ESCAPE 6 Prague Car Festival: netradiční výstava, která dává smysl

ESCAPE 6 Prague Car Festival: netradiční výstava, která dává smysl

Autor: Petr Jakušev · Fotografie: Petr Jakušev

Koncem prázdnin se pro milovníky motorismu shodou okolností proměnil v poměrně náročnou sobotu (či víkend chcete-li) a bylo třeba se rozhodnout anebo rozseknout program tak, abychom se dostali na vše zajímavé. S Honzou jsme se dohodli a rozhodili si ty nejzajímavější akce. Počasí slibovalo slunečný den, a tak jsem vyrazil na ESCAPE 6 Prague Car Festival konaný v Pražských Letňanech. Předpověď se vydařila, hned od rána bylo nádherně. Slunce svítilo, teploty rychle atakovaly letní třicítky. Všechny předpoklady se zdály být ideální pro návštěvu jedné z nejprestižnějších tuningových a performance akcích v Evropě.  Jaký je tedy tento svátek tuningu a stojí za to vážit cestu i z okolních měst? Pojďte si to se mnou projít…

 

Cesta tam plná očekávání

Do Letňan to mám kousek a vyrazil jsem již okolo deváté, abych předešel případným kolonám při vjezdu na akci. Musím pochválit připravenost celé události, která se projevila hned při příjezdu. Vše probíhalo přehledně, organizovaně. Mám zaparkováno a po lehkém doptání – zakreditováno. Už se tedy procházím před hlavní halou, kde je možné pozorovat první exponáty. Ještě před vstupem bylo na co koukat. Zaujala mě rozmanitost akce, kde vedle sebe potkáte vše – od Showcars přes Performance, Supersporty, Drift speciály, Old i Youngtimery… Jednotlivé haly jsou tématicky laděné, reálně ale každá z nich obsahuje a doslova přetéká unikáty, které běžně nepotkáte. Při jejich postupném procházení jsem si každou chvíli říkal: „No ty vo**, jako fakt…wau.“ a v podstatě jsem nevycházel z údivu.

 

Mercedes jako unikát mezi unikáty…

„Tovární“ zastoupení se zde příliš nevyskytuje, ale mě zaujal Mercedes, který si připravil zajímavou prezentaci, na níž bylo k vidění nové A35 AMG, „vstupenka“ do rychlého světa Mercedesu, doplněná moderní interpretací „Rote Sau“ v podání AMG GT4 a absolutní novinku Mercedes-AMG GT R Pro, které bylo světu představeno teprve nedávno a zde byla jedna z prvních příležitostí potkat ho naživo. Jedná se o limitku, která bude vyrobena v počtu jen 750 ks pro celý svět. AMG GT R Pro designově a bez pochyb i funkčně velmi přitvrdilo, posuďte sami z fotek. Já bych byl s takovým vzezřením naprosto spokojený a vylepšovat bych nemusel opravdu – vůbec nic. A co víc? Třeba vám časem zprostředkujeme i jízdní zážitky s jedním ze sportovních Mercedesů vystavených při této příležitosti v Letňanech.

 

Pokračování v putování…

Postupně jsem si prošel jednotlivé haly tam a zpět a stále objevoval něco, co jsem minule přehlédl. Popisovat jednotlivé exponáty by nemělo příliš smysl, je lepší vidět vše na vlastní oči, ale samozřejmě se můžete podívat do výběru toho, co zaujalo mě, v naší galerii. Není zde zastoupeno zdaleka vše, na to je lepší přijít osobně (tedy teď už zbývá jen další ročník). U akce jako je tahle, ať si každý najde to „svoje“. Já nabízím svůj výběr – od továrního tuningu zastoupeného Mercedesem AMG, přes individuální stavby a díly až po společnosti zabývající se Detailingem.

 

Escape 6 Prague Car Festival podporuje veřejně prospěšné aktivity: Autoškola jinak!

Jedním ze zajímavých projektů, který měl na letošní výstavě Escape6 Prague Car Festival veřejnou premiéru, je autoškola s názvem Autoškola jinak! Autoškola by měla z velké části připravit nové řidiče na nejdůležitější úskalí, která je budou čekat na komunikacích. O tom, že tomu tak není, nasvědčuje i jen letmý pohled do statistik nehodovosti, kde mladí a začínající řidiči patří ke skupině s poměrně vysokou nehodovostí. Mladí řidiči způsobují častěji dopravní nehody především v důsledku nepozornosti, nezkušenosti a také díky vysoké nebo nepřiměřené rychlosti. Autoškola jinak! se rozhodla nečekat na to, až dojde k nějakým systémovým změnám ve výuce v autoškolách, ale dala si do vínku využít co nejvíce současné možnosti v rámci daných nařízení a zákonů. Absolventi by tak měli být především lépe připraveni na tvrdou realitu dnešního silničního provozu. Autoškola jinak! nabízí teoretickou i praktickou výuku v rámci platné legislativy a k ní přidává nadstandardní části. Cílem je naučit studenty prakticky používat moderní výkonný automobil, bezpečně zvládnout nástrahy silničního provozu a i po absolvování autoškoly neustále zdokonalovat dovednosti v řízení automobilu. Nadčasové je tak i následné vzdělávání absolventů po dobu tří let v podobě kurzů bezpečné jízdy.

 

Stojí za to navštívit příští ročník?

Vzhledem k již osmému ročníku této byly k vidění opravdu unikátní kousky, které se u nás běžně nevyskytují. Jsou zde opravdu extrémní stavby z nejlepší srazů a různých koutů Evropy. Zároveň Vám zde svoje možnosti představí velké množství společností zabývajících se tuningovými díly snad na každý vůz na světě. Připravenost, organizace, exponáty a celkový servis, včetně možného občerstvení a zázemí pro návštěvníky je na špičkové úrovni. Návštěvu Prague Car Festivalu mohu vřele doporučit pro ty, kteří doteď na této akci z jakéhokoliv důvodu nebyly. Budete mile překvapeni její úrovní, která je podle mne na úplně jiné úrovni, než klasické srazy nebo výstavy… Víc takových akcí může určitě přispět kladnému vnímání tohoto specifického zájmu Petrolheadů. A abych odpověděl na otázku ze začátku mého vyprávění – ano, ESCAPE 6 Prague Car Festival určitě stojí za návštěvu z každého kouta naší republiky.

 

Petr Jakušev

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..