Zdroj úvodní fotky: Volvo Cars Newsroom (Volvo Car Corporation)
Volvo C40 Recharge: kandidát č. 7 na čtenářské auto roku 2022

Volvo C40 Recharge: kandidát č. 7 na čtenářské auto roku 2022

Autor: Autohled.cz - Yasmine Borůvková · Fotografie: Volvo Cars Newsroom (Volvo Car Corporation)

Jsme tu s dalším uchazečem o vaše hlasy v letošní anketě čtenářské auto roku. Nový model Volva drží krok s tím, co doba vyžaduje a zároveň je ukázkovým příkladem filozofie svého výrobce. Jedná se o nové Volvo C40 Recharge, po Volvu XC40 Recharge druhý čistě elektrický vůz značky. Automobilka se jeho uvedením chystá na přechod na plnou elektrizaci, přičemž už v roce 2025 plánují mít 50 % globálního prodeje tvořeného elektrickými vozidly. Od roku 2030 pak už nekoupíte jiné Volvo než elektrické. Jestli se skandinávský přístup či luxus a klid na palubě snoubí s technickými inovacemi přesně tak, jak očekáváte, prověří právě anketa čtenářské auto roku. V rámci ní budete moct odevzdat svůj hlas on-line již od 17.11., 20 z vás odměníme hodnotnými cenami a z 15 uděláme pro účely ankety na jeden den, 10.12. odbornou porotu. Teď už ale zpět k Volvu C40 Recharge a jeho představení. Čím vším dokáže zaumout?

 

Exteriér s propracovanou zádí

Volvo C40 Recharge se řidičům odhalilo v nové siluetě, které dominují ostré křivky, kontrastní střecha, náladově prosvětlený interiér a hi-tech prvky z něj dělají vůz s jasně čitelným postojem svědčícím o tom, že se hlavními prioritami staly sebevyjádření a emoce. Mezi další charakteristické prvky nového crossoveru patří elegantní snížená střešní linie, nová maska chladiče s krytem v barvě karoserie, pevná panoramatická střecha (součást standardní výbavy), světlomety s pixel technologií či zadní LED světla s uvítacím osvětlením.

Unikátní je celoroční sada pneumatik, které bezpečně zvládnou širší škálu povětrnostních a silničních podmínek než letní nebo zimní pneumatiky. Automobilka se tak snaží nahrávat nejen pohodlnosti, ale také produkci nižších emisí CO2, protože pneumatiky Recharge díky svému aerodynamickému designu snižují spotřebu energie až o 8 %. Aerodynamicky navržené jsou též disky vyrobené z lehké slitiny.

Odevzdat svůj hlas můžete ZDE

 

Funkční a prakticky řešený interiér

Nové možnosti přináší softwarová nabídka umožňující plynulé začlenění vozu do digitálního života řidiče. Ten po aktivaci softwaru získá plný přístup k integrovaným službám Google a k dalším užitečným funkcím, které lze instalovat, aktualizovat a doplňovat prostřednictvím nástroje pro jejich vzdálený update (OTA).

Vůz poskytuje intuitivní uživatelské rozhraní, které vychází z OS Google Android, aktuálně v jeho nejnovější podobě Android Automotive 11. Pokročilé hlasové ovládání zahajované frází „Hey, Google“ umožňuje ovládat všemožné funkce od klimatizace po odeslání textové zprávy. Infotainment systém s OS Android a službami Google je na 4 roky včetně aktualizace softwaru vozu vzdáleným přístupem a veškerého potřebného datového provozu v ceně. V rámci funkce Volvo On Call je taky možné prostřednictvím tlačítek ve voze zavolat silniční asistenční službu či tísňovou linku.

 

Úložný prostor a bezpečnost za jízdy

Volvo C40 rovněž představuje stejně chytrá řešení úložného prostoru jako model XC40 – od drobných detailů usnadňujících cestování (výklopný háček, odpadkový koš před loketní opěrkou a úložný box pro krabici s kapesníky pod ní) po úložnou schránku pod podlahou zavazadlového prostoru či možnost podlahu vyklopit a úložný prostor tím rozdělit.

