Legendy 2017: motoristická show ve znamení hvězd

Legendy 2017: motoristická show ve znamení hvězd

Autor: Petr Bahenský · Fotografie: Petr Bahenský

Jak to již chodí nějaký ten pátek, kdy se redakční tým Motorvize účastní každé akce, která alespoň trochu nabídne benzínový zážitek, ani tento víkend jsme nemohli chybět na největší události na českém území. Svými zážitky z akce vás provedu já. Měl by takhle vypadat ideální víkend a chtěl bych jej opravdu strávit v Bohnicích nebo bych raději svůj čas byl na pražské náplavce? Mají nám stále Legendy co nabídnout? Vše pojďme rozebrat…

 

Ideální víkend: aneb co to tedy znamená

Probudit se ve chvíli, kdy na vás poprvé svitne sluneční paprsek, otevřít oči a vědět, že celý den budete bdělí, bez žádného pocitu únavy a možná i probuzení vedle nějaké té slečny. No a v neposlední řadě samozřejmě první vaše ranní kroky k autu, které se netrpělivě těší až ho pořádně protáhnete. No, kdybych opominul časné ranní probuzení jednalo se i dnes o krásně strávený den v psychiatrické léčebně, protože jsme opět mohli po roce vidět sbírku největších lákadel v automobilovém průmyslu. Letošní ročník známé a populární slavnosti měl být zaměřen na automobilový design, jehož kolébkou je i podle pořadatelů beze sporu Itálie. Není se tak čemu divit, že tou největší chloubou byla v letošním roce Pagani Huyara. Asi nemusíme řešit, kterému českému šťastlivci tohle auto zdobí sbírku, pro českého nadšence to každopádně byl, byť jen na pár minut, opravdu nádherný pohled. Za Italy pak hovoří třeba i z dnešního pohledu už také hodně unikátní první generace Alfy Romeo Giulietta v provedení se sklápěcí střechou (Spider). Zmíním například také starší americké vozy, které jsou pro mě srdcové. Líbí se mi prostě jejich ojedinělost na české poměry. Staré Mustangy, Camara, Challengery a nejrůznější modely a verze Cadillacu tu prostě nechyběly. V případě „akčnějších“ diváků byla možnost sledovat na vybraném úseku krásné průjezdy například Honzy Černého s jeho Fabii R5 a nebo také dakarského borce Martina Macíka, který se opravdu ničeho nebál a jeho průjezdy zatáčkami bokem někdy až mrazily v zádech! Samozřejmě těchto „showmenů“ bylo více. Za mě nesmím opomenout Filipa Mareše s 208 R2 Autoklub Peugeot rally talent teamu nebo Petra Žáčka s jedním z vůbec nejslavnějších vozů historie rally – Audi S1 Quattro. Zvuk jeho vyladěného dvouapůllitrového pětiválce mi doteď nedá spát. Na závěr svého výčtu zmíním ještě jednu lahůdku, která pro mě představovala snad největší překvapení. Přiznám se, že jsem o ní před svou návštěvou žádné lákadlo neslyšel. Říká vám něco „Fordizace výroby“? Že snad ano? Tak asi uhodnete, že cílím na Ford T, jež se stal těsně před první světovou válkou vůbec prvním sériově vyráběným vozem. Právě ten jsme měli možnost shlédnout na patrně největším stánku letošních Legend – u Fordu. Impozantní kousek v dobovém lakování (matná černá) je alespoň za mě tím opravdu nejhodnotnějším exponátem Legend s číslovkou 4. U Fordu zůstanu ještě na chvilku. Kromě sbírky aut patřící dnes už do garáží spíše nadšenců nás tu při příležitosti tuzemské premiéry nové generace Fiesty čekaly i všechny její historické předchůdkyně. Impozantní počin Fordu. Pokud jej doplníme ještě o Ford Escort Cosworth, pár STéček a všechny Focusy RS, máme z jejich stánku možná i ten vůbec nejzajímavější v konkurenci ostatních automobilek.

 

Další ideální víkend končí a co příští rok?

Sice jsem zde blíže nastínil, že se jednalo opět o úžasnou akci, ale na druhou stranu mi tak nějak chybělo něco „nového“. Huyaru asi už v Čechách zase dlouho neuvidíme a nikomu neberu, že šlo opravdu o skvost. Ano, mohli jsme například u stánku Land Roveru spatřit ve virtuální realitě nového Velara nebo vidět již zmíněné exhibiční jízdy, ale co dalšího? Jistě, chápu, že uspořádat samotnou akci stojí značné úsilí, ale kdy přijde něco neobvyklého? Kdy sem například přijede Vin Diesel a vybouchne zde každé druhé auto? Na příští rok by to chtělo již něco, na co se bude ještě dlouho vzpomínat a bude zde vidina skvělé budoucnosti. Jeden z našich kolegů pronesl během Legend větu: „Začíná to tu být rok od roku stále více stejné,“ a to sice nemusí znamenat nutně záporné dojmy, ale k odrazení potenciálně znuděných návštěvníků od návštěvy dalších ročníků letošní slavnost neměla daleko… Abych nezapomněl, v tiskové zprávě po skončení akce se píše o rekordní návštěvnosti přes 40 tisíc, tak snad návštěvníků bude příští rok alespoň stejný počet.

 

Petr Bahenský

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..