Kandidát #11 Fans award 2018: Nissan Leaf

Kandidát #11 Fans award 2018: Nissan Leaf

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Jan Novotný

Jako jedno malé (nebo snad velké) překvapení pro vás máme zatím jedenáctého nominovaného kandidáta do čtvrté výroční čtenářské ankety Motorvize fans award. Půjde o hodně netradiční vůz. Moderní, snad možná i revoluční, vyzývavý a co se týče ankety vůbec první takový vůz. Asi tušíte, že jde o elektromobil. Když už jsme u toho, jde zároveň o celosvětovou jedničku. Ve zcela nové generaci přijíždí na český trh a také k nám resp. k vám, našim čtenářům, Nissan Leaf. Do vínku dostal v nové verzi větší baterie a díky nim lepší dojezd. Zároveň se z něj ale stalo vzhledově dospělé auto. Do jisté míry jde o pořád dosti futuristický kousek, na druhou stranu už ale dnes spíše převažují líbivé emoce. I my jsme s ním už párkrát měli co dočinění, a to v rámci námi oblíbeného léta s Nissanem, které jste určitě zaznamenali. Většina redakce se s ním svezla a výsledek? Pokud nejezdím každý den cestu Praha-Bratislava, mohu Leafa vnímat jako plnohodnotné auto. Že nám nevěříte? Pak se právě vy, naši čtenáři, máte možnost přesvědčit na vlastní kůži, a to už tuto neděli 11.11. na Statku Luníkov v rámci Motorvize fans award 2018.

 

Průkopnické inovace elektromobilů s technologií ProPilot = nový Nissan Leaf

100% elektrický a plně vybavený chytrými technologiemi – nový LEAF je prvním Nissanem v Evropě, který přináší první prvky autonomního řízení a je plný špičkových inovací, jako je e-Pedal, jenž umožňuje jezdit a brzdit zcela novým a plynulým způsobem. Dojede také dále – nabízí dojezd 378 km* na jedno nabití – a jeho design byl kompletně přepracován, aby vyhověl potřebám nových zákazníků.

Ústředním bodem technologie Nissan Intelligent Power v novém Nissanu LEAF je jeho elektrické hnací ústrojí, které nabízí vyšší energetickou efektivitu, vyšší točivý moment a výkon přinášející dynamičtější jízdní vlastnosti. Toto nové hnací ústrojí doplňuje špičková sestava lithium-iontových baterií s vyšším výkonem a vyšší kapacitou uložení energie.

S vyšší energetickou efektivitou poskytuje nové elektrické hnací ústrojí ohromující, lineární jízdní vlastnosti s výkonem 110 kW. Točivý moment vzrostl na 320 Nm, což se příznivě projevuje v lepší akceleraci.

 

Technologie Nissan Intelligent Driving: technologie navržené pro zvýšení požitku z jízdy, posílení bezpečnosti a omezení stresu

Nový LEAF disponuje třemi hlavními technologiemi Intelligent Driving. První je technologie autonomního řízení ProPILOT. Využívá se při jízdě v jednom jízdním pruhu na dálnici a přispívá k tomu, že jízda je snadnější, méně stresující a uvolněnější.

Druhá technologie, ProPILOT Park, mění způsob, jak lidé uvažují o parkování. Při aktivaci tato technologie převezme kontrolu nad veškerým řízením, zrychlováním, brzděním a řazením rychlostí a automaticky vůz umístí do parkovacího místa.  Parkování tak bude pro všechny řidiče bez starostí a mnohem přesnější.

Třetí technologie, e-Pedal, je revoluční technologií, která mění způsob, jakým jezdíme. Umožňuje řidiči nastartovat, zrychlovat, zpomalovat a zastavovat jednoduše působením na plynový pedál. Když je plynový pedál zcela uvolněný, postupně se aktivují rekuperační a mechanické brzdy a plynule vůz zastaví. Vůz si pak udržuje svou pozici, i v prudkých kopcích, až do opětovného sešlápnutí plynového pedálu. Vynikající odezva technologie e-Pedal umožňuje řidičům maximalizovat jejich požitek z jízdy, když pak mohou opět vyrazit dál. V situacích vyžadujících agresivní brzdění je však nutné použít tradiční brzdový pedál.

 

Design exteriéru: elegantní silueta s atraktivními technologickými rysy

Design nového modelu LEAF vyjadřuje progresivní přístup společnosti Nissan. Design byl inspirován konceptem IDS, který byl poprvé předveden na tokijském autosalonu 2015.

V přední části najdeme pro Nissan charakteristickou mřížku chladiče V-motion. Ta odkazuje na geny, které sdílí s dalšími globální bestselery Nissanu, jako je Nissan X-Trail a nejprodávanější crossover v Evropě Nissan Qashqai. Odlišuje se však modrou barvou mřížky, která je novým charakteristickým prvkem elektromobilů Nissan. Tzv. plovoucí střecha dodává vozu styl a pocit dynamiky. Štíhlé LED světlomety mají pro Nissan typický tvaru bumerangu.

 

Design interiéru: luxusnější dojem, pocit čistoty a ticha

Zcela přepracovaná kabina nového modelu LEAF působí vkusně a neokázale. Bylo toho dosaženo použitím vysoce kvalitních materiálů a celkovým řemeslným provedením, které propojuje „život na palubě“ s vytříbenými jízdními vlastnostmi.

Řidiči a cestující okamžitě ocení charakteristické výrazně modré prošívání sedadel, palubní desky a volantu a nový vzhled 7“ barevné (TFT) obrazovky. Také rozložení obrazovky bylo přepracováno, aby klíčové prvky, jako je technologie Safety Shield, stav nabití, ukazatel výkonu a informace audiosystému a navigačního systému, byly přehlednější. Do informačního a zábavního systému byly v některých zemích doplněny i systémy Apple CarPlay a Android Auto.

Nový LEAF nahrazuje model první generace, který se stal nejprodávanějším elektromobilem na světě. Od jeho uvedení do prodeje v roce 2010 si LEAF vybralo více než 283 000 zákazníků.

 

A jaký je váš názor? Jde pro vás o vyzývavé auto? K čemu vlastně vůbec vyzývá? K modernímu přístupu v dopravě? K ekologii nebo jen ekonomii? A jak se s takovým autem jezdí, co vše nabídne a co poměr cena/výkon, který je jeden z nejdůležitějších parametrů u takového vozu? O tom všem budete moci rozhodnout na výroční čtenářské anketě, Motorvize fans award 2018, už 11.11. na Statku Luníkov!

 

Jan Novotný

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..