Honda CR-V Hybrid AWD: jak se postavit k odsuzované elektrice?

Honda CR-V Hybrid AWD: jak se postavit k odsuzované elektrice?

Autor: Lukáš Jeřábek · Fotografie: Lukáš Jeřábek

Než bych klasicky začal tento článek, chtěl bych se chvilku s vámi pobavit o Hybridech, elektrice v autech a alternativních pohonech jako takových. S kolegou Valerym jsme vedli krátkou konverzaci ohledně Tesly. Počítali jsme náklady na provoz apod. Našli jsme pár Tesel s větším nájezdem jak 300 000 km. Řekli jsme: „aha, konečně můžeme spočítat, jak moc výhodná a „úžasná“ ta elektroauta jsou“. Valery za mnou přišel s rozpočtem, který srovnával s Mercedesem S 320 V6 spalujícím zemní plyn. Až jsem nevěřil, že údržba, servis a vše s provozem spojené bude u mercedesu levnější, jak u Tesly. Ke stejnému závěru jsme došli u MB CLS 350d 4matic. Takže otázka zní: K čemu nám jsou elektromobily? Pro mě osobně ztrácí smysl všude jinde než ve městě. Já bych si elektromobil nikdy nekoupil a zatím k tomu neznám žádný pádný důvod. Provoz v Čechách zatím není ekologičtější – už jen, kde se vyrábí ta elektřina, anebo jak zpracováváme lithium. Já budu mít radši v domácnosti jeden V6 diesel – dobře víme, že se s nimi dá jezdit za krásnou spotřebu a k tomu bych si pořídil na víkend jeden V6-V8 benzín. Pro mě na těch „elektromobilech“ není nic zajímavého. Samozřejmě každý chce na něčem ušetřit a to, co člověk nejvíce vidí jsou pohonné hmoty. Dle mého názoru, je lepší mít auto, u kterého slyším motor, má zábavný projev (nikoliv stálý od nuly). Pak je tu ale hybrid, což je trochu něco jiného – teoreticky bychom mohli čerpat výhod obou druhů pohonu. Konkrétně pro mě přináší elektromobil/hybrid výhodu opravdu jen ve městě a právě tam se dneska na převážnou část testu podívám. Můžu na všechny parkovací zóny a spotřebu asi ani nemusíme řešit. Ale je to snad zábava? Je to pro vás zadostiučinění – sedět v něčem orientovaném převážně na ekologii, nikterak výrazně nezní a chová se to plus mínus stejně (nudně)?

Přenesme se ale zpět v čase a podívejme se na Hondu CR-V Hybrid. Volba technologie je pro mě už více pochopitelná, ale zároveň je u ní pořád ten faktor elektrifikace. Naopak, navzdory tomu, mě to auto začíná překvapovat. Po Praze jsem byl totiž schopný jezdit v podstatě jen na elektřinu a díky tomu, že je to hybrid, jezdil jsem téměř zadarmo. Když jsem pro Hondu přijel na Jarov, byl jsem v rozpacích – nevěděl jsem přesně, jaká bude. Po převzetí mě obklopil krásný a luxusní interiér a pěkně designově zpracované auto. Jako první mě zaskočila volba jízdních režimů realizovaná přesněji pomocí tlačítek. Jak se mi auto líbilo? Jaký byl nakonec projev hybridního systému a jednotlivých motorů a jak se mi v něm sedělo? Vše se dozvíte o kousek níže.

 

První dojem: designová pecka

I když bych toto (v nadpisu odstavce) dříve o SUV snad nikdy neřekl, Hondě to moc sluší. Když jsem ji poprvé viděl z dálky, byl jsem štěstím bez sebe, protože její perleť považuji za k nezaplacení. V kombinaci s vnějším plastovým „obložením“ auto vypadlo jaksi masivně. Ve spojení s osmnáctipalcovými koly je to opravdu povedený kousek. Ve chvíly, kdy jsem si před auto později při focení dřepnul, došlo mi, jak masivně vypadá. Opravdu jedno velké překvapení. Z pohledu designu směrem do Japonska opravdu smekám. Velká čirá světla řešena převážně LED technologií tomu jen dodávají na vážnosti. Jak jsem postupně auto obcházel, zastavil jsem se na chvilku i u zadní části. Mně toto auto připadá, jako kdyby ho někdo navrhl pro americký trh a poté dovezl do Evropy a dal mu jiný motor. Tohle prostě evropsky nevypadá. Líbí se mi jakési naznačení zamračenosti při pohledu na zadní část. Lemováno je půl na půl chromovanými a černobílými doplňky, které spolu ladí jak filharmonie… Po designové stránce má tak ode mě má Honda jedno velké plus.

