Mezinárodní den žen tak trochu jinak: tentokrát v Hyundai Nošovice

Mezinárodní den žen tak trochu jinak: tentokrát v Hyundai Nošovice

Autor: Lucie Přádová · Fotografie: Lucie Přádová

Nastal den 8. 3. 2019 a ten, jak jistě víte, patří nám, ženám. Mluvíme o Mezinárodním dni žen, na který se jistě každá dáma těší. Já se na něj těšila také, a o to víc, že jsem věděla, co mě v ten den čeká. Já a několik dalších žen, podotýkám opravdu jen žen, jsme byly pozvány do Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. v Nošovicích. A právě tam na nás měl čekat nabitý program.

 

CESTA HODNA KRÁLOVNÁM

Je 5 hodin ráno a mně zvoní budík. Trošku rozespalá, unavená, ale hlavně zvědavá a natěšená jsem vyskočila z postele a připravila se na cestu. Již před sedmou hodinou se skupinka žen, včetně mě, sešla na hlavním nádraží. V sedm hodin jsme již všichni seděli v Pendolinu odhodlané vstříc skvělému dni. Cestu vlakem vyplnila moc dobrá snídaně, kterou si každý vybral dle libosti. Vskutku, i když cesta trvala několik hodin, mi to vůbec nepřišlo. Poté, co Pendolino dorazilo do naší cílové destinace,  moravskoslezské metropole Ostravy, čekal již na nás mikrobus, který nás odvezl do Nošovic, sídla Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o., jehož výrobna nových aut tu stojí již od roku 2007. Už při příjezdu to obdivuhodný pohled. Jde o obrovský areál s několika halami, obrovskými parkovišti a také svou vlastní testovací trasou.

 

KDE TO VLASTNĚ JSME?

Co nás čekalo jako první? Samozřejmě že nějaký ten úvod a hlavně seznámení s celou automobilkou. Shlédli jsme video, kde bylo řečeno vše, co by vás mohlo napadnout. Věděli jste třeba, že tisíce stromů, které zde byly dříve místo areálu, nebylo vykáceno, jak to dělá většina subjektů, nýbrž došlo v každém jednotlivém případě k náročnému přesazení na jiné místo? Tento obrovský komplex navíc zajišťuje práci více než třem tisícům osob. Pracují zde převážně muži, což není vzhledem k oboru nic překvapujícího, najdete tu ale i mnoho žen. Po vyslechnutí základních informací, které jsem přijala s obdivem, jsme se převlékli do pracovních oděvů a ještě před „tvrdou prací“ následoval náš oběd.

 

PLNá BŘÍŠKA KOREJSKÝCH SPECIALIT

Přesunuli jsme se tedy do kantýny, kterých je v areálu hned několik. Každý den je zde nabídka z několika českých jídel a jednoho korejského, které jsme měli i my. Korejské jídlo mám velmi ráda, tudíž jsem si oběd opravdu vychutnala. Nejsem v tom mimochodem sama, stejnou volbu má i velký počet zaměstnanců. O cenách se asi zmiňovat nemusím, pro zaměstnance jsou samozřejmě hodně výhodné. Co mne velmi překvapilo, byla možnost koupě různých korejských výrobků, ať už rýže nebo koření, jsou zde k mání například ale i ryby. Vše pouze pro zaměstnance…

 

PROHLÍDKA ZAČÍNÁ

Po obědě následovala prohlídka téměř celým areálem. Naskočili jsme do vláčku a první zastávkou se stala Lisovna (Stamping Shop). Celou tuto halu jsme s ochrannými brýlemi projeli s vláčkem. Prakticky celou lisovnu obsluhovali až na pár výjimek roboti, kteří plnili naprosto bezchybně svůj úkon, připadala jsem si jak v robotím jurském parku. Je to naprosto jiný zážitek vidět to naživo než jen v televizi. V celém areálu panuje přesná hierarchie a pravidla, která všichni, včetně robotů dodržují. Kdyby se totiž pravidla nedodržovala, mohlo by třeba dojít k ošklivému úrazu. Když jsme projeli lisovnou, dorazili jsme k dalším robotům, kteří jednotlivé díly auta upevňují k sobě. Synchronizace těchto robotů je opravdu neskutečná a těm, kteří to nikdy naživo neviděli, přeji alespoň jednou zažít něco takového na vlastní kůži.

 

VÍTEJTE V JURSKÉM PARKU

Po projížďce kolem všech možných robotů jsme zavítali do místnosti, kde se na vozidlech provádějí emisní kontroly. Každé auto je pod odborným dohledem kontrolováno z hlediska emisních hodnot a je takřka nemožné, aby bylo na trh uvedeno takové, které by emisní podmínky nesplňovalo. Na řadě je také komora, ve které automobil zažije extrémní teploty, a to jak vysoké, tak nízké. Tento test se provádí z důvodu zajištění odolnosti a také například schopnosti startování v mrazivých podmínkách. Do komory jsme měli možnost vstoupit, když byla zahřátá na 40° C. Po této zkušenosti přišel další, naprosto nový zážitek. Pod zkušenými pracovníky, kteří nám vše vysvětlili a dohlíželi na nás, jsme měli možnost, vyzkoušet si pár úkonů spojených s výrobou automobilu. Já osobně jsem lepila znak Hyundai na zadní dveře a nápis Tuscon a Hyundai do spodní části zadních dveří. Při lepení jsem byla opravdu nervózní, abych to nepokazila. Naštěstí mají pracovníci na tento úkol speciální rámečky, díky kterým nemůžete minout a nalepit nápis špatně. Toto avšak nebyla jediná úloha, kterou jsme měli na starosti. Dále jsem měla tu možnost vůbec poprvé nastartovat auto na výrobním pásu a tak vlastně jeho výrobu dokončit. Jelikož se v Nošovicích vyrábí automobily i pro britský trh, měla jsem volant na pravé straně. Trošku mě to vyděsilo, protože to byla opět moje premiéra. Vše jsem ale  jsem zvládla a úspěšně dokončila výrobu jednoho konkrétního kusu Hyundai Tucson. Tímto přeji jeho majiteli hodně příjemných kilometrů – snad si na mě někdy vzpomene. ?

 

N JAKO „ENJOY“ aneb trochu toho řízení…

Po této manuálně aktivnější stránce jsme dostali jedinečnou možnost projet se v Hyundai i30 N a Hyundai i30 fastback N, jejichž duchovním otcem je Albert Beirmann. Já osobně jsem se svezla s Fastaback N, samozřejmě bylo super. Sportovní vzhled, krásný zvuk a skvělá stabilita v zatáčkách, to jsou jeho atributy. Výhodou těchto aut je, že  mají k dispozici výhradně manuální převodovku, což představuje pro nadšence mnohonásobně větší požitek. Při této možnosti jsme byly informovány o tom, proč je N vlastně N. Věhlasné písmeno má hned několik významů. Zaprvé jde o název hlavního vývojového centra Nanyang v Koreji, dále o okruh Nürburgring, kde byly tyto vozy testovány, a taky N jako Nošovice, protože jsou vozy vyráběny v Nošovicích. Poslední význam N se váže k anglickému „enjoy“. Tyto čtyři „smysly“ dávají písmenku N velký ráz a originalitu, kterou si tyto vozy, jak jinak než zaslouží.

 

ZASLOUŽENÝ RELAX po slušně odvedené práci

Po tomto velmi nabitém dni jsme měli možnost zavítat do budovy s přiléhavým označením „centrum zdraví“, které zde bylo zhotoveno za účelem pomoci zaměstnancům a ke zpříjemnění jejich dne. V těchto prostorách je pro zaměstnance zcela zdarma k dispozici fitness centrum, kde mohou buďto cvičit samy, anebo pod vedením zkušené trenérky. Dále nabízí mnoho procedur, ať už fyzioterapie, přístrojové lymfodrenáže, hydromasážní vany a k dispozici je i zdravotní poradce s kvalifikovaným doktorem a další odborníci, kteří jsou tu výhradně pro zaměstnance Hyundai. Vzhledem k náročnosti práce, kterou někteří zaměstnanci mají, je centrum zdraví skvělým řešením, jak odbourat například bolest zad. Všechny tyto procedury jsou dostupné pouze jim, a tak jsem byla velice nadšena, že jsme měli možnost vžít se do jejich role po pracovní i odpočinkové stránce. vyzkoušela jsem samozřejmě také nějakou tu proceduru. Já osobně jsem si vybrala přístrojovou lymfodrenáž, která je jinak poměrně drahá a ne všude ji navíc mají. Celou procedurou mne prováděla zkušená pracovnice. A světe div se, velice jsem si ji užila, a tak asi ani nebylo divu, že tento strávený čas utekl jak voda. Za chvíli byl již konec našeho jednodenního programu v Nošovicích a čekal na nás opět transfer na nádraží.

 

A s jakými dojmy se vracím domů?

Abych tento celý den shrnula, nepodařilo by se mi to asi jen do pár vět, alespoň se o to ale pokusím, i když jsou ve mně emoce ještě teď.. Nabídka Hyundai jako pracovní příležitost pro osoby z okolí je překvapivě velkorysá. Zatím jsem ještě nikde neměla tu možnost vidět pro zaměstnance takové benefity a už vůbec ne centrum zdraví, které se zaměstnancům opravdu věnuje. Dále si myslím, že Hyundai jako takový udělal za ty roky veliký progres a rozhodně od něj máme ještě co očekávat. Závěrem tedy musím říci, že já si letošní mezinárodní den žen užila zatím ze všech nejvíc a rozhodně kdyby byla možnost, absolvuji celý tento den velmi ráda znovu. Z emotivní stránky věci ještě jednou smeknu před fabrikou (a jejími zástupci), neb vůbec uspořádat něco takového pro nás ženy, je velmi netradiční a hlavně vítané zpestření. Navíc nám tím ukazují, jak vstřícné postavení mají, a to se rozhodně cení.

 

Lucka Přádová

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..