Model C40 Recharge nabízí jeden z největších balíčků standardní bezpečnostní výbavy na trhu. Ať už jde o nový systém pro předcházení a zmírňování kolizí s funkcí automatického brzdění plnou silou, funkci zabrzdění v křižovatce při hrozící srážce s protijedoucím vozidlem při odbočení, ochranu před srážkou s protijedoucím vozidlem ve vedlejším pruhu, či třeba systém propojené bezpečnosti. Vylepšeny byly i prvky tzv. pasivní bezpečnosti včetně zesílení jak konstrukce v prostoru pro cestující, tak spodních deformačních rámů, zabezpečení akumulátoru bezpečnostní klecí či nové klínové konstrukce přispívající ke kompenzaci nárazů.

 

Pohon a asistenční služby v rámci koupě i provozu

Pohonnou jednotku tvoří jeden nebo dva elektromotory. Motorizace Recharge Twin s pohonem všech kol nabízí maximální výkon 300 kW / 408 koní a točivý moment 660 Nm, u pohonu předních kol dosahuje výkon max. 170 kW / 231 koní a točivým momentem 330 Nm. Elektrická pohonná jednotka nabízí plnou kontrolu nad vozem také díky rekuperačnímu brzdění a funkcí ovládání jedním pedálem. Soustava akumulátoru je umístěna tak, aby bylo zajištěno nízké těžiště a rovnoměrné rozložení hmotnosti, což přispívá ke stabilní jízdě a předvídatelným reakcím vozu. Vysokonapěťový 400V akumulátor umožňuje kapacitu 78 kWh (pro pohon Recharge 69 kWh) a předpokládaný dojezd až 451 km (WLTP). Součástí dodávky každého čistě elektrického vozu Volvo C40 Recharge je účet Plugsurfing, který poskytuje přístup k jedné z největších a nejmodernějších sítí s více než 270 000 nabíjecích stanic v rámci celé Evropy. Řidič tedy nepotřebuje předplatné, stačí mít jednoduchou aplikaci, která ovšem v ČR zatím není plně zpřístupněna, nabíjecí RFID klíč, který zákazník obdrží spolu s vozem.

S vozem získá nový majitel také balíček Volvo Care Offer – silniční asistenční službu Volvo Asistent na dobu 3 let, záruku na samotné vozidlo platící po dobu 3 let (od data dodání vozidla nebo do ujetí 100 000 km, v závislosti na tom, co nastane dříve). Na vysokonapěťovou baterii vozidla je pak poskytována záruka 8 let od data dodání vozidla nebo do ujetí 160 000 km. Pokrývá také plánovanou údržbu každých 24 měsíců nebo po ujetí 30 000 km a zahrnuje výměnu dílů dle předem.

 

O favoritovi rozhodujete právě a jenom vy 

Tak to byl další ze soutěžících vozů v rámci kategorie čistých elektromobilů ankety čtenářské auto roku 2022. Pro někoho jasná a pro někoho velmi kontroverzní volba. Rozhodně lze ale říct, že automobilka jde na jistotu a chce si zajistit své místo na trhu s budoucími technologiemi. Ekologie, pohodlí a bezpečnost jí není rozhodně cizí. Stejně tak prodejci dbají na zákaznický komfort, ačkoli to je ve Švédsku a celé Skandinávii pravděpodobně standardem. A teď už je rozhodnutí na vás. Svůj hlas můžete odevzdat on-line už od 17.11., na 20 z vás čekají hodnotné ceny od našich partnerů a 15 se pak bude moct zúčastnit finálových testovacích jízd, které proběhnou letos nově jakožto jednodenní road tour už 10.12. Tak co? Bude to právě Volvo C 40 Recharge, které opanuje kategorii čistých elektromobilů?

 

Yasmine Borůvková

Sdílet: