto výsledku bych tedy volil Meguiars, i když otázkou stále zůstává, zda by se k podobnému výsledku nedostal i druhý přípravek v případě menšího naředění, kdy by se pak tedy vyplatila určitě tato varianta.

 

Ověřili jsme tedy funkčnost levnější a dražší autokosmetiky. Když se zamyslím nad funkčností autokosmetiky Meguiars, její cenou a ostatními parametry, tak bych s ohledem na toto porovnání volil právě tuto značku. Nemůžeme říct, že by účinnost levnějších výrobků byla nijak mizivá, nicméně rozdíl zde je a necháme tak na každém z Vás, zda upřednostní poměr cena/výkon, ve kterém jednoznačně vítězí levnější varianty, nebo upřednostní tu nejlepší účinnost a nevadí mu si připlatit.

 

Na příště pro vás otestujeme vosky, leštěnky a ostatní sortiment od dalších značek. Uvidíme, jak obstojí další dostupné přípravky na českém trhu.

 

Lukáš Jeřábek

 

 

 

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..