Fordova nadace opět přijíždí do ČR školit mladé řidiče: volná místa na příští víkend!

Fordova nadace opět přijíždí do ČR školit mladé řidiče: volná místa na příští víkend!

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Jan Novotný

Myslím, že mnozí z nás ani neví, že existuje organizace s názvem Ford Foundation. Určitě jste už teď pochopili, že jde o nadaci automobilky Ford. A vlastně se asi ani není moc čemu divit, pokud tohle má být novinka nebo potřebná aktivita automobilky po boku klasické produkce nových vozů, kdo jiný by s ní měl začít než právě ten výrobce, který kdysi s masovou produkcí v případě věhlasného modelu „T“ začal. Podle Tomáš Neřold, vedoucího oddělení BESIP ministerstva dopravy, jsou nejrizikovější skupinou na silnici právě mladí řidiči (s čerstvým řidičským průkazem), tedy ti ve věku 18 – 24 let. A právě na tuto skupinu se zaměřuje i Ford Driving Skills For Life, akce, kterou v české republice čeká letos již druhý ročník. V tom loňském, kdy si Fordova nadace připravila pro účastníky z celého světa zastávky ve 43 zemích, prý česká akce byla druhá nejúspěšnější. I proto letos přidávají organizátoři jeden den navíc a vzhledem ke každodennímu rozdělení do dvou skupin (dopolední a odpolední) tak navyšují kapacitu na celkových 600 účastníků. Za nejdůležitější já osobně považuji přítomnost zkušených instruktorů, kterým velí samotný Martin Semerád, kdysi úspěšný rallyový závodník, jehož kariéru ukončila tragická nehoda přímo na trati. I on sám si tehdy prošel mnoha kurzy a rozhodl se, že po zbytek života bude přenášet vše, co mu rally, samotná nehoda i všechny zkušenosti daly, nám, široké veřejnosti. I proto je už nedílnou součástí Ford DSFL. A co víc – celá akce je pro všechny mladé zájemce zcela zdarma! Takže kdo se tam s týmem MOTORVIZE uvidí a na co vše se můžeme těšit?

 

Nejčastější příčinou úmrtí mladých lidí v Evropě jsou dopravní nehody.* Program bezplatných zdokonalovacích kurzů Ford Driving Skills for Life proto pomáhá řidičům ve věku 18 až 24 let vypěstovat si bezpečné návyky za volantem.

 

Co, kdy, kde a jak?

Účastníci se v kurzech v malých skupinách učí, jak rozpoznat nebezpečné situace a jak bezpečně ovládat vůz. Jde přitom nejen o řešení krizových situací, na něž autoškola mladé řidiče většinou nepřipraví, ale také třeba o to vyzkoušet si, jak nebezpečné je psát sms při jízdě nebo jak se na silnici bezpečně chovat k cyklistům. To všechno si téměř 600 frekventantů vyzkouší na vlastní kůži během tří dnů pod dohledem zkušených instruktorů.

Těchto bezplatných kurzů se letos po celé Evropě zúčastní více než 8 000 mladých lidí z 16 zemí – a letos podruhé zavítá projekt DSFL také do České republiky. V loňském roce proběhla akce jako dvoudenní na letišti v Brně – Tuřanech, a protože zájem byl větší než celková kapacita, prodloužilo se letos DSFL na tři dny (6. – 8. září) a tentokrát se odehraje na Polygonu S-Drive v Hradci Králové.

Účastníci kurzů DFSL si vyzkoušejí i  program virtuální reality „WheelSwap“. Řidiči i cyklisté se jeho prostřednictvím mohou přesvědčit, že bezohledná jízda může ostatní účastníky provozu přinejmenším vylekat, ale také ohrozit na zdraví, nebo dokonce na životě. První studie naznačují, že po absolvování programu své chování v provozu upravila většina účastníků. Novinkou pro letošní rok bude také nácvik techniky zvané „holandský hmat“, která zajišťuje, že neotevřete dveře vozu přímo do cesty předjíždějícímu cyklistovi.

V roce 2019 zavítá Driving Skills for Life celkem do 43 států po celém světě, včetně USA, Ománu, Spojených arabských emirátů nebo Thajska. V Evropě navštíví celkem 16 států včetně Česká republiky, přičemž náklady na evropskou část DSFL letos překročí 20 milionů dolarů.

Řidiči ve věku 18 až 24 let, kteří mají zájem zlepšit své řidičské dovednosti, se mohou zaregistrovat na webu www.forddsfl.cz.

 

Pověřený vedoucí BESIP Ministerstva dopravy ČR Tomáš Neřold dodává shrnutí statistik a zdůvodňuje cílení na danou věkovou skupinu:

„Mladí řidiči zaviní každoročně více než 10 tisíc nehod. Loni při nich bylo bohužel usmrceno 94 lidí. Z analýz je zřejmé, že nehody zaviněné mladými řidiči vykazují každoročně přibližně dvojnásobně vyšší závažnost v porovnání se všemi evidovanými nehodami. Mladší populace rychleji reaguje na krizové situace, častěji ale způsobuje dopravní nehody v důsledku nezkušenosti a vysoké nebo nepřiměřené rychlosti.“

[link-preview url=“http://www.forddsfl.cz/“ forceshot=“true“]

 

Jan Novotný

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..