Zdroj úvodní fotky: P Automobil Import s.r.o. (Peugeot Media)
Videoreportáž z uvedení nového Peugeotu 308 – víme vše důležité

Videoreportáž z uvedení nového Peugeotu 308 – víme vše důležité

Autor: Lucie Přádová · Fotografie: P Automobil Import s.r.o. (Peugeot Media)

Začátek letošního roku je na novinky poměrně bohatý. V souvislosti s tímto tvrzením mám na mysli jak odhalování úplných novinek, tak seznamování s těmi, které v prvních kusech dorazily do Čech. Automobilový průmysl totiž v souvislosti s pandemií zažil doslova zemětřesení. Zejména v druhé půlce loňského roku automobilky doháněly, co se dalo. Budiž tomu tak třeba u dokončování polotovarů, které třeba kvůli nedostatku čipů stály někde na parkovištích, ale mimo jiné i třeba právě s představováním novinek. Třeba takový Peugeot v Čechách už takřka dva roky nepořádal tradiční tiskovou konferenci, při jejíž příležitosti by představil odborné veřejnosti nový vůz. A to byl jeden z důvodů, proč jsme se vás rozhodli na jednu takovou, normální akci vzít. Díky tomu máte možnost se nejen podívat na jednu z nejžhavějších novinek loňského a částečně i letošního roku, ale taktéž se prostřednictvím videa podívat na její představení.

Peugeot, automobilka, která během několika dlouhých let dokázala oslovit miliony lidí a vydobýt zasloužený respekt. Sáhneme-li do vzpomínek na takovou 504, jejíž historie se táhne až do roku 1969, dojde nám, jak velký kus a hlavně progres obecně auta dokázala. Dříve nám stačila řadící páka, volant, čtyři kola a jezdili jsme o sto šest. Dnes hledáme auta s vyhřívanými sedačkami, multifunkčním volantem a kamerami, jejichž počet nedám dohromady na jedné ruce. Vzhledem k tomu, že společnost je stále náročnější, automobilky se přizpůsobují právě těm, kteří mají nároky nejvyšší. Takový je i nový Peugeot 308, který okouzlí nejen vzhledem, ale i funkčností. My máme tu čest být mezi prvními, kdo jej mohli v Čechách řídit a díky tomu vám přinést i první dojmy. Tady jsou, tentokrát i ve videu!

 

EXTERIER

Nová 308 dostává elegantnější a futurističtější vzhled. Vůbec jako první model se totiž označuje novým znakem automobilky Peugeot, který kombinuje historii, současnost a hlavně budoucnost. Garantuji vám, že tento znak je opravdu třída a posouvá značku na jiný stupínek potencionálních zákazníků. Nový Peugeot 308 mění morfologii a posiluje tak svou příslušnost k segmentu. Díky prodloužení rozvoru o 55 mm došlo k protažení siluety ve prospěch prostoru na zadních sedadlech. Pro zlepšení aerodynamické účinnosti byla věnována především pozornost optimalizaci architektury a lisování karoserie. Karoserie nového Peugeotu 308 velmi zblízka kopíruje jeho strukturu. Patrné je to zejména na úrovni velmi výrazných blatníků, aniž by přitom došlo ke zvětšení rozchodu. Z jednoduchých hladkých boků vystupují ostré hrany nad předním a zadním kolem. Při vytváření designu zadní části, která je strategická z hlediska aerodynamického výkonu, se vycházelo z optimálních bodů průchodu vzduchu u hatchbacku, které byly definovány pomocí aerodynamického tunelu. Charakteristická stylová linie, která protíná záď, se o tuto optimální aerodynamiku opírá, stejně jako splývající linie střechy, která si vyžádala výrazný dlouhý spojler. Ten je pro styl nového Peugeotu 308 charakteristický. Kromě elegance se mi na nové 308 líbí i sportovní nádech, který je ztělesněn v boční linii spolu se snížením střechy, což tvoří velmi robustní a naštvaný dojem auta.

 

INTERIER

Peugeot i-Cockpit se již stal součástí DNA značky. S každou generací je bohatší, modernější a nabízí nový systém infotainmentu. Nový kompaktní volant má v sobě zabudovaná čidla, která rozpoznají úchop volantu při používání nových asistenčních systémů řízení. Stavba přístrojové desky vozu vychází z principu „high-vent“, kdy jsou větráky umístěny těsně před hlavami cestujících, což je optimální poloha pro zajištění komfortu pro řidiče i posádku. Jako příjemné potěšení nalezneme v nové 308 plně konfigurovatelný 10“ dotykový displej s více okny, dostupný dokonce již v základní výbavě. Funkce zrcadlení je nyní bezdrátová a přes Bluetooth je možné připojit dva telefony současně.  I volant zde prošel proměnou a samozřejmě je vybavený neskutečnou škálou funkci.

 

TECHNIKA – spalovací a plug-in hybridní jednotky

Inovace nepřichází jen vzhledově, ale i technicky. Nový Peugeot 308 je postaven na nové verzi multienergetické platformy EMP2 (Efficient Modular Platform), díky níž je značka schopná nabízet komplexní řadu elektrifikovaných verzí včetně 100% elektrické.

Po stránce motorové je v modelu 308 na výběr hned z několika typu spalovacích motorů (benzínových i naftových) a nově i plug-in hybridního pohonu. V nabídce nové 308 jsou hned dva plug-in hybridy, které jsou symbolem strategie Power of Choice: HYBRID 225 e-EAT8 – spojení motoru PureTech 180 k (132 kW) a elektromotoru 81 kW s automatickou osmistupňovou převodovkou e-EAT8 a HYBRID 180 e-EAT8 – spojení motoru PureTech 150 k (110 kW) a elektromotoru 81 kW s automatickou osmistupňovou převodovkou e-EAT8.

Za volantem technologie Hybrid4 v Peugeotu 3008: když elektrifikace hraje prim

 

jediný vůz se spalovacími motory ve finalistech auta roku

Každý nový model nám nabízí trochu jiný pohled na posun v automobilovém průmyslu a nová 308 je toho nesporným důkazem, a to třeba už jen v případě nového znaku Peugeotu, kterým opravdu zachycuje prakticky celou historii vývoje značky v moderním pojetí. Technologiemi, který model nabízí, ať jde o polo-autonomní řízení nebo matrix světlomety, děláme krok dopředu a přitom stojíme pevně na nohách. Za mě tedy jen do toho a doufám, že ulice bude brázdit více aut, jako je tato 308. I vy máte možnost se na ni společně s námi podívat pěkně do detailu.

 

Lucie Přádová

Sdílet: