Kandidát #10 Fans award 2018: Volvo XC60

Kandidát #10 Fans award 2018: Volvo XC60

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Jan Novotný

Moderní doba si žádá bezpečné a luxusní vozy. Když se na tyto důležité prvky zaměříme blíže, může nás napadnout snad jediná dnes existující automobilka, a to VOLVO. Právě tato firma se chlubí mnohými bezpečnostními prvky, se kterými přišla „do světa“ jako první. Není tomu tak dávno, co se model XC40 stal autem roku. Pro Vás tu ale čeká o něco větší a pro někoho snad i líbivější bratr – VOLVO XC60, jež zvítězilo v ještě o něco výše umístěné anketě – stalo se Světovým autem roku . Volvo si každoročně v naší čtenářské akci získá srdce mnohých čtenářů. Bude tomu tak i letos? Když se dívám na ty fotky, myslím si, že vaše oko si získat může, ale co váš hlas? Mimochodem právě tato automobilka nominovala a poskytla své vozy doposud do každého ročníku Fans award. Letos to ale bude mít v premium segmentu opravdu těžké. Držte mu palce už tuto neděli, 11.11. Celkově desátý desátý kandidát a zároveň předposlední v segmentu premium je tu, co o něm říká importér?

 

VOLVO XC60: Synonymum pro slova bezpečí a luxus!

Nově uvedený model nahradí původní vysoce úspěšné Volvo XC60, které se po devíti letech svého uvedení na trh stalo v Evropě nejlépe prodávaným středně velkým prémiovým SUV, přičemž se ho po celém světě prodal téměř milion vozů. V současné době má model XC60 přibližně 30% podíl na globálním prodeji.

 

Nové komfortní a bezpečnostní technologie

Nové Volvo XC60, které je jedním z dosud nejbezpečnějších vozů, je plně vybaveno moderními technologiemi. Například průkopnický systém City Safety byl nyní rozšířen o funkci asistentu řízení. Asistent řízení využívají také nová bezpečnostní technologie, systém ochrany před srážkou s protijedoucím vozidlem ve vedlejším pruhu, jejímž smyslem je předejít čelní srážce s protijedoucími vozidly, a informační systém monitorující mrtvý úhel, kterému tato funkce pomáhá snížit riziko kolize při změně jízdního pruhu.

 

Výkon

Nejvyšší motorizací určenou pro nové Volvo XC60 je cenami ověnčená plug-in hybridní technologie T8 Twin Engine, která se může pochlubit výkonem 407 koní a zrychlením z 0 na 100 km/h během 5,3 vteřiny.

„Naše nabídka zahrnuje širokou škálu pohonných agregátů. Při uvedení na trh bude nové Volvo XC60 dostupné s naftovým motorem D4 disponujícím silou 190 koní a taktéž s naftovým agregátem D5 s technologií PowerPulse a se silou 235 koní. Součástí naší nabídky je i benzínový motor T5 o výkonu 254 koní a agregát T6 přeplňovaný kompresorem a turbodmychadlem, který vládne silou 320 koní a má max. točivý moment 400 Nm,“ dodal Henrik Green.

Zdravý výkon se však u nového Volva XC60 neskrývá jen pod kapotou. Nová čtyřzónová klimatizace se systémem CleanZone očistí vzduch nasávaný zvenčí od škodlivých látek a částeček, takže si posádka ve voze může vychutnávat svěží skandinávský vzduch.

 

Technologie uvnitř

Informační systém řidiče a rozhraní pro online služby společnosti Volvo Cars s názvem Sensus a aplikace Volvo On Call (v ČR zatím není k dispozici) se dočkaly grafické aktualizace, díky níž se s nimi lépe pracuje. Stejně jako u modelů řady 90 je k dispozici také funkce integrace chytrého telefonu s rozhraním Apple CarPlay i Android Auto.

 

A co na něj říkáte vy? Vyhraje? Osloví? Co vše od něj očekávat? Tohle auto by přeci mělo být vůbec tím v současnosti nejlepším na světě. A je jím? Zda-li je tomu i v praxi u vás, čtenářů, o tom rozhodnete už 11.11. na Statku Luníkov v rámci Motorvize fans award 2018.

 

Petr Bahenský

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..