I v moderních autech je potřeba kontrolovat tlak v pneumatikách

I v moderních autech je potřeba kontrolovat tlak v pneumatikách

Autor: Jan Novotný, zdroj: OSRAM Česká republika s.r.o. · Fotografie: OSRAM Česká republika s.r.o.

Není tomu tak dávno, co Evropská unie zavedla pro výrobce nových automobilů povinnost měření tlaku v pneumatikách (resp. varování při náhlém snížení tlaku). Ani tak ale není vyhráno – často totiž dochází třeba k falešným poplachům. Rozhodně tak není možné tlak v pneumatikách zcela vypustit. Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách pomáhá k bezpečné jízdě. Optimální tlak navíc zabraňuje zvýšení opotřebení, a proto může poskytnout delší cykly výměny pneumatik. To šetří peníze a pomáhá životnímu prostředí. Správný tlak v pneumatikách také snižuje spotřebu paliva a tím i emise oxidu uhličitého. S kompresory OSRAM je možné snadno a rychle tlak v pneumatikách zkontrolovat a případně jej upravit.

 

Moderní kompresory nabídnou především pohodlí

Ať už jste doma v garáži, na parkovišti, na ulici, na dovolené nebo na služební cestě, kompresory jsou užitečné, lehké a díky svým kompaktním rozměrům snadno skladovatelné. Jsou napájeny z 12V zásuvky ve vozidle a mají přes 3 metry dlouhý integrovaný napájecí kabel s navíjecím mechanismem a flexibilní vzduchovou hadici. Doba nafukování pneumatik je velmi krátká, tlak se zobrazuje ve třech různých jednotkách tlaku bar, kPA a PSI. Součástí je přihrádka na víčka ventilů pneumatiky a velké tlačítko pro zapnutí/vypnutí.

 

Nejen pro auta: celá pneumatika nafouknuta už do 2 minut

S kompresory se velmi snadno manipuluje, a to bez potřeby dalších nástrojů. Kompresory OSRAM nejsou určeny výhradně pro pneumatiky automobilů, s přiloženou sadou adaptérů je možné nafouknout pneumatiky motocyklu, kola, kočárku, nafukovací čluny, míče, matrace, hračky do vody atd. Třeba model TYREinflate 1000 zvládne nafouknout 13palcovou pneumatiku do 2 minut, je k tomu vybaven integrovanou LED svítilnou, obsahuje pouzdro s latexovými rukavicemi, náhradními čepičkami ventilků a disponuje funkcí autostop při dosažení požadovaného tlaku, s praktickou pamětí poslední hodnoty nastavovaného tlaku.

 

Pneumatiky, jejich tlak a lék jménem kompresor, co přijde příště?

Čas od času se věnujeme zajímavým novinkám relevantním pro nás všechny – motoristy. A právě pneumatiky jsou jedním z témat, které nesmějí chybět. Podrobně jsme se věnovali třeba celoročním pneumatikám, které bývají často zatracovány, ačkoliv už v poslední době dosahují velmi dobrých výsledků srovnatelných v léte s letními pneumatikami a v zimě se zimními. Dnes jsme trochu odbočili a podívali jsme se na tlak v pneumatikách a s ním související vhodnost pravidelné kontroly. Tu rozhodně není radno podcěnovat – může pomoci k bezpečnější jíždě a zvýšit životnost pneumatik. I proto jsou tu moderní kompresory, které s nastavením ideálního tlaku mohou jedině pomoci. A co bude příště? Víte, že v autě už dneska nemusíte mít rezervní kolo? Co když lepící sada není „na pořád“? Nechte se překvapit…

 

Jan Novotný
zdroj: OSRAM Česká republika s.r.o.

Sdílet: