Seat Arona: kandidát na čtenářské auto roku #6

Seat Arona: kandidát na čtenářské auto roku #6

Autor: Jan Novotný - Yasmine Borůvková · Fotografie: SEAT Media Center (Porsche Česká republika s.r.o.)

Auto, které před lety vyhrálo právě anketu čtenářské auto roku, je po modernizaci zpět. A opět se bude bezpochyby ucházet o přední příčky. Původní verze Seatu Arona se zrodila v roce 2017, odkdy se jí prodalo bezmála 400 000 kusů. A jeho oblíbenost postupně roste. V roce 2020 se barcelonská Arona stala nejprodávanějším tamějším autem roku. Nový model, který si tu dnes představíme, je lehce robustnější a prošel designovými a funkčními změnami. Zkrátka, je na co se těšit, a to už při MOTORVIZE Fans Award 2021, které bude probíhat on-line už od této neděle 17.10. a vyvrcholí po roční pauze opět osobním testováním většiny nominovaných kandidátů už 31.10. v areálu motokáry Hořovice. Pokud se těšíte i vy, zůstaňte s námi a podívejte se taktéž na dalšího kandidáta kategorie mainstream.

 

Exteriér zvýrazňují linie

Nový vzhled Arony dodává autu o několik stupňů posunutý offroadový charakter. Přidáno dostal i na robustnosti, která tak vytváří dojem „bezpečí“ uvnitř auta. Renovací prošel předek auta, kde má maska chladiče nově lesklou povrchovou úpravu hned v několika verzích – Style, XPERIENCE (namísto XCELLENCE) a FR. Přední spoiler – v odstínech stříbrná Reflex nebo černá dodává vozu nový, odvážnější charakter. Vnější osvětlení Arony nově přechází na 100% LED technologii pro světlomety – a to i ve standardní výbavě. Verze s LED diodami lze nahradit na přání za LED Plus. Nové světlomety dodávají autu svěží design a zaručují vyšší viditelnost při menší spotřebě energie.

Verze XPERIENCE pak nabízí navíc mlhové světlomety navržené a umístěné tak, aby zdůrazňovaly celkovou robustnost onoho SUV. K mání jsou 3 nové designy kol z lehké slitiny. Nový model nabízí možnosti 17 nebo 18 palců. V nabídce je škála 10 barev karoserie včetně tří nových odstínů – Camouflage zelená, Asphalt modrá a Sapphire modrá. Možností je i odlišná barva střechy – Midnight černá, Magnetic šedá a nová Candy bílá. Třešničkou na dortu nové designově vymazlené Arony je pak zbrusu nové logo SEATu, které zdobí příď i záď a je v nabídce ve dvou odstínech chromu.

Čtenářské auto roku 2021 můžete vybrat i vy: tentokrát on-line i osobně při testování – hlasování zde

 

Interiéru dominuje pohodlí

Nová Arona prošla modernizací i zevnitř. Novému vzhledu přispěly nové materiály, digitální a síťové propojení technologií a zejména osvětlení vnitřku vozu, které zdůraznilo jeho vnitřní linie. Dominantou vnitřku je plovoucí centrální displej informačního a zábavního systému, který je v porovnání s předešlým modelem o 20 % větší (s úhlopříčkou 9,2“). Vyšší poloha displeje – v úrovni zorného pole řidiče – dodává ergonomii vnitřku vozu nový význam, zároveň zvyšuje kvalitu a bezpečnost jízdy. Obecně mají cestující uvnitř vozu pocit bezpečí, komfortu a dostatku prostoru. Na přístrojovou desku s měkkým povrchem navazuje ergonomický multifunkční volant obšitý kůží Nappa. Ambienci vnitřku dodává charakter i detailní osvětlení a nově navržené výdechy ventilační soustavy, které jsou ve verzích FR a XPERIENCE obklopeny LED světly. V závislosti na stupni výbavy má světlo všelijaké odstíny barvy – Daring Red (FR), Aran Green (XPERIENCE) nebo Honey (Style). Celkový objem zavazadlového prostoru je stejně jako u původního modelu 400 litrů (verze TGI pak 282 litrů).

 

Rozmanitá škála jízdních vlastností

Nový SEAT Arona je k mání v 5 motorických verzích. Zákazník vybírá ze čtyř zážehových pohonů (TSI) na benzin – 95 k (70 kW) až do 150 k (110kW). Alternativou je motor spalující CNG s výkonem 90 k (66 kW). Na výběr má pak zákazník mezi manuálem nebo dvouspojkovou převodovkou DSG. Všechny čtyři zážehové motory jsou vybaveny přeplňováním turbodmychadlem a přímým vstřikováním paliva. Kromě tří verzí jednotky 1.0 EcoTSI je k dispozici také větší motor 1.5 EcoTSI. Jednotka 1.0 TSI 95 k (70 kW), která je dodávána ve spojení s pětistupňovou mechanickou převodovkou, má maximální točivý moment 175 N.m. O stupeň výš pak stojí tříválec, vyladěný na 110 k (81 kW)/200 N.m. Nový SEAT Arona je s tímto motorem schopen dosáhnout z klidu rychlosti 100 km/h za pouhých 10,6 sekundy. Nejvýkonnějším motorem pro modelovou řadu Arona je čtyřválec 1.5 EcoTSI kombinovaný se 7stupňovou převodovkou DSG a vybavený systémem ACT (Active Cylinder Technology) – odpojování 2 válců při menším zatížení. Tohle městské SUV dosahuje nejvyšší rychlosti 210 km/h a spotřeby 6,1 – 6,6 l/ 100 km. CNG verze pak zůstává nezaměnitelnou součástí snahy značky SEAT o snižování svého dopadu na životní prostředí, aniž by došlo k ústupkům v jízdních vlastnostech. Vozidlo na CNG snižuje emise CO2 o cca 25 % v porovnání s ekvivalentním motorem na benzin.

 

Stupně výbavy a konektivita

Zkratkou – už víme, že zákazník si může vybrat ze 3 různých výbav – Style, XPERIENCE a FR. Pojďme si je představit. Všechny verze nabízejí rozsáhlou sériovou výbavu, kterou lze doplnit i o další prvky výbavy na přání. Style nabízí informační a zábavní systém s 8,25“ displejem (předchozí verze modelu Arona měla 6,5“ displej), multifunkční volant, Bluetooth a šest reproduktorů a systém Full Link, přístrojovou desku s měkkým povrchem, LED přední světlomety, ručně psané reliéfní označení modelu, 16“ kola z lehkých slitin, elektricky ovládaná vnější zpětná zrcátka, středovou loketní opěrku vpředu či klimatizaci.

Linie XPERIENCE nahrazuje dosavadní stupeň výbavy Xcellence a posouvá vzhled modelu SEAT Arona směrem k robustnějšímu estetickému chápání, které vytváří dojem spolehlivého a bezpečného městského SUV. XPERIENCE nabízí 17“ kola z lehké slitiny, specifické prahy dveří, masku chladiče s chromovanými ozdobnými prvky, barevné odlišení střechy a vnějších zpětných zrcátek, chromované podélné střešní nosiče, leskle černé střešní sloupky B a chromované lišty bočních oken, zatímco vnitřní výbavu rozšiřuje volant obšitý kůží Nappa a ambientní osvětlení prostoru pro nohy, středové konzoly a výplní dveří.

FR je rozšířenou sériovou výbavou. Interiér obsahuje sportovní sedadla FR, specifické detaily FR, volant FR a volič jízdních režimů SEAT, zatímco zvenku umocňují sportovní vzhled kola z lehké slitiny, maska chladiče a zadní nárazník ve specifickém designu FR.

Co se konektivity týče, řidič si může díky systému Full Link naplno připojit své mobilní zařízení skrz CarPlay nebo Android Auto. SEAT Arona obsahuje nově také SEAT CONNECT, systém obsahující eSIM.

 

Závěrem pozvánka k otestování (nejen) Arony

Není třeba chodit kolem. Nový SEAT Arona se posunul o kus dopředu – jízdně, provozně ale i designově. Teď už je volba na vás. Pokud vás Arona osloví, rozhodně byste jí měli dát svůj hlas, a to už od neděle 17.10. prostřednictvím on-line verze MOTORVIZE Fans Award. Za odevzdání hlasu můžete být bohatě odměněni anebo se stát také jedním z 15 porotců v rámci závěrečného osobního testování. Tak co? Bude to Arona nebo některý z dalších kandidátů?

 

Jan Novotný & Yasmine Borůvková

Sdílet: