Kandidát #9 MOTORVIZE Fans Award 2019: modernizovaná Škoda Superb

Kandidát #9 MOTORVIZE Fans Award 2019: modernizovaná Škoda Superb

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Jan Novotný

Ano, je to přesně to auto, co absolutně opanovalo anketu „Čtenářské auto roku 2016“. Před třemi lety totiž vlajková loď mladoboleslavské automobilky zvítězila a v rámci tehdejší podoby MOTORVIZE Fans Award vyhrála hlavní (a jedinou) cenu. Po dvouleté pauze se k nám nebo spíše vám, čtenářům, podívá jediná ryze česká automobilka ve stejném podání – tedy ve třetí generace modelu Superb, který navíc okořenila nedávná modernizace. Právě o současné generaci toho bylo napsáno u nás už hodně. Oslnil nás komfort, prostornost a luxus, jaký dokáží v Boleslavi vyrobit. Přímé srovnání jednotlivých generací dává tomuto tvrzení za pravdu a ukazuje pokrok, jehož Škoda Auto v předešlých letech dosáhla. Má ale své limity, a to především skutečnost, že se nachází ve střední třídě (podle Svazu dovozců navíc poněkud nevhodně ve třídě vyšší střední), kde už čeká nabitá a mnohdy i o něco kvalitnější konkurence. Pak je tu ale taky cena, jíž se mnohdy blíží k prémiovým konkurentům. O to zajímavější bude přímé porovnání s francouzskou konkurencí, Peugeotem 508, jež v karosářské verzi fastback loni opanoval svou kategorii a jako SW (praktické kombi) se postaví na startovní čáru mainstream segmentu právě vedle dnes představované Škody Superb, a to už 9.11. v prostorách Sportovního a výcvikového areálu ÚAMK Pardubice.

 

ŠKODA SUPERB: Modernizovaný vrcholný model značky ŠKODA

Tři a půl roku po uvedení třetí generace na trh prošla vlajková loď značky ŠKODA rozsáhlou modernizací, především v oblasti technologií a designu. Díky technickým novinkám jakými jsou například full LED matrixové světlomety a rozšířené nabídce inovativních asistenčních systémů je vůz ŠKODA SUPERB jedním z nejbezpečnějších a nejpohodlnějších vozů ve své třídě. V oblasti nabídky prostoru určuje i nadále měřítka ve střední třídě. Na jaře 2019 překonala třetí generace modelu SUPERB hranici 500 000 vyrobených vozů.

 

Design: Vylepšený vzhled

ŠKODA dále citlivě vylepšila dynamický a elegantní vzhled své vlajkové lodě. Díky optickým změnám působí vůz SUPERB výrazněji. Díky novému přednímu nárazníku narostla délka vozu ŠKODA SUPERB o 8 mm na 4 869 mm, délka vozu ŠKODA SUPERB COMBI narostla o 6 mm na 4 862 mm.  Záď zdobí chromovaná lišta a nápis ŠKODA. Nový vůz ŠKODA SUPERB SCOUT s robustními prvky karoserie se prezentuje v offroadovém vzhledu. Pro značku ŠKODA typická maska chladiče byla zvětšena a sestupuje níže do nárazníku. Má také dvojité lamely. Snížené přední světlomety, které zasahují až k masce chladiče, využívají již v základní verzi LED technologii pro potkávací, dálková, obrysová světla a pro světla denního svícení. Nový tvar mají i LED mlhové světlomety. Chromovaná lišta spojuje a rámuje mlhové světlomety umístěné v nasávacím otvoru předního nárazníku. Zadní full LED světla spojuje horizontální chromovaná lišta, mezi nimi přitahuje pozornost nový nápis ŠKODA. Ambientní osvětlení je nabízeno na přání. Jeho součástí je promítnutí nápisu ŠKODA na vozovku po otevření předních dveří.

 

Interiér nabízí více pochromovaných detailů a kvalitní materiály

Novým čalouněním sedadel, novými dekoračními lištami a kvalitním materiálem dále vylepšila ŠKODA interiér svého vrcholného modelu. Nové chromované aplikace na madle dveří a vnitřních kličkách dveří a ambientní osvětlení na přístrojové desce dodávají interiéru vozu ŠKODA SUPERB na ušlechtilosti a eleganci. Nové je také čalounění sedadel ve výbavových stupních Ambition a Style a kontrastní prošívání u sedadel potažených materiálem Alcantara® a kůží. Prošívání je i na loketních opěrkách ve dveřích. Odkládací schránky pod loketními opěrkami dveří a prostor pro nohy vpředu a vzadu jsou osvětleny ambientním osvětlením.

Kromě Virtuálního Kokpitu, který je nabízen na přání a který umožňuje několik režimů zobrazení a také zobrazení navigační mapy, nabízí vůz ŠKODA SUPERB tři infotainment systémy. Dva z nich mají funkci navigace. Rádio Bolero a infotainment systém s navigací Amundsen s mapovými podklady uloženými na SD kartě se ovládají skrze 8″ dotykový displej. Infotainment systém Columbus má displej o velikosti 9,2″, nabízí ovládání hlasem i gesty a DVD přehrávač. Pevný disk nabízí kromě mapových podkladů také místo k ukládání hudby a videa. U všech výše zmíněných systémů je ve standardní výbavě technologie SmartLink pro rozhraní Android Auto, Apple CarPlay* a MirrorLink™, která umožňuje ovládání aplikací chytrého telefonu na displeji infotainment sytému. SIM karta zajišťuje permanentní připojení k internetu nebo zřízení Wi-Fi hotspotu a umožňuje přístup k mnoha mobilním online službám ŠKODA Connect. Pomocí aplikace ŠKODA Media Command mohou cestující přes smartphone nebo tablet připojený k Wi-Fi ovládat odkudkoliv ve voze funkce infotainment systému. O skvělý hudební přednes ve voze se stará Sound System CANTON s 11 reproduktory a subwooferem umístěným v zavazadlovém prostoru.

 

Motory a jízdní vlastnosti: Premiéra prvního naftového motoru generace Evo

Nový agregát 2,0 TDI o výkonu 110 kW (150 k) je první naftový motor nové generace Evo ve voze značky ŠKODA. Oproti předchozímu motoru byly optimalizovány především klikový mechanismus, vedení výfukových plynů, turbodmychadlo, vstřikovací soustava a systém řízení provozní teploty motoru. Výsledkem je menší hmotnost, nižší spotřeba a nižší hodnoty emisí. V modernizovaném voze SUPERB je motor 2,0 TDI o výkonu 110 kW (150 k) nabízen s šestistupňovou manuální převodovkou nebo sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG. Motor splňuje emisní normu Euro 6d-TEMP.

Kromě standardního podvozku nabízí vlajková loď značky ŠKODA několik dalších provedení podvozku. Díky standardně dodávanému paketu pro špatné cesty, který zahrnuje kryt pohonného ústrojí, kryty prahů a zvětšení světlé výšky o 15 mm, standardně dodávanému pohonu všech kol a dodatečnému režimu Off-road ve volbě jízdního režimu Driving Mode Select podává vůz ŠKODA SUPERB SCOUT dobré výkony i mimo asfaltové cesty. Adaptivní podvozek (DCC) je u vozů SUPERB SCOUT a SUPERB SPORTLINE nabízen na přání. Součástí standardní výbavy vozu ŠKODA SUPERB SPORTLINE je sportovní podvozek snížený o 15 mm. U vrcholného výbavového stupně L&K je součástí standardní výbavy adaptivní podvozek (DCC) snížený o 10 mm.

 

Technologie osvětlení: První vůz ŠKODA s full LED matrixovými světlomety

ŠKODA vsadila u modernizovaného vozu SUPERB na inovativní technologii osvětlení. Poprvé jsou u sériově vyráběného vozu značky ŠKODA použity full LED matrixové světlomety, které jsou nabízeny na přání a které zvyšují komfort a aktivní bezpečnost. Moderní technologie umožňuje mít neustále rozsvícená dálková světla, aniž by byli oslněni ostatní řidiči. Zvláštní optické akcenty dodávají vozu animovaná funkce Coming/Leaving Home, která je součástí full LED matrixových světlometů, a poprvé ve voze SUPERB také dynamická směrová světla integrovaná do zadních full LED světel.

 

I VRCHOL VŠECH ČESKÝCH AUTOMOBILOVÝCH VRCHOLŮ, ŠKODA SUPERB BUDE NA FANS AWARD, A CO VY?

Už se to nenávratně blíží. Odpočítáváme poslední dny a snad už i hodiny. Anketa čtenářské auto roku v rámci Dne MOTORVIZE Fans Award na Polygonu v Pardubicích se uskuteční už 9.11. a vy všichni, čtenáři MOTORVIZE.cz, AUTOHLED.cz, #HORIZONTFULL a Expressauto.cz budete moci otestovat všechny novinky, zúčastnit se motoristického srazu, panelových diskuzí a seminářů s redaktory a projít kurzem bezpečného ovládání vlastního vozu. Pokud ještě nejste zaregistrováni, můžete zde: Přihláška MOTORVIZE Fans Award 2019: výstava, motoristický sraz, kurzy bezpečné jízdy a semináře, více informací je pak k dispozici zde: Výstava, motoristický sraz a kurz, semináře i testovací jízdy: MOTORVIZE Fans award 2019!

 

TEST (verzí před modernizací): Škoda Superb 2.0 TDI 4×4: cesta k jezeru a zase zpátkyŠkoda Superb Sportline: Emoce sportovce nebo pouze dražší varianta do rodiny Superbů?

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..