Pátá generace Lexus RX je v ČR – revoluce pod kapotou i tradiční hodnoty značky

Pátá generace Lexus RX je v ČR – revoluce pod kapotou i tradiční hodnoty značky

Autor: Michaela Rubešová · Fotografie: Toyota Central Europe – Czech s.r.o.

První kusy páté generace Lexusu RX budou k dostání od března příštího roku. Již dnes ale Lexus nemá nouzi o rezervace. Nejen fanoušci značky se na novou generaci nejprodávanějšího SUV od Lexusu opravdu těší.

Kdo očekával, že si model bude moci zakoupit v sedmimístném provedení, může být lehce zklamán. Na druhou stranu si posádka bude moci užívat pořádnou dávku prostoru, neboť rozvor oproti minulé generaci narostl o 6 centimetrů. Objem kufru je 610 litrů a rovněž se snížila nákladová hrana pro lepší manipulaci s nákladem. Spolu s novou generací přichází však i notná dávka elektrifikace. Šestiválce se v páté generaci už nedočkáte, kdo by po něm však ještě zatoužil, může si samozřejmě stále koupit model minulý (resp. současný), na jehož doprodej se vztahuje velmi lákavá akční nabídka.

Vzhled nenápadný, za to interiér vyrazí dech

Ve výbavě Executive budou k dispozici štíhlé LED světla se třemi projektory a automatickou funkcí dálkových světel AHB. U základní verze to bude jeden projektor. Ve vyšších výbavách je kladen důraz na detail, a světlomety mají výraznější trojrozměrný vzhled a kontury. Pro přední mlhová světla a přisvěcování do zatáček se používají nenápadné jednotky začleněné do rámečků posazených nízko v předním nárazníku. Na zadní části jsou světla začleněna do světelné listy ve tvaru písmene L a zasahují do boků karoserie.

Interiér je jako obvykle synonymem neokázalého luxusu. Dominují zde čisté a nekomplikované povrchy, které navozují pocit prostornosti a kultivovanosti. Řada detailu je samozřejmě zpracována mistry řemesla Lexus Takumi. Přístrojová deska je protažená a zahrnuje v sobě kapličku přístrojů, přístrojový panel i výplň dveří. Impozantní je především ambietní osvětlení, do něhož se řidiči zamilují hned první noc a které osvětluje právě pozadí protažené palubní desky.

 

Pestrá nabídka motorů i cen

Nový model stojí na podvozkové platformě Lexus GA-K a bude se prodávat pouze se čtyřválcem. Nabídne hned tři motorizace. Nejslabší 350h využívá hybridní motor o objemu 2,5 litru a disponuje výkonem 250 koní. Koupit půjde již v základní verzi Comfort od 1 790 000 korun.

K dostání bude RX i v podobě 450h+, které se bude nabízet jako plug-in hybrid s výkonem 309 koní. Řidiči si budou moci užít pocit jízdy s minimálně 65 kilometrů čistě na elektřinu. A že je to skutečná hodnota, jsme si už potvrdili například u Toyoty RAV4. S plug-inhybridem člověk získá i EL značky, díky kterým půjde snadněji parkovat v centru města na modrých a fialových zónách. Za tento kousek si ale budete muset pořádně připlatit, neboť cena začíná na 2 090 000 korun.

Poslední a také nejdražší položkou výběru nového RX je motorizace 500h, která bude výhradně jako F SPORT Performance. Pod kapotou je uložen full-hybridní čtyřválec 2,4 l s turbem o výkonu 371 koní. Součástí pohonného ústrojí bude i celkem nečekaně šestistupňová automatická převodovka s hydrodynamickým měničem a natáčecí zadní náprava a systém pohonu všech kol Direct 4. Za tento kousek zákazníci zaplatí 2 680 000 korun. České zastoupení automobilky navíc nabízí předprodej akčním zvýhodněním. U hybridních verzí to bude 10 procent a u plug-in hybridní 8 procent. Což na výsledné částce může být celkem výrazně znát. Vozy by se tak mohly stát atraktivní pro firemní klientelu, neboť za svou cenu nabídnou to absolutně nejlepší na trhu.

 

Barvy za příplatek, bezpečnost na prvním místě

Jak už to bývá u nových aut, vždy v konfoguraci naleznete jednu nepříplatkovou barvu. Obvykle to bývá nějaká neurčitá a nudná. V tomto případě jde Lexus svou cestou a barvu za nula korun si budete moci pořídit v podobě petrolejově zelené, která vypadá naprosto úchvatně. Ostatní barvy vás bez rozdílu metalízy či lesku přijdou na příplatek 40 tisíc korun.

Lexus je rovněž pověstný svou bezpečností, kterou by jim mohli některé konkurenční automobilky závidět. Ve voze se tak bude nacházet třetí generace bezpečnostního paketu Lexus Safety System+ (LSS+), který disponuje například předkolizním bezpečnostním systémem. Zajímavou funkcí je i systém, který zabraňuje otevření dveří, když se například blíží vozidlo nebo cyklista, tedy asistent bezpečného vystupování z automobilu.

 

Původní RX v roce 1998 definovalo automobilový segment luxusně zaměřených vozů SUV. Od té doby se RX postupně vyvíjelo, a především se v roce 2005 uvedením verze RX 400h stalo prvním elektrifikovaným modelem mezi prémiovými značkami. Dnes je to celosvětově etablovaný klíčový model značky s celkem 3,5 miliony prodanými vozy. To, do jaké míry se nové generaci podaří navázat na nemalé úspěchy předchůdců, ukáže až čas. První kusy v každém případě do Čech dorazí v první polovině příštího roku, už během září, resp. října by mělo být možné novinku objednat. Pokud o ni tedy jevíte vážný zájem, určitě byste neměli otálet…

 

Michaela Rubešová

Sdílet: