Volvo V90 Recharge: kandidát č. 16 na čtenářské auto roku 2022

Volvo V90 Recharge: kandidát č. 16 na čtenářské auto roku 2022

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Volvo Cars Global Newsroom (Volvo Car Corporation)

Že tohle auto bojovalo o vaše hlasy v rámci ankety čtenářské auto roku už loni? Ano, to je pravda. Řada 90 je ale chloubou značky Volvo až v takové míře, že se jej české zastoupení nebojí do ankety pořádané magazínem MOTORVIZE.cz postavit znovu. V žádném případě se ale nedá velké manažerské kombi považovat za okoukané. Možná si říkáte, že by ale ani tak nemusel takový kandidát splnit podmínky nominace. Jenže opak je pravdou, Volvo totiž koncem loňského roku představilo inovované plug-in hybridní ústrojí. O nové V90 Recharge jsme sice mluvili už loni, první kusy ale dorazily do Čech až na přelomu loňského a letošního roku. Navíc doznal jistých drobných změn i modelový rok 2023 představený letos v kvěntu. Právě ten se utká o vaše hlasy v rámci letošní ankety a pokud vás zaujme natolik, že Volvo V90 Recharge vyletí mezi TOP 3 v rámci premium segmentu, budete mít možnost jej i otestovat při finálových testovacích jízdách, které letos proběhnout jakožto road tour už 10.12. Abych nezapomněl, 20 odevzdaných hlasů odměníme hodnotnými cenami. Teď už ale zpět k dalšímu představovanému kandidátovi. Tady je!

 

Představení V90 Recharge modelového roku 2023

V90 staví na dědictví Volvo Cars v segmentu kombi, které začalo před více než 60 lety modelem Volvo Duett, a posouvá prémiové kombi o jasný krok vpřed, pokud jde o estetiku, materiály a povrchovou úpravu, a přitom odpovídá praktické povaze dané karoserie. Jde o kombi vyšší střední třídy, které s rozměry 4936 mm a rozvorem 2941 nabízí opravdu královské svezení spojené s pověstnou bezpečností švédské automobilky. Stejně jako jeho sourozenci, XC90 a S90, nese V90 hrdou a sebevědomou tvář designového jazyka Volva spolu s klasickými stylovými prvky. Mezi klíčové vlastnosti patří ikonický design LED světlometů inspirovaných thorovým kladivem.

Ačkoliv za hlavní novinku, kterou Volvo u V90 pro účely naší ankety prezentuje, lze považovat nové hnací ústrojí, v rámci modelové péče prošla nejvyšší řada Volva v roce 2020 faceliftem a i pro letošní rok nabídla v rámci standardní modelové péče drobné retuše. Pokud jde o výše zmíněný design exteriéru, designéři automobilky Volvo přikročili k celé řadě atraktivních změn u přídě i zádi modelů S90 a V90. Ty zahrnují nová mlhová světla, nový design spoileru a nově přepracovanou spodní část předního nárazníku.

Nejvýraznější změnou, kterou zaznamenaly modely V90 a V90 Cross Country v rámci modernizace, je zcela nový design koncových světel, která se nyní mohou pochlubit kompletním LED provedením s charakteristickým světelným podpisem a sekvenčními směrovými světly. Vzhledem k rozšíření palety barevných laků i nabídky kol získávají zákazníci ještě více možností personalizace.

Odevzdat svůj hlas můžete ZDE

 

Interiér

Z Interiéru Volva V90 vyzařuje skandinávský design v celé své kráse, s čistými liniemi, nádhernými detaily a originálními materiály. Mezi možnosti individualizace patří luxusní interiéry bez kůže a ručně vyrobená řadicí páka z pravého švédského křišťálu, vyrobená exkluzivně pro Volvo Cars společností Orrefors.

Nové exkluzivní čalounění Tailored Wool Blend, dostupné v modelech Recharge, je vyrobeno z 30 procent zodpovědně vyrobené vlny a 70 procent polyesteru s kontrastním bílým lemováním, vytvořené tak, aby optimalizovalo zážitek ze současného udržitelného luxusu.

Další novou výbavou interiéru je vyspělý systém čištění vzduchu se senzorem PM 2.5, který dokáže eliminovat částečky polétavého prachu. Tento systém, který byl nejprve vyvinut pro čínský trh a nyní je zaváděn po celém světě, umožňuje řidiči sledovat kvalitu vzduchu v interiéru prostřednictvím displeje středové konzoly. Na přání může vyspělý systém čištění vzduchu během několika minut vyčistit vzduch v kabině tak, že nebude obsahovat téměř žádné částečky jemného prachu.

 

Konektivita a infotainment postavený na platformě google

Volvo V90 je vybaveno novým informačním a zábavním systémem vyvinutým společně se společností Google, který obsahuje vestavěné aplikace a služby Google. Tento intuitivní a pohodlný informační a zábavní systém nové generace nabízí zákazníkům bezprecedentní personalizaci a bezkonkurenční konektivitu, která je dále vylepšena prostřednictvím balíčku digitálních služeb. Středobodem balíčku digitálních služeb je přístup k aplikacím a službám Google, které nabízejí handsfree pomoc s Google Assistant, nejlepší navigaci ve své třídě prostřednictvím Google Maps a širokou nabídku nativních aplikací do auta prostřednictvím Google Play.

Nový systém získává větší aktualizace softwaru a operačního systému bezdrátově. To umožňuje vozu, aby se v průběhu času neustále vyvíjel a zlepšoval, než aby byl na vrcholu, když opustí továrnu.

 

Technika: od mild-hybridů až po nejvýkonnější plug-in hybrid značky

V rámci modelové péče představila společnost Volvo pro své modely řady 60 a 90 nové vylepšené plug-in hybridní pohonné ústrojí Recharge, mezi jehož přednosti patří výrazně delší dojezd, který je doprovázen nižšími emisemi CO2, vyšším výkonem a lepší ovladatelností. Nová, vylepšená hybridní pohonná jednotka automobilky Volvo Cars nabízí v čistě elektrickém režimu předpokládaný dojezd až 90 kilometrů na jedno nabití. Mezi nejzásadnější změny k lepšímu patří nový akumulátor podporující dlouhý dojezd, jehož součástí je třetí vrstva článků zvyšující nominální kapacitu akumulátoru z 11,6 kWh na 18,8 kWh, a také silnější elektromotor, který nyní nabízí výkon 145 koní. Díky zvýšení výkonu elektrického agregátu činí celkový kombinovaný výkon 350 koní u varianty Recharge T6 a 455 koní u modelů Recharge T8. Druhá motorizace dělá z daných vozů nejsilnější automobily Volvo, které kdy byly vyráběny. Kromě nové pohonné jednotky se mohou některé modely pochlubit i dalšími vylepšeními, jako je například ovládání jedním pedálem. Vyšší kapacita akumulátoru v praxi umožní většímu počtu řidičů využívat primárně čistě elektrický režim jízdy, přičemž má nový pohonný agregát podle odhadů automobilky potenciál snížit emise CO2 až o 50 % (podle metodiky WLTP).

Nový, vylepšený elektromotor přenáší na zadní kola o 65 % více síly, výsledkem čehož je lepší výkonová charakteristika a ovladatelnost, což se vztahuje na všechny možné situace. Spolu s posíleným akumulátorem přispívá zdokonalený elektrický motor k lepším jízdním vlastnostem pohonu všech kol. To může být přínosné především v nízkých rychlostech, při tažení nákladu nebo při jízdě po kluzkém povrchu, kdy je potřebná vyšší trakce a stabilita. V rámci vylepšení pohonného ústrojí došlo u benzínového motoru T8 s přeplňováním turbodmychadlem k vylepšením, díky nimž nabízí větší efektivitu zpracování paliva a lepší výkon. To znamená vyšší výkon motoru v nižších otáčkách a při rozjezdu, přičemž je zajištěna také kultivovanější elektrifikovaná jízda při nižších emisích CO2 ve výfukových plynech. Varianta T6 AWD Recharge, kterou budete moci vyzkoušet už tuto neděli i vy, naši čtenáři, kombinuje dvoulitrový spalovací turbo motor s osmistupňovou automatickou převodovkou a elektromotorem a nabízí celkem 350 koní a 659 Nm točivého momentu. S touto kombinací lze vystartovat z nuly na stovku za 5,5 vteřiny.

V90 je k dispozici také s řadou 48voltových mírných hybridních variant pro zážehové i vznětové pohonné jednotky. Mild hybridy nabízejí plynulé rozjezdy a až 15% úsporu paliva a snížení emisí při jízdě v reálném světě.

 

Bezpečnost a asistence řidiče

V90 ukazuje zaměření společnosti Volvo Cars na bezpečnost automobilů: platforma SPA přinesla dosud nejpevnější karoserie vozů Volvo díky rozsáhlému použití bórové oceli a přichází s četnými bezpečnostními systémy navrženými k ochraně osob uvnitř i vně vozu.

V90 je vybaveno nejnovější senzorovou platformou Advanced Driver Assistance Systems (ADAS) – moderním, škálovatelným systémem aktivní bezpečnosti, který se skládá z řady radarů, kamer a ultrazvukových senzorů.

Tato platforma umožňuje vývoj a nasazení systémů aktivní bezpečnosti, jako je detekce ostatních účastníků silničního provozu, automatické brzdění a předcházení kolizím. Prostřednictvím funkce Pilot Assist také umožňuje jemnou podporu řidiče od stání až po rychlost na dálnici.

 

Nebude to mít jednoduché, rozhodujete ale jen vy

Máme za sebou představení dalšího kandidáta z premium segmentu. Ačkoliv se většina z letos nominovaných vozů se může chlubit určitou mírou elektrifikace, ta ve Volvu hraje doslova prim. Volvo elektrifikuje velmi výrazně a již za pár let chce být na výslunní, co se tohoto segmentu týče. Důkazem budiž třeba i druhý z nominovaných kandidátů této značky, zcela nové a plně elektrické Volvo C40 Recharge. V nadcházejících letech by pak značka měla každý rok představit minimálně jeden nový plnohodnotný elektromobil, ostatně o tom si můžete přečíst v nedávno publikovaném rozhovoru s Alicanem Emiroglu, šéfem českého zastoupení značky. Teď už ale zpět k anketě čtenářské auto roku, v níž opět rozhodujete právě a jenom vy, naši čtenáři. Hlasovat on-line můžete od 17. do 30.11. 20 hlasů odměníme hodnotnými cenami a 15 z vás umožníme účast na závěrečných testovacích jízdách, které letos proběhnout jakožto finále pro TOP 3 – 4 kandidáty z každé kategorie. Bude mezi nimi i Volvo V90 Recharge?

 

Jan Novotný

Sdílet: