Hyundai pro hasiče: jak pomáhají velikáni z Nošovic?

Hyundai pro hasiče: jak pomáhají velikáni z Nošovic?

Autor: Petr Bahenský · Fotografie: Petr Bahenský

V Motorvizi se nespecializujeme pouze na testy či výstupy z rally. Zaměřujeme se i na mnohem širší paletu akcí a událostí, ale to jistě víte. Před pár dny nám přišla zajímavá pozvánka do Národního technického muzea v Praze. Oč se mělo jednat? Samozřejmě o něco vskutku zajímavého. Rozhodně se bylo na co těšit. V pozvánce od automobilky Hyundai jsme byli nalákáni na tiskovou konferenci týkající se jejich spolupráce s Hasičským záchranným sborem. Co je na tom zajímavé? Právě to, že vám tato dobročinnost může zachránit život. Pojďme si v krátkosti shrnout to nejdůležitější, co si pro nás organizace přichystali a jak nám můžou nové vozy Hyundai v budoucnu pomoci.

 

Hyundai Tuscon jako pomocník.

Při mém vstupu do muzea jsem zaznamenal moderní auto. Jako bystrý člověk jsem rozpoznal, že se jedná právě o Tuscona. V duchu jsem si pokládal otázku, co si na nás tedy tyto dva týmy dnes připravily. Během pár chvilek nahlašuji, že jsem zde a netrpělivě čekám, co se bude dít. Po několika minutách jsme byli obeznámeni s první dobročinností – automobilka Hyundai se rozhodla darovat dva své vozy za symbolickou jednu korunu hasičům. Jedním z nich byl právě již zmiňovaný Tuscon a druhým byl vycházející ix35. Mohli jsme se dozvědět, že vozy poslouží záchranářům k bližšímu seznámení s celou konstrukcí automobilů, což přispěje k rychlosti zásahů při nehodě. Před hasiči stojí mnohdy hodně nepříjemností jako třeba nespuštěný airbag, na který musí být použita ochranná pomůcka, aby nezpůsobil při zpětné aktivaci nějaké potíže. Dalším důležitým atributem je rozmístění dalších airbagů či prvků, kterých si na první pohled nemusíme my ani hasiči všimnout. Mezi praktické informace řadím i tu poučku, že bezpečnostní pás by po nehodě neměl být odepínán, nýbrž rovnou rozříznut.

 

Vždy tomu tak nebylo

Zástupci záchranného sboru si dovolili postěžovat, že ne vždy se automobilky chtěly podělit o „anatomii“ svých vozu. Nechtěly zkrátka a jednoduše poskytnout informace někomu cizímu. Dnes se k těmto záležitostem přistupuje zodpovědněji a hasiči už některé konstrukce znají, a to i od jiných značek než právě od té jihokorejské vyrábějící v Čechách. Proto třeba příště, když nedej bože budete u dopravní nehody, nebude na škodu nahlásit případnou značku automobilu a model. Může to pomoci záchranářům pro prostudování konstrukce vozidla, aby rychleji mohli vyprostit raněného.

 

Díky HYUndai: snaha se opravdu cení

Musím se přiznat, že jsem velmi potěšený. Mám radost, že se v dnešní době najde automobilka, která myslí na naší bezpečnost i z tak trochu jiného úhlu a rozhodne se darovat své vozy za dobrými účely. Díky Hyundai bychom my, občané měli mít k dobru několik vteřin, které někdy mohou rozhodnout. Doufejme, že se komunikace mezi oběma světy zlepší a že třeba hasiči budou znát i váš vůz zcela nazpaměť.

 

Petr Bahenský

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..