Přídavná dálková světla „zázrakem“ dnes už i pro běžná auta

Přídavná dálková světla „zázrakem“ dnes už i pro běžná auta

Autor: Jan Novotný, zdroj: OSRAM Česká republika s.r.o. · Fotografie: OSRAM Česká republika s.r.o.

Nemáte dostatek světla na silnici, hůře vidíte, jezdíte převážně po opuštěných silnicích nebo se chystáte na dobrodružnou dovolenou se stanem případně karavanem? Možná vás to ani nenapadlo a mysleli jste si, že jde o výsadu rallyových speciálů, které se v případě použití na uzavřené trati nemusí řídit platnými předpisy. Řeč je o přídavných dálkových světlech. I ta, která jsou použitelná (a homologovaná) pro běžné vozy, nabízí vysoký výkon a všestranné použití. Jestliže potřebuje řidič osvítit vozovku a okolní prostředí intenzivnějším světlem, zpravidla nepomůže instalace jiných světelných zdrojů do současných světlometů.

 

Jak vypadá řešení?

Ideálním řešením výše popsaných situací (zejm. zvýšení bezpečnosti při jízdě ve tmě) je proto instalace přídavných dálkových světel OSRAM LEDriving® Driving lights, které jsou při zohlednění lokální legislativy schválené i pro provoz na veřejných komunikacích a disponují homologací ECE (R7, R10, R112). Více světla znamená lepší výhled i viditelnost, a tudíž zvýšenou bezpečnost. Přídavná dálková světla jsou k dispozici v mnoha tvarech a výkonnostních variantách. Nejčastěji se můžeme setkat s tzv. lightbary, tedy úzkými protáhlými LED pruhy s příkony od 35 do 140 W, v závislosti od jejich délky. Lze volit ale i kulaté, případně vyšší obdélníkové verze. Všechny verze vynikají značkovými a vysoce výkonnými LED diodami a mají dlouhou životnost přesahující 5000 hodin. Těla dálkových světel jsou otřesu vzdorná a díky nejvyššímu stupni ochrany IP67/IP69K se nemusíte budoucí majitel bát ani proniknutí vody nebo prachu. Veškerá elektronika, včetně chlazení a tepelné pojistky, je integrována, světla tedy stačí pouze podle legislativních požadavků připevnit, připojit na zdroj 12/24V napětí a mohou ihned začít svítit. Zápis do velkého technického průkazu není potřeba.

Nejen dosvit, ale i příjemná barva a všestranná použitelnost

Bílé a silné LED světlo s teplotou chromatičnosti 6000 K je možné mít k dispozici doslova během několika málo minut. A to jak na dálku, tak na blízko, v práci nebo ve volném čase, na tmavých silnicích na venkově, lesních cestách, na silnici i mimo ni. Osram je jedním z předních výrobců automobilového osvětlení, již dlouhou řádku let vyrábí vysoce svítivé autožárovky, dodává i inovativní LED autožárovky a v posledních letech se soustředí také na další autopříslušenství. I my jsme se tak v rámci spotřebitelských rad podívali na některé z nich. Pomoci tak mohou třeba inteligentní nabíječky autobaterií, z nichž právě jeden model pro vás dokonce testujeme. Máte se tak rozhodně ještě na co těšit…

 

Jan Novotný

Sdílet: