Autoklub Peugeot Rally talent odstartoval, Peugeot Rally Cup na Rallye Šumava už brzy!

Autoklub Peugeot Rally talent odstartoval, Peugeot Rally Cup na Rallye Šumava už brzy!

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Jan Novotný

O startu letošní rally sezóny v Čechách jsme vás už informovali. Letos již tradičně posádky poprvé odstartovaly na Moravě, při Valašské rally. I my jsme na první soutěž vyrazili a sbírali pro vás ty nejdůležitější informace a zážitky. S krátkou odmlkou jsme opět zpět. Tentokrát možná snad i lehce retrospektivně. Ne snad, že bychom se pokoušeli o návrat do minulosti, po dvou již odjetých soutěžích (k dnešnímu dni také vč. Rallysprintu Kopná) je na řadě české zastoupení značky Peugeot a aktivity jejich motorsport divize, Peugeot Sport. Ten v ČR není žádným nováčkem. Však na startu téměř každé tuzemské soutěže převažují v obsažení posádek vrcholové specifikace předokolek, R2, právě ty nesoucí francouzského lva ve znaku na čele auta. Stejně jako tomu bylo v loňském roce, i letos pro nás mají zástupci automobilky hned dva projekty. Oba už dobře známe a oba mají své novinky. Právě proto si nás pozvali jednoho krásného dne do místa nejpovolanějšího – do sídla Autoklubu ČR, v Opletalově ulici v Praze. Nebýt právě této organizace sdružující závodníky, pořadatele a všechny nadšence motorsportu, dost možná zde nejsme nyní ani my, ani Peugeot a ani mladí talenti. O tom ale až za chvíli. Kdo už se těší na první start alespoň tak jako my?

 

Peugeot rally cup 2018: pro všechny závodníky R2 s ještě větší motivací

„Program hledání a podpory mladých nadějí je posláním značky Peugeot už takřka 40 let. Z „líhně“ talentů vedené divizí Peugeot Sport vyšly rallyové hvězdy jako například Sébastien Loeb, Kris Meeke, nebo Craig Breen. Také v České republice jsou pro značku Peugeot aktivity zaměřené na objevování potenciálně úspěšných posádek velmi prestižní záležitostí. Proto po vzoru francouzského 208 Rally Cupu spustila v loňském roce pohár pro posádky s vozem Peugeot 208 R2 nazvaný Peugeot Total Rally Cup. V letošním roce pokračuje druhým ročníkem nesoucím jméno PEUGEOT RALLY CUP CZECH REPUBLIC,“ zní z oficiálních slov importéra. Myslím, že není třeba hlouběji přibližovat, o čem tento tovární rallyový pohár je. Jednoznačně je o hledání nových talentů, i když lépe by možná v tuto chvíli zněl jako nástroj k podpoře rally talentů. Na začátku si totiž stejně musíte koupit nebo pronajmout Peugeot 208 R2, který sám o sobě není levnou záležitostí. Až když se vám sezóna vydaří, jste patřičně odměněni. Na rozdíl od loňské sezóny jsou všechny odměny vypláceny peněžně, nikoliv částečně v poukázkách na náhradní díly. Výrazně pak bylo sníženo startovné a třeba i nároky na brandové značení (např. značková kombinéza). Promotéři pak hovoří o celkově větší atraktivitě celého poháru. Údajně je v současnou chvíli přihlášeno 8 posádek a očekává se ještě drobný nárůst. To vše uvidíme už za týden na Rally Šumava, kde právě tento cup startuje. Z pozice fanouška má taková aktivita promotérů a importérů hned nespočet výhod. Já jmenuji jen dvě: bez pochyb jde o podporu nových talentů, kteří se i dle slov některých odborníků hledají stále obtížněji a samozřejmě by se měla zvýšit i divácká atraktivita. Však na R2 je kolikrát také pěkný pohled, málo jich není a navíc můžeme očekávat, že řada závodníků se opravdu ujme a již brzy bude předvádět krásné výkony v silnějších a atraktivnějších vozech než-li v současnosti nejrozšířenějších předokolkách.

 

Autoklub Peugeot rally talent 2018: po dvou úspěšných letech další mladí a nadějní závodníci na tratích!

Pokračování projektu hledání rally talentů v Čechách není žádnou novinkou. S nadsázkou by se dalo říci, že v liché roky by mělo probíhat vždy výběrové kolo na nové závodníky, sudé roky jsou pak určeny pro podporu vybrané posádky a jejímu zdokonalování. V nadpise máme ročník 2018, tudíž je jasné, že právě letos se má nová posádka rozjet poprvé na tratě českých rally soutěží. Ani jména už dlouho nejsou tajností. Do zcela nového Peugeotu 208 R2 v oficiálních barvách Autoklubu ČR a Peugeot Sport ČR se posadí Jan Dvořák se spolujezdcem Jiřím Kalkusem. O jejich talentu by neměl být pochyb. V porotě seděly mimo jiné jména jako je Jiří Kalista, Adam Eliáš nebo Jakub Rejlek, kteří toho o motorsportu i řízení jako takovém vědí opravdu hodně. Právě dle jejich slov bylo sice pěkné vidět velké nadšení mladíků o závody a post „továrního“ jezdce, avšak spíše nemilým překvapením byl (ne)zájem většiny uchazečů o historii rally a tak trochu i nepříliš profesionální přístup vybrané finálové skupiny. Výjimkou měl být především právě Honza Dvořák, který se o rally zajímá, časy zajížděl dobré a hlavně hned věděl, kdo mu bude dělat spolujezdce. Přes zimu spolu údajně hodně trénovali a své umění poprvé mohli ukázat na již proběhlé rally Kopná. Konečně jsem se dostal k soutěžím, na kterých právě tento vůz a dva nadšence uvidíme. Vzhledem k opravdu úplným začátkům se všechny strany předem dohodli, že se budou objevovat na „nižších“ soutěžích, a to v rámci všech podniků Rallysprint série v ČR. První závod, zmíněnou Kopnou, už mají oba za sebou. Po pravdě nemůžeme mluvit o zázraku, ale ten od obou asi nikdo nečekal. Je potřeba se naučit s autem, sžít se s tratěmi a hlavně nenabourat. To se minimálně na první soutěži povedlo a my jim k tomu blahopřejeme.

 

A co bude dál? Přeci Šumava! Na co se těšit?

Už příští víkend nás všechny čeká 53. Rallye Šumava, již velmi tradiční podnik Mistrovství České republiky v rally, ale také 27. Historic Vltava Rallye MČR a ME a 4. Rallye Šumava Legend. Nebude chybět česká špička. Už u Valašky jsme přišli se závěrem, že právě tato skupinka těch „nejlepších“ se pro letošní rok poněkud rozrostla – ze zhruba 10 jmen s vozy v nejvyšší třídě se nám stalo cca. 20. Hnidopych by mohl namítnout, že podle auta se nepozná řidič. Svatá pravda. Špičkou samozřejmě zůstává zhruba prvních 4, 5, 6 závodníků. Zbytek je někde okolo průměru. Jak moc, to už posuďte sami. Každopádně Šumava láká na 86 přihlášených posádek, klasický dvoudenní formát, staronově hned dvě okruhové rychlostní zkoušky (Klatovský okruh) i přes 160 ostrých kilometrů, a z toho mimochodem i několik kilometrů zcela za tmy. Mimochodem ta nejatraktivnější divácká místa mají být pro nás, fanoušky, nasvícena! To vše už příští pátek, 20.4. My samozřejmě budeme u toho!

 

Jan Novotný

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..