Opel představuje novou Zafiru: už žádný „Tourer“

Opel představuje novou Zafiru: už žádný „Tourer“

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Jan Novotný

Opel včera k večeru vyslal do světa informace o nové Zafiře, ikdyž nutno podotknout, že by se k ní hodilo spíše označení staronová. Jak někteří z vás již tuší, jedná se totiž pouze o facelift. Do jisté míry se autu ale dostalo poměrně znamenitá množství úprav. Nejvýraznější změny nalezneme v přední části, ve které výrobce upustil od pověstného „bumerangu“. Nyní se už opěvuje s hesly jako svěží, dynamičtější či čistší maska chladiče. Ta je doplněna o nové LED světlomety. Zatímco v zadní části jsme se moc změn nedočkali, tak o to lepší je to v interiéru, který je do značné části převzat z nové Astry a tvoří tak čistší a ucelenější dojem. Většina tlačítek byla odebrána a přenesena na dotykový displej. Nový je i volant a samozřejmě i palubní počítač. Velké množství povedených technologií pak zůstala ze Zafiry Tourer, i přestože z nové označení „Tourer“ zmizelo. V tuto chvíli mám na mysli hlavně sedadla AGR nebo FlexFix nosič jízdních kol, chytré „Lounge“ sezení nebo možnost sedmi míst.

 

Sportovní exteriér, interiér převyšující rámec třídy

Nové dynamické světlomety spolu se zcela novou, sportovněji tvarovanou maskou chladiče a otvory pro vstup vzduchu v nárazníku udávají tón designu nové Zafiry. Čelní světlomety a maska chladiče tvoří jednotný grafický celek. Precizně tvarovaná chromovaná lišta s logem automobilky Opel opticky přechází do světlometů, což zdůrazňuje šířku vozu.

Displej infotainmentu, který bývá tradičně situovaný do horní části středové konzole, byl nahražen níže umístěným dotykovým monitorem, což dovolilo vypuštění mnoha ovládacích tlačítek. Spínače jsou nyní precizně integrovány do celkového designu. Dotykový monitor s úhlopříčkou 17,8 cm (7 palců), který je lemován lesklým kovovým rámečkem ve tvaru písmene U, je vyhotovený v kvalitě špičkových tabletů.

Opel bude v nové řadě Zafira nabízet dva systémy infotainmentu IntelliLink nejnovější generace. Systém R4.0 IntelliLink nabízí funkce Apple CarPlay a Android Auto. Kromě toho bude Opel náročným zákazníkům nabízet také systém Navi 950 IntelliLink s integrovanou navigací. A v nové Zafiře bude k dispozici samozřejmě i telematický systém Opel OnStar s automatickým hlášením nehody a dalšími užitečnými funkcemi, jako např. Destination Download (pro přístroj Navi 950) a 4G LTE Wi-Fi hotspot.

 

Příkladná variabilita kombinovaná atmosférou vzdušné lóže

Stejně jako u modelů Zafira předchozích generací se řidič a spolujezdec mohou těšit na vysoký komfort, a to především díky příplatkovým sportovním sedadlům nastavitelným v šesti směrech a s ergonomickým certifikátem AGR a multifunkční středové konzoli FlexRail®. Tento modulární odkládací systém obsahuje velký odkládací box a držáky na nápoje, které je možné posouvat v hliníkových kolejničkách do požadované polohy, což umožňuje flexibilní využití velkorysého úložného prostoru mezi předními sedadly. Pasažéři ve druhé řadě mají k dispozici jedinečný příplatkový systém sedadel Lounge Seating. S jeho pomocí lze prostřední sedadlo ve druhé řadě sklopit tak, že se vytvoří pohodlná loketní opěrka pro pasažéry na krajních místech. Jejich sedadla se kromě toho posunou poněkud dozadu a ke středu vozu, takže vzadu sedící pasažéři mají vysoce nadprůměrný prostor pro nohy i ramena. Sedadla ve třetí řadě je možné sklopit a zcela zapustit do podlahy, čímž se ve zvětšeném zavazadlovém prostoru vytvoří zcela rovná plocha.

 

Inteligentní úložná řešení

Zafira nové generace může posloužit i jako malý dodávkový automobil. V 5-sedadlové konfiguraci má Zafira zavazadlový prostor základního objemu (podle normy ISO 3832) 710 litrů, přičemž sklopením sedadel ve druhé řadě jej lze zvětšit až na 1860 litrů.

Kromě toho má posádka k dispozici více než 30 odkládacích možností, včetně již vzpomínané středové konzole FlexRail®. Za příplatek lze objednat i praktický nosič jízdních kol FlexFix®. Tento integrovaný systém se vysouvá ze zadního nárazníku jako zásuvka a uveze až čtyři bicykly. I naložený nosič lze naklápět, takže v každé situaci je umožněn přístup do zavazadlového prostoru.

 

Inovativní, bezpečná, individualizovatelná, dynamická

Zafira naplňuje filozofii značky Opel a zpřístupňuje inovativní technologie širokému okruhu zákazníků. Příkladem mohou být nové adaptivní LED světlomety AFL (Adaptive Forward Lighting). Nový systém AFL LED automaticky adaptuje rozložení paprsků světlometů podle jízdní situace, tak, aby bylo dosaženo optimálního osvětlení silnice bez oslňování ostatních řidičů. Světlomety AFL mají celkem 9 funkcí resp. režimů osvětlení, např. světla do města, do zatáček, pro odbočování, osvětlení okolí při couvání, světla v režimu stop (eco) nebo turistický režim.

Zákazníci bodu mít na výběr ze široké nabídky motorů. Opel i u Zafiry nové generace zachoval původní strategii, podle které je Zafira jediným modelem ve svém segmentu, který je k dispozici s kompletní nabídkou spalovacích motorů: Zážehových i vznětových i agregáty na LPG a CNG.

 

Převzato z oficiálního textu dovozce

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..