Prošli jsme letošní testy letních pneumatik, kvalita za rozumnou cenu stále existuje

Prošli jsme letošní testy letních pneumatik, kvalita za rozumnou cenu stále existuje

Autor: Autohled.cz - Jiří Chomát · Fotografie: Jiří Chomát

Pro motoristy není aktuální situace ve světě příliš příznivá, pohonné hmoty zdražují a s nimi kvůli inflaci i ostatní spotřební materiály pro provoz motorového vozidla. Mezi nimi jsou samozřejmě i pneumatiky, jejichž letní sezóna pomalu začíná. Na světě jsou v tuto chvíli už dostupné první testy „letňáků“ – ty uveřejnil ADAC, Autobild, Autozeitung a Sportauto. Lze mezi nimi najít pneumatiky, které nabízejí kvalitní svezení a zároveň nestojí tolik, jako prémiové značky? Na to jsme se zaměřili v dnešní reportáži. 

 

Menší vozidla – Polo, Fabia, i20

Rozměr 185/65 R15 si letos vzal na paškál ADAC a výsledky jsou poměrně zajímavé – na prvním místě je novinka od Goodyearu, model Efficient Grip Performance 2 a za nimi najdeme další 4 prémiové pneumatiky. Nás ale zaujalo páté místo – pneumatika od výrobce Giti, konkrétně model GitiSynergy H2 stojí v tomto rozměru přibližně 1200 Kč, což je oproti 1800 Kč za vítěze testu poměrně markantní rozdíl. Přitom ale získala hodnocení “Dobré +”, stejně jako všechny ostatní pneumatiky v testu. Zajímavý je také výsledek pneumatiky Laufenn G Fit EQ+ LK41, která se umístila na šestém místě a stojí jen něco málo přes tisíc korun. Už se ale musíte spokojit s hodnocením  “Uspokojivé.”

 

Střední třída – Octavia, Karoq, i30

Pro pneumatiky střední třídy můžeme opět využít test od ADACu – tentokrát v rozměru 215/60 R16, který otestovali na Karoqu, nicméně podobné rozměry najdeme v různých profilových výškách i na ostatní vozy střední třídy. Zde obecně platí, že s Hankookem neuděláte chybu. To dokazuje i test brzdné dráhy od magazínu Autobild, kde zvítězila Hankook K135A ventus Prime 4. Na její podrobnou analýzu si ale ještě budeme muset chvíli počkat v rámci finálních výsledků. Předchozí generaci Hankook Ventus Prime3 K125 ale prověřil právě zmiňovaný ADAC, stejně jako mnoho testů v minulosti s jasným výsledkem – tato pneumatika se vyrovná prémiové, a to za daleko lepší cenu. V letošních testech ale najdeme i další levnější kusy – třeba Debica Presto HP2 (2 tisíce korun v 215/60 R16) nebo Kumho Ecowing ES31 (1 800 Kč v totožném rozměru). 

 

Vyšší třída a sportovní vozy

U pneumatik vyšší třídy je to trochu složitější – zde se šetří hůře, respektive neexistuje tolik alternativ, které by bylo možné doporučit. Nějaké tu ale přecijen jsou, mezi nimi třeba japonské Falken Azenis FK510, případně taiwanské Maxxis Victra Sport 5. Podle dat, analyzovaných serverem v testech prospívají také již výše zmiňované Hankooky, které jsou ale cenově o něco výše než dvě před pár řádky zmíněné. Pokud naopak šetřit nechcete, letošní novinka Continental SportContact 7 je to nejlepší, co můžete koupit – v testech porazila i Michelin Pilot Sport 4, kterou experti považují za jednu z nejuniverzálnějších a obecně nejlepších pneumatik za poslední roky. 

Celoroční pneumatiky: vše, co jste chtěli vědět o univerzálním obutí a báli jste se zeptat

 

Závěrem

Ať už kupujete jakékoliv pneumatiky, letos rozhodně platí, že s nákupem se nevyplatí příliš otálet. Inflace a nejistá budoucnost požene ceny pneumatik vzhůru, navíc minimálně Nokian a Pirelli mají továrny i v Rusku, kde je budoucnost ještě nejistější. Nicméně, pokud si nejste jistí výběrem, v následujícím týdnu ještě několik automobilových organizací zveřejní své , podle kterých lze vybírat.

I v moderních autech je potřeba kontrolovat tlak v pneumatikách

 

Jiří Chomát

Sdílet: