Mazda 6 Wagon D184 AT: pohodlný kočár nejen pro vaše batole

Mazda 6 Wagon D184 AT: pohodlný kočár nejen pro vaše batole

Autor: Lucie Přádová · Fotografie: Lucie Přádová

Jsme někde v půlce března a polovina světa panikaří z obávaného Covid-19. Obchody jsou brané útokem na veřejnosti, a kdo zakašle, automaticky určitě umírá. Tato panika mne naštěstí minula, a tak pro mě po návratu z chalupy byla velikým překvapením ranní zastávka pro pár věcí v Albertu. Obchody byly vybrané a lidi se mohli přetrhnout, kdo ukořistí tu poslední obyčejnou rýži, aby nemusel vzít basmati, neboť v ní číhá virus, který po otevření pytlíčku zakřičí:, ,tak a mám tě!“ No nic, automaticky jsem si vzala tu basmati, která je stejně lepší a s úsměvem na líci jsem odešla. Čekalo mě totiž další testování. Jako i u předešlého vyzvedávání, ani tentokrát mi počasí nepřálo. Venku slejvák jak sjednaný a já se svým rozbitým deštníkem, který mi nebyl prakticky k ničemu, utíkala zuřivě na autobus. Když už jsem si konečně myslela, že cestu bude v klidu a byla jsem zaposlouchaná do super písničky ve sluchátkách, začal do mne dloubat jakýsi pán – říkají mu prý revizor. Vše bylo nakonec zažehnáno a já konečně autobusem míjím autosalon automobilky, k němuž mám namířeno. Značka aut, o níž bude dneska řeč, mne vždy jistým způsobem přitahovala, ale nikdy jsem si nebyla jistá charakterem ani kvalitou jejich vozů. O kom je vlastně řeč? O japonské automobilce Mazda, která byla v roce 1920 původně založena jako společnost vyrábějící náhražku korku. Mnou testovaným kouskem bude konkrétně současná Mazda 6 v provedení Wagon (kombi) s dieselem a automatickou převodovkou. „Rodinný sen“ řekl by jeden. Jak na mne toto kombi zapůsobilo a zda ukojilo mé nároky jako případný rodinný vůz, to vše se dnes dozvíte.

Rodinný kombík s ladným tvarem

Bohužel jsem při předání za deštivého počasí, kdy jsem se snažila co nejvíce vyhýbat kapkám, neboť mi zbývalo jen pár vteřin do zkudrnatění vlasů na objem lva, Mazdu celou ani pořádně neprozkoumala. Ihned zastavuji u prvního možného přístřešku a koukám, jakého fešáka to mám vlastně na testování. Když pomineme různé prémiové značky, Mazda udává absolutně odlišný směr designu. Na jednu stranu nenápadný, ale na druhou vyvoněný kočár. Oděný v šedém kabátě na mne zíral japonský unikát, který odrážel v kapkách deště svůj drsný pohled. Ten je zapříčiněn úzkými a protáhlými LED světlomety, které ústí do velkého grilu navazující na avantgardní nárazník s prolisy do tvaru písmene V. Ani záď auta není obrána o žádný luxusní detail. Karoserii kombi je auto původně tvarované jako sedan velmi zajímavě uzpůsobené – není to klasická krychle, jako tomu u kombíku bývá. Líbí se mi sportovně navozující vzhled dvě koncovky výfuku, kdy je každá umístěna na jedné straně. I vzadu máme LED světla, která jsou útlého a protaženějšího tvaru. Celkově auto působí robustně, čemuž dávám kladné hodnocení, neboť rodinný vůz přeci má působit robustně a nedotknutelně.

 

V jednoduchosti je krása

Co se týče interiéru, zrovna nedávno jsem diskutovala s kamarádem nad myšlenkou, kde je ten čas jednodušších aut, bez milionů tlačítek, která nás matou, komplikují nám život nebo se rozbíjí. I Když Mazda není zrovna nejjednodušší auto, zpracováním interiéru mě velmi překvapila, a to především svou praktičností, avšak nepřeplácaností. I když měl volant o pár tlačítek víc, než by bylo nutné, skvěle se na něm orientovalo. Úchop volantu považuji za velmi komfortní a k mému překvapení jej Mazda vybavila i výhřevem. Posaz byl takový, jaký je očekáván – spíše nižší. Na delší cesty ideální komfort. Bez hudby není jízda, a právě proto jsem byla nadmíru spokojená se soundsystémem od Bose, který hraje výtečně. Líbilo se mi, že jsem měla vše v interiéru na dosah ruky. Pro nic jsem se nemusela naklánět. Infotainment nabízí dotykový displej, který se dá ale i jednoduše ovládat otáčecím kolečkem ve středovém panelu. Prostorově se zdá Mazda být ideálem pro čtyřčlennou rodinu, neboť velikost kufru je natolik obsáhlá, že pozřela i dospělého chlapa včetně kamerového náčiní (v rámci našeho testu a běžného natáčecího dne) a tudíž cesty na chatu a za babičkou nebudou nikdy o jedněch trenýrkách, nýbrž o pořádné haldě oblečení a hraček.

V klidu na nákup, ale i rychle do práce

Přejdeme-li k samotné jízdě, podotýkám, že si tuto pasáž si jistě užijí fanoušci pohodlné rodinné jízdy. Veškeré bezpečnostní prvky a asistenty, které tento rodinný vůz má, dávají stoprocentní jistotu bezpečné jízdy všem maminkám a tatínkům. Hlučnost uvnitř auta je minimální a podvozkově je Mazda velmi stabilním autem, které nerozhodí ani svižnější jízda po okresce. I přes mou různorodou jízdu, která obsahovala jak courání po městě tak delší vzdálenosti, jsem kolegovy odevzdávala auto jen bez čtvrtky nádrže. Neuvěřitelná spotřeba, která se mi i v jízdním stylu brzda-plyn pohybovala kolem 6 l/100 km, se mi opravdu zalíbila. Šestka jako poctivý zástupce střední třídy totiž těží z tradiční koncepce – relativně silného dieselu a klasické konstrukce automatu s hydrodynamickým měničem. U Japonců je vše navíc umocněno spíše vyšším objemem motoru (2,2 litru) a vysokým točivým momentem (445 Nm). Ne nadarmo se říká, že další už (alespoň u Mazdy) nebudou… Naopak nemile mne zaujala převodovka, která dle mého názoru občas nevěděla, co dělat. Někdy byly otáčky příliš nízko a někdy naopak příliš vysoko. Holt pokrok nezastavíš a ač konstrukci hydrodynamického měniče lze spíše kvitovat, logika jeho řazení se dnes už zdá být spíše letargické. Velmi vyhovující je, že v autě nic nevrže, nehlučí, je to zkrátka velmi tichá a skromná osobnost. Právě díky této skromnosti si Mazdu rychle zamilujete. Není na její palubě zbytečně tolik funkcí, které až otravují samotnou jízdu. Tohle auto je prostě stavěné na pohodlnou rodinnou jízdu s miminkem ve vajíčku na zadním sedadle. Zároveň ale nezklame ani při rychlejších průjezdech zatáčkami, nesmíme zapomenout, že jde pořád o Japonce, který na podvozcích staví a tady tomu není jinak…

 

Sen rodičů o bezpečné a tiché jízdě

Nacházíme se na konci testu, tudíž nadchází čas na shrnutí emocí. Zamyšlením zjišťuji, že žádné emoce nemám. Toto auto není nijak podřadné, ale ani nevybočuje z řady. Z pohledu mladého člověka bez rodiny mi tohle velké kombi nic zvláštního neříká, jen si pochvaluji onu pohodlnou jízdu a konečně nízkou spotřebu velkého vozu. Kdybych ovšem byla rodič či hledala bezpečný kočár pro své rodiče jako rodinný vůz, byla by Mazda jedním z prvních aut, na které bych si vzpomněla. Strašně moc si pochvaluji a stále budu pochvalovat tu jednoduchost zpracování, které i tak nechybí bezpečnostní prvky a důležité asistenty. Již dlouho jsem, když nepočítám starší auta, neseděla v ničem, v čem bych se tak rychle zorientovala a uvnitř nebyly zbytečné vymoženosti, které vlastně ani nepotřebujeme. Z otázky, kterou jsem si stanovila na začátku tohoto testu, mohu stoprocentně říci, že Mazda 6 jako rodinný vůz splňuje mé požadavky ve všech směrech. Co se týče šestky jako kombíkového auta, líbí se mi zpracování a ladnost tvarů, tudíž i v tomto ohledu jsem pro. Moje doporučení nakonec tedy nezní jinak, než jestli hledáš auto takové, které tvé rodině zajistí bezpečnost a radost z jízdy na chatu, je tohle jasná volba! Jestli hledáš jako mládě něco, co uspokojí tvé potřeby svižného auta, raději hledej dál, neboť Mazda 6 je určením prostě lehce jinde než ty.

 

Lucka Přádová

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..