Valašská rally, první podnik MČR, je za dveřmi: na co se těšit?

Valašská rally, první podnik MČR, je za dveřmi: na co se těšit?

Naše redakce nedávno dostala pozvánku k účasti na tiskové konferenci k nadcházející sezóně v rallye. Mělo jít mimo jiné o seznámení s první letošní rallye “38. KOWAX – Valašské rally ValMez”, a to jsme si přeci nemohli nechat ujít. Na úvod jsme si vyslechli pár dnes už historických bodů ze sezóny loňské a zároveň jsme informování o startovním poli pro letošní mohu-li zkráceně říci “Valašku”. P. Kunc kladně hodnotil úspěšné konání pořadatelů, a to hlavně ze strany bezpečnosti. Následně si vzal slovo p. Jaroslav Tomaštík, ředitel a hlavní organizátor této soutěže. Valaška je opět součástí MČR a ERT Central Trophy, tak součástí MSR a Tatransko-Valašského poháru. Díky tomuto spojení obou mistrovství se v rámci letošního závodu sejde velmi kvalitní startovní pole. Není již tajemstvím, že na startu bude 28 posádek s technikou R5 a S2000 a 2 vozidla v kategorii WRC. Pokud se tedy podíváme okem fanouška rallye, je toto skvělá zpráva. Při pozorování směrem za hranice na ostatní rallye je toto číslo přímo úctyhodné, zpět ale k informacím pro nás důležitým. Valaška je rozdělena do tří dnů a již v pátek večer nás čeká zajímavá městská RZ, která jistě potěší skvělou noční atmosférou. V sobotu a v neděli, jak jsme byli informováni, klání proběhne podobně jako v minulých ročnících, avšak s několika změnami.

 

Novinky