Škoda Octavia 1.0 TSI: lepší, než jste čekali

Škoda Octavia 1.0 TSI: lepší, než jste čekali

Autor: Autohled.cz · Fotografie: Autohled.cz

Škoda Octavia s tříválcovým motorem není žádná horká novinka ani vysněný vůz automobilového nadšence. Spojení malého benzinového turbomotoru a prostorného vozu nižší střední třídy, typicky v roli služebního automobilu s naftovými dvoulitry pro spěchající manažery nebo masově rozšířenými šestnáctistovkami řadových obchodních zástupců, vyvolává řadu otázek. Stane se cenově dostupný motor pro české rodiny cestou k pořízení nového auta místo bazarové loterie, ve které pořizují zpravidla vyřazený firemní vůz? Nebo si dokonce, i díky stále rezonující aféře Dieselgate a rozšiřujícím se restrikcím obecně proti dieselům ve městech, najde cestu do firemních flotil? Vzhledem k tomu, že o bestselleru mladoboleslavské Škodovky bylo vše již několikrát (zleva i zprava) napsáno a auto je většině motoristických nadšenců důvěrně známé, zaměříme se především na hodnocení výše zmíněné pohonné jednotky a komentář několika jednotlivých detailů.

 

Motor: V rytmu valčíku

Pojďmě hned na to nejdůležitější, co nás v dnešním testu zajímá, a to je motor. Udávané parametry benzinového tříválce o objemu 999 cm3vzbuzují nemalé naděje. Maximální výkon 85 kW a nejvyšší točivý moment 200 Nm ve spojení s nízkou pohotovostní hmotností pouze 1225 kg zní více než slibně. A zkušenosti z reálného provozu první dobrý dojem jen potvrzují. Dynamika v městském provozu je naprosto dostatečná a žádný jízdní nedostatek nepocítíte ani při dálničním cestování. Projev pohonné jednotky totiž velmi příjemně doplňuje šestistupňová manuální převodovka. Tradičně hladké řazení a především dobře poskládané rychlostní stupně dávají zapomenout na skromný objem motoru. Zařazená šestka při maximální povolené dálniční stotřicetikilometrové rychlosti drží otáčky okolo hodnoty 2800 ot./min. Hlavním motivem downsizingu je bezesporu snížení spotřeby paliva a splnění stále se zpřísňujících emisních norem. Kromě tabulkových hodnot udávaných výrobcem každého ale zajímají spíše výsledky získané v běžném provozu. Nám se během celého týdne se zapůjčeným vozem podařilo dosáhnout průměrné spotřeby 6,5 l/100km. Nutno uvést, že toto číslo reprezentuje jízdní styl, v rámci kterého jsme chtěli řádně otestovat dynamické vlastnosti malého turbomotoru. V běžném provozu v rukách rozumného řidiče spotřeba bez výslovné snahy o úspornou jízdu nepřesáhne 6 l/100km. U auta nižší střední třídy s benzinovým motorem a zavazadlovým prostorem o objemu 590l jde určitě o dobrý výsledek!

Abychom Octávku jen bezhlavě nechválili, zmíníme jednoho z největších strašáků třívalcových motorů, kterým je kultura chodu. Vnímání zvuku motoru je velmi subjektivní záležitostí, mnohé nezajímá vůbec a někdo jej naopak považuje za nezanedbatelnou součást řidičského zážitku, sám se řadím jednoznačně ke druhé skupině a proto bývám v tomto hodnocení velmi kritický. Ale i v této choulostivé oblasti obstojí 1.0 TSI v Octavii docela slušně. Zjednodušeně bych řekl, že bez vytáčení motoru nad hranici 2500 ot./min. by při zapnutém rádiu většina spolujezdců ani nemusela poslechem tříválcovou konstrukci motoru odhalit. Budeme-li ale chtít využít všechny koně schované pod kapotou a tudíž motor vytáčet nad 3000 ot./min., tříválec se prostě nezapře. Pro drtivou většinu lidí nikoliv rušivě, vypínat rádio, abyste slyšeli v oblíbeném kopci motor svého miláčka, ale asi nebudete. Vibrace při jízdě takřka nepocítíte, snad jen při startování, citlivější jedinci tak budou mít zřejmě tendenci systém start-stop důsledně vypínat, což jim určitě nebudu zazlívat.

 

Exteriér: LED(k)y tají

Na čtyřokou příď faceliftované třetí generace Octavie už si všichni snad zvykli, tento odvážný designový prvek již nevyvolává tak bouřlivé reakce jako v době uvedení. Od výbavového stupně Style standardně, ve verzi Ambition za příplatek 25.000,- Kč v rámci LED Paketu získáte LED světlomety s funkcí adaptivního svícení a LED denním svícením, TOP LED zadní světlomety a výsuvné integrované ostřikovače světlometů. Nejenže LED světlomety výborně svítí, ale také dobře vypadají, což beze zbytku platí i pro elegantní céčko zadních svítilen. Kromě charakteristických světel je Škoda Octavia vcelku prostá designových výstřelků a neobvyklých řešení. Míra líbivosti tak závisí především na úhlu pohledu – kdo chce splynout s davem a příliš nevyčnívat, Octavie se mu bude líbit. Kdo chce naopak strhnout pohledy kolemjdoucích, poohlédne se nejspíš jinde. O tom už dnes není sporu.

 

Interiér: Vše na svém místě

Co na Octavii, nebo obecně vlastně na všech Škodovkách, oceňuji, je jejich praktičnost a intuitivnost. Po nezbytném seřízení sedadla, volantu a zpětných zrcátek máte vše po ruce. Přesně tam, kde to hledáte. To samé platí pro palubní počítač a infotainment. Když jsem poprvé viděl na fotce šedé podbarvení obvodu otáčkoměru a tachometru, obával jsem se, že bílá čísla budou špatně čitelná. Realita mé obavy zcela vyvrátila, s čitelností není nejmenší problém. Naopak bych přístrojovou desku Octavie řadil rozhodně k těm nejpřehlednějším. Za design by však jedničku nedostala, Škoda se tímto směrem drží zaběhlých kolejí a nemůžu si zde odpustit přirovnání k Octavii první generace, od níž se přístrojovka dodnes příliš nezměnila. S útěchou a nadšením ale můžeme vítat digitální štít, jež dnes již lze do nových vozů objednat. Úbytek hardwarových tlačítek je globálním fenoménem a z mého pohledu dost nešťastným ve smyslu bezpečnosti. Absence tlačítek či koleček v ovládání rádia (ne každému ve všech situacích vyhovuje ovládání na volantu) alespoň zčásti kompenzuje povedený panel automatické klimatizace, kde nejčastější korekce lze po krátké době provádět “poslepu”. I tak mi stále kolečko na ovládání hlasitosti prostě chybí. Obvyklé výtky směřující k nedostatečné délce sedáků v případě elekrticky ovládaných sedadel zmírňuje možnost nastavení sklonu sedáku.

 

Závěr: firemní i rodinný ideál

Snad nikdo nemohl v případě tak kontroverzního tématu, jakým litrový tříválec v oblíbené Octavii bezesporu je, očekávat zcela jednoznačný závěr. Přes veskrze kladný dojem z tříválcového motoru z mého pohledu brání Octavii v masivnějším rozšíření v roli rodinného auta její cena. I když bychom si odpustili několik prvků příplatkové výbavy, příliš bychom se nevzdálili od ceny testovaného vozu, která činí cca 700.000 ,-Kč. Základní cena provedení Active sice startuje na částce 437.900,-Kč, oproti naší verzi ale vypadá jako o hodně chudší příbuzný. Vraťme se ale k hodnocení samotného motoru. Cenový odstup silnější benzinové motorizace (1.5 TSI, 110kW) činí nemalých 46.000,-Kč, nejlevnější diesel pod kapotou (1.6 TDI, 85kW) zákazníka vyjde minimálně o 60.000,-Kč dráž. Komu nedával základní motor smysl doteď, dostává dalšího brouka do hlavy, zda si za vyšší dynamiku nebo ještě nižší spotřebu takto mocně připlatit. Nikdo ale Octavii každopádně neodpáře její obrovskou univerzálnost spočívající v široké škále možných využití tohoto automobilu ke stoprocentní spokojenosti. Za mě jde každopádně o velmi milé překvapení, z dostupné (motorové) konkurence patří 1.0 TSI rozhodně ke špičce.

 

TECHNICKÁ DATA A DALŠÍ UŽITEČNÉ RADY NALEZNETE NA PORTÁLU :

[link-preview url=“https://www.autohled.cz/magazin/recenze-skoda-octavia-lepsi-nez-jste-cekali/103″ forceshot=“true“]

 

Petr Čáslavský

#AUTOHLED.cz – porovnání a recenze aut.

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..