Chytré funkce moderních aut: naučte se jich společně s námi využívat

Chytré funkce moderních aut: naučte se jich společně s námi využívat

Autor: Jan Novotný, Toyota Central Europe – Czech s.r.o. · Fotografie: Toyota Central Europe – Czech s.r.o.

Moderní doba přináší i mnoho moderních prvků, z nichž některé jsou založené na komfort, jiné pak zase na bezpečí, tedy jakýsi základ našeho cestování. Ač by se mohlo zdát, že mají auta již dlouhou dobu technologicky stejný základ – spalovací motor, převodovku a pohon jedné nebo dvou náprav, změn se za poslední dekádu událo mnoho. Právě dva zmíněné proudy technických novinek – komfort a bezpečnost, se setkávají v technologiích na palubě. S novými auty je to mnohdy jako s chytrými telefony. Umí strašně moc věcí, ale reálně často řadu z nich (možná i většinu) nepoužíváme. Ostatně ne nadarmo jsme právě na přemíru inovací, jejichž přínos je kolikrát vcelku diskutabilní, upozorňovali v samostatném článku o interiéru čtvrté generace Škody Octavia. A právě proto, že funkčnost některých asistentů či technologií palubní zábavy řadě uživatelům uniká či představuje zdlouhavé „učení“ či zvykání, jsme ve spolupráci s jednou z automobilek připravili návod, jak při nejmenším zajímavou část z nich používat.

 

Adaptivní tempomat 

O první technologii, kterou dnes představíme, jste už určitě alespoň slyšeli nebo ji dokonce ve svém voze již máte. Jde o pokročilou verzi klasického tempomatu, který se v autech objevuje už nejméně dvě desítky let. I ten adaptivní udržuje vámi nastavenou rychlost, ale zároveň ji přizpůsobuje vzdálenosti od vpředu jedoucího vozu. V případě potřeby dokáže elektronika samočinně přibrzdit nebo naopak zrychlit podle aktuální dopravní situace před vozem, a to vše v plném rozsahu rychlostí. Adaptivní tempomat spustíte tlačítkem na volantu. Rychlost nastavíte pomocí tlačítka SET. Pomocí speciálního tlačítka na volantu si můžete nastavit také jednu ze tří možných úrovní vzdálenosti. Když zahájíte předjíždění, vůz automaticky zrychlí. Pokud vozidlo před vámi zpomalí nebo zabrzdí, zastavíte automaticky i vy.

 

Držet se v pruhu a udržovat vzdálenost pomůže „lane assist“

I s touhle chytrou funkcí jste se určitě setkali. Lidově přezdívaný „lane assist“ pomůže především v situacích, kdy by měl řidič z jakéhokoliv důvodu opustit jízdní pruh. Auto se drží uprostřed jízdního pruhu, a to buď tím, že sleduje vozidlo před sebou, nebo se drží jízdních pruhů, případně krajnice silnice. Hned pod nastavením vzdálenosti od vpředu jedoucího vozu je tlačítko pro zapnutí Asistenta pro držení v jízdních pruzích, který automaticky srovná volant, pokud byste z pruhu omylem vyjeli.

 

Režim do každého terénu – pomoc na nezpevněné povrchy

Moc často se nám už v dnešní době nestává, že bychom vyjeli mimo zpevněné komunikace. I mezi námi jsou ale ti, co čtyřkolku reálně využijí. A pokud má auto inteligentní pohon všech kol, nezastaví ho ani sníh, bláto, či kameny. Navíc je takový vůz vybaven Trail módem, který dokáže auto dostat i z takové situace, kdy je jedno zadní kolo ve vzduchu při průjezdu těžkým terénem. Má ho například Toyota RAV4, kterou jsme již několikrát testovali.

 

Elektrické zpětné zrcátko

Pokud máte náklad až do stropu, nebo vzadu sedí tři basketbalisti, můžete si přepnout vnitřní zpětné zrcátko do digitálního módu a vidíte, co se děje za autem skrze kameru umístěnou nad zadním oknem. Páčku pro zapnutí této funkce najdete v nové RAV4 hned pod zpětným zrcátkem.

 

Otevírání kufru nohou 

Pokud máte plné ruce, můžete kufr otevřít jednoduše jedním pohybem nohy. Stejně tak kufr zavřete nebo přerušíte jeho otevírání. Nohu přikládejte pod střed zadního nárazníku a nezapomeňte, že aby kufr spolupracoval, musíte u sebe mít klíč od vozu.

 

Automatická dálková světla 

Světlomety jsou jednou z částí moderních vozů, které zažily v posledních letech velké inovace. Zvykem jsou tak tolik moderní LED diody, k nimž (a částečně i ke klasickým halogenům) patří asistent dálkových světel. Auto samo přepíná mezi dálkovými a potkávacími světly dle světelných podmínek před vozem. Nemusíte se tak o nic starat a vůz vám vždy zajistí maximální viditelnost bez oslňování protijedoucích vozidel. Pro aktivaci této funkce (AHB) stiskněte tlačítko s obrázkem dálkových světel a nápisem AUTO vedle volantu.

 

Bezklíčkové odemykání – Smart Entry 

Pokud máte klíče u sebe, vůz vás rozpozná automaticky na dálku a vy už pouze vezmete za kliku dveří. Zavírání je otázkou okamžiku, kdy pouze pohladíte kliku dveří a vůz se sám zamkne. Není tedy potřeba při každém nastupování či opouštění vozu hledat klíč.

 

Promluvte si se svým autem – hlasové ovládání přes konektivitu smartphonu

Propojíte-li vůz se svým chytrým telefonem pomocí systému Apple CarPlay nebo Android Auto, můžete všechny své aplikace a funkce telefonu ovládat nejen prostřednictvím displeje na palubní desce, ale také hlasem. Stačí stisknout „mluvicí“ tlačítko v levé části volantu nebo jen říci „Hey Siri“ v případě iPhone od Apple.

 

Parkování i couvání bez starostí

Všechny vozy od Toyoty jsou vybaveny chytrými asistenty, kteří zakročí vždy, když vám do cesty vběhne chodec, když hrozí, že byste například při parkování nacouvali do překážky před vámi nebo za vámi. Díky senzorům, které upozorňují vizuálně i akusticky, zaparkujete mnohem rychleji a snadněji, i na obtížněji dostupná parkovací místa.

 

A to není vše…

Asistentů a komfortních funkcí v moderních vozů je doslova nesčetně. I my jsme jich dnes představili jen hrstku. Na druhou stranu jde ale o výčet těch, se kterými můžeme být denně v kontaktu a přinesou nám kýžený komfort a mnohdy i nedoceněné bezpečí. A právě ta bezpečnost je přeci jen velmi důležitá. Nejen, že se stále zvyšuje úroveň té pasivní, ale i v rámci homologačních crashtestů je kladen důraz na aktivní bezpečnost – tedy předcházení dopravní nehodě. Ve výčtu bychom mohli pokračovat hodiny, za zajímavost můžeme považovat třeba před několika lety zavedená povinnost monitoringu tlaku v pneumatikách nebo loni uvedená nutnost eCall (automatického nouzového volání v případě nehody), to jsou už ale asistenty, které nepotřebují příliš naší součinnosti. Z těch, které ji naopak potřebují, jsme dnes vyjmenovali ty nejzajímavější a není vyloučeno, že se v budoucnu vrátíme s další várkou…

Jan Novotný

Sdílet: