BMW 530e iperformance: dálniční koráb alias černá perla se zásuvkou

BMW 530e iperformance: dálniční koráb alias černá perla se zásuvkou

Autor: #HORIZONTFULL · Fotografie: #HORIZONTFULL

Tohle auto úplně nezapadá mezi ta, na která jsme zvyklí a k nám se dostala víceméně náhodou. Když už jsme jej měli, rozhodně jsme neměli v plánu ho šetřit. Necelý týden testování samozřejmě jen ztěží stačí na odhalení všech pro a proti nebo spíše na sžití s něcím tak důležitým, jako auto rozhodně je. K tomu si ještě přidejte dnes stále netradiční hybridní pohon, na který si prostě zvykáte dýl, hůř… Vlastně jeho potenciál začnete využívat až ve chvíli, kdy pochopíte jeho filosofii. Pochopili jsme? Dává nám dálniční koráb, etalon všech etalonů střední třídy, nová 5ka od BMW v hybridnm provedení smysl? To a ještě více právě dnes v následujících řádcích.

 

Řada 5 dřív a dnes

Všeobecně, když uslyšíte pojem „BMW řady 5“ a zalistujete trochu do minulosti budete čekat asi hlavně pohodlí, velkolepost a vidíte ve svém autě kamaráda na dlouhé cesty. Od tohoto předurčení se neodchyluje ani nové BMW 530. Námi testovaná verze „e“ by vám navíc měla nabídnout i nízkou spotřebu, ale je tomu tak? Na výsledek si musíte ještě chvíli počkat.

Pokaždé, když se k autu vracíte, cítíte tu sílu luxusu – žádné ostré hrany, všechno uhlazené, světla BMW adaptive LED, výbava individual, prostě luxus řady 5. Co se dnes už moc nevidí a nás to překvapilo o to více, že se jednalo o hybridní verzi „E“, vzadu se na vás dívají dva plnohodnotné výfuky s decentním zvukem. To potěší nás, ale snad i každého automobilového nadšence.

 

V autě líp než doma

Už při prvním posazení na vás dýchne komfort, ocenili jsme nespočet nastavení sedadel se dvěma pozicemi pro uložení nastavení. Elektonikou nabitá 530tka vás nenechá, abyste se chvilku nudili. Auto jsme testovali jak na dálnici, tak na klikatých okreskách a zkusili jsme si i cestu do práce, testovali jsme jej prostě jak jen to šlo a poznatky? Vyzkoušeli jsme si pomocné systémy, se kterými jsme měli zkušenost už z jiných vozů, a to adaptabilní tempomat, držení v jízdních pruzích, kontrolu mrtvého úhlu i „předverzi“. Všechny systémy v autě fungovaly bez chyby. I proto jsme se cítili hodně bezpečně. Chválíme hlavně parkovací kamery a asistenty, které komunikují s GPS. Díky promítnutí okolí při parkování vám usnadňují orientaci a mapují situaci kolem vozu snad všemi směry. Člověk by si řekl, že auto v této třídě snad už ani nemůže mít v interieru chyby. Něco se ale přeci jen našlo. Překvapivě to byl volant při cestování po dálnici, kdy jsme se na autě střídali dva řidiči a po různých kombinacích jsme si „lajcky řečeno“ neměli ani jeden kam dát ruce, aby pro nás byla cesta pohodlná. Paradoxně, jakmile jsme opustili dálnici, na klikatých cestách nám volant naprosto vyhovoval. Jako další neduhu, a to je podle nás bolístka moderních aut s digitální přístrojovkou, když vám sluníčko svítí do zad a nebo ze strany a opře se přístrojů, nevidíte vůbec nic. Ze začátku jsme to neřešili, po tom týdnu už to sice bylo dost otravné, ale asi jde o zvyk. Jako poslední drobnost, na kterou jsme si dlouho zvykali je celkové ovládáni infotainmentu. Oproti tomu všemu, co jsme testovali nám BMW přišlo, že nevychází úplně z logiky a občas bylo volení funkcí zbytečně zdlouhavé. To rozhodně není chyba, zase jde o zvyk a zkušenosti a věříme, že uživatel, který celý život jezdí s BMW nebude rozumět řeči například koncernu. My jsme hold ovládání některých funkcí shledávali jako příliš komplikované.

 

Podvozek a reálná spotřeba: opravdu etalon?

Co se týče podvozku, neni absolutně co vytknout. Auto sedí perfektně, díry podvozek vůbec nevnímá a vy tak máte pocit, že sedíte na obláčku. To ale neznamená, že by auto nějak při ostřejší jízdě plavalo, podvozek je sice komfortně laděný, ale i při ostřejší jízdě pořád nechybí pocit bezpeční. Jeho opravdový domov je ale dálnice. Dvoulitrový motor kombinovaný s elektřinou dáva v maximu 185kw, což je docela šlusná porce. Výrobce udává spotřebu v kombinaci s elektromotorem 1,9l/100km, což by dělalo z nového BMW snové auto českých víkendářů. Bohužel naše zkušenosti jsou diametrálně jiné. S pětkou jsme se pohybovali se spotřebou někde na hranici 7 l/100km. To je celkem velký rozdíl. Dost možná je právě tato „anomálie“ způsobena testovacím cyklem pro určení spotřeby paliva. Zcela určitě mělo na startu měření auto plně nabitou baterii, avšak na konci naopak zcela vybitou. Odpovězte si pak sami, jak je udávaná spotřeba relevantní. Každopdádně na jedno nabití se dá ujet necelých 50km a z normální/domácí zásuvky trvá dle našich zkušeností nabíjecí proces cca. 4 hodiny.

 

Nechtěné auto a defekt – zkušenost za všechny peníze

Takový nadpis kapitoly u prémiového vozu BMW jste asi nečekali, vše hned ale vysvětlíme. Je všední den a my jdeme vyzvednou novinářské auto se kterým máme naplánovou trasu do Hradce Králové na představení pneumatiky Bridgestone Turanza T005. Mělo ovšem jít o úplně jiné auto, o kterém se nechci zmiňovat. My jsme prostě museli dojet na místo určení, a tak si pro nás české importérství připravilo „náhradní“ variantu, a tou je právě toto BMW 530e. Docela dobrá „náhrada“, co říkáte?

Blíží se konec testování a v daný den kolem 21. hodiny vyrážím najezdit poslední testovací kilometry v noci, odjedu 5km od startu a v tom palubní počítač hlásí únik tlaku v pravé zadní pneumatice. Zastavuji a jdu se podívat, co se děje. Když otevřu dveře, slyším silný únik vzduchu, to není pro žádného motoristu dobrá zpráva. Stojím a koukám na prázdnou pneumatiku. Pokud by byla na autě pneumatika typu RunFlat (pneumatiky navržené tak, aby umožnily jízdu i s defektem), která je na autě bez rezervy předepsaná, tak by se guma doslova nerozplácla na vozovce. Hledám označení gumy, jaké typ RunFlat mají. Docházím tak k závěru, že ani „nouzově“ s ním neodjedu. Přichází na řadu řešení na místě. Jako první, začnu hledat rezervu, kterou jak ve voze tak pod ním nenacházím. Vlastně ani nic, co by mi s defektem pomohlo – krom kabelů na nabíjení vozu. Jdu do manuálu, kde zjištuji, že mám ve voze kompresor s těsnící pěnou – která defekt zacelý a bude možné odjet. Možná jsem snad jen špatný hledač, ale ani tuto opravnou sadu v autě nenacházím. Už je půl desáté v noci a moc variant nezbývá. Volám BMW servis, kde mi nabízejí odtah nebo asistenční službu. Volím asistenční službu, odtah by pro mě znamenal konec testu s tímto krasavcem, a to by si přeci nikdo z nás ani vás nechtěl dovolit. Do hodiny přijíždí smluvená asistenční služba, zvedá auto, mechanik nachází v gumě šroubek a pneumatiku ihned opravuje a dofukuje. Spolu jedeme pár testovacích kilometrů, na tabletu resetujeme hodnoty tlaku pneumatik. Loučím se s mechanikem a pro tento den test končím. Sice nepříjemá, ale dobrá zkušenost. Ťukáte si na čelo, proč že by mělo jít o dobrý zážitek? Jednoduše. I když se dostanete i do té největší nesnáže, kterou by nečekal snad nikdo, BMW pomůže, a to navíc vcelku rychle. Od některých členů redakce jsem se doslechl o podobných zážitcích, kdy si asistenční služba dala na čas i mnohonásobně déle než právě ta moje dnešní. Klobouk dolů… Je vidět, že prémiovost BMW není jen o finálním produktu, ale i o vztahu k zákazníkům, který je stejně příjemný jako jsou samotné produkty.

 

Hodnocení: je hybridní verze E dobrou volbou?

Náš názor na tohle auto bude možná až překvapivě stručný. Za celou dobu testu jsme ani jeden z nás, krom onoho defektu, neshledali na autě nic, z čeho bychom měli vyloženě špatný pocit. Když už se něco našlo, šlo o věci na dlouhodobý test (otázky snad možná i zvyku), na které týdenní test hold nestačí. Pocitově jsme se shodli na závěru, že na takové auto jsme možná ještě pořád moc mladí. BMW řady 5 vždycky byla klasa a verze s hybridem je do budoucna dobrým řešením. Pokud někdo hledá premiové vozidlo na dlouhé trasy, se kterým se chystá zachránit pár ledních medvědů, tak verze E je pro něj jasná volba. Technika navíc funguje stále téměř bezchybně a po této stránce snad jako nedostatek můžete vidět poměrně malý reálný dojezd na elektriku. Kdo z vás by ale snad chtěl jezdit s pětkou jen na elektřinu? Tohle je spíše na úsporný kombinovaný provoz do města a případné dálniční přesuny. A právě v těhlech dvou situacích je námi testovaná pětka vlastně bezchybná. Bravo!

 

#HORIZONTFULL tým

 

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..