 

Interiér: překvapivě luxusní místo

Když si do auta sednete, ocitnete se na luxusním a krásném místě. Mně se velmi líbily detaily a prvky v interiéru. Kupříkladu obložení „dřevem“ je dobře zpracované a nevypadá příliš „kýčovitě“, jak je tomu v případě volby tohoto materiálu běžné. Volant je příjemně posazen a tvarován. Oceňuji jednoduchost ovládání HUD „head-up displeje“ – žádné zdlouhavé vypnutí/zapnutí nebo nastavení v systému, jeho nastavení je k dispozici jednoduše tlačítky vlevo od volantu. Palubní počítač s budíky je zajímavě položen a zpracován – ale u Hondy již klasický, jednoduchý. Soundsystem spolu s audiosystémem funguje parádně. Zvukový projev, jak kvalitou, basy, tak i hlasitostí, je velmi povedený. Překvapení nás čeká po otevření loketní opěrky. Je tam opravdu ohromně místa a když se oddělá záslepka, dáte tam „hafo“ věcí. Objevuje se zde i tlačítko sport hned vedle řadící, ehm ne, vedle tlačítek, která jsou místo řadící páky. Přemýšlel jsem proč tu vůbec je, neboť spojení variátoru a hybridu prostě sport nepotřebuje, to už bude stejně vždy doprovázeno poměrně špatným projevem. Příjemným prvkem výbavy je ohromné panoramatické okno. Je dělené v půlce a přední část tak lze otevírat. Na zadních sedačkách nás čeká velké množství místa a komfortu v podobě výhřevu sedaček, který je samozřejmě i vepředu. Máme tu dokonce dva USB porty pro nabíjení. V zavazadlovém prostoru nás už čeká hodně místa a jak je vidět na Hondě již zvenku, nemůže nás to překvapit, přece jenom to není malé auto.

 

Jízdní vlastnosti: jak se chová hybrid s variátorem?

První start a jízda. Pod kapotou pracuje dvoulitrový atmosférický benzín s elektromotorem, jejichž systémový výkon končí na vrcholu 184 koní. Ve spojení s variátorem je tento výkon nedostačující. Autu chybí pro SUV nutná pružnost. Byl jsem docela překvapen, když jsem na to trochu šlápl v zatáčkách. Opravdu totiž auto krásně drželo a chovalo se předvídatelně. Fun factor autu díky slabšímu projevu hnacího ústrojí opravdu chybí. Samozřejmě ale nebylo vyrobeno pro zábavu, je to hybrid. Řekl jsem si, že ideální test bude v městském provozu. Já osobně jsem se držel okolo 6 litrů na 100 km (někdy i lehce pod touto hranicí). Nemyslím si, že je to špatná spotřeba, ba naopak. Snažil jsem se co nejvíce využít elektromotor. Dal jsem si cestu do centra ve všední den, jezdil v okolí a rozhodl se, že bych mohl navštívit 5. května v ten nejhorší čas. V koloně jsem strávil přibližně půl hodiny, v podstatě bez jízdy a stále jsem se držel mezi 6 a 6,5 l/100 km. Po tomto testu jsem si udělal malý výlet za prahu, kde jsem otestoval jak jízdní vlastnosti, tak spotřebu a projev. Jak jsem již předeslal, vlastnosti podvozku jsou u tohoto auta nadprůměrné, a to tím spíše, že jde o poměrně velké SUV. Samozřejmě trošku napomáhá pohon AWD. Hraje tu velkou roli skutečnost, že se nejedná o předokolku se zapínatelným zadkem, ale stálý pohon, který je rozmisťován mezi všechna kola. Spotřeba se pak samozřejmě vyhoupne výše, protože už se dostáváme do rychlostí, v kterých neumí elektromotor pracovat sám. Co bych ale v souvislosti s elektromotorem velmi ocenil, je rychlost rekuperace, stačí párkrát šlápnout na brzdu a máte v podstatě plnou baterku. To samozřejmě ale souvisí více s poměrně nízkou kapacitou akumulátoru, díky čemuž čistě na elektřinu vyloženě daleko nedojedete.

 

Závěr: být či nebýt, hybrid či nehybrid, koupit nebo nekoupit?

Na tyto otázky, jsou dvě odpovědi. Samozřejmě, že člověk, který nemá rád elektřinu v autech, si toto nekoupí. Vzal bych úvahu ale jakýkoliv jiný motor. Zkusil bych si jej a vybral když tak jiný, protože CR-V jako takové je velmi povedené. Na druhou stranu je ale jedinou alternativou pro toto SUV nová 1.5 TURBO, která z naší vlastní zkušenosti dostačuje pouze ve slabší varianta, manuálu a náhonem na přední nápravu. Pokud vás tak céervéčko zaujalo, nechcete šetřit s výbavou nebo toužíte po čtyřkolce či nižší spotřebě, je hybrid jedinou (a zřejmě i nejlepší) volbou. Druhá odpověď – jste člověk, komu nevadí, nebo máte rádi hybridy či ekologii? Odpovím takto: jděte do toho! Mně se námi testované auto moc líbilo. Samozřejmě objektivně řečeno existuje snad jediná věc, co mi na něm vadí je variátor. Trošku ubírá tomu pěknému a příjemnému pocitu z jízdy. Doporučím to nejlepší pro každého. Jděte si vyzkoušet auto i jeho nový pohon, určitě nebudete zklamáni tak, jak hovoří předsudky.

 

Lukáš Jeřábek

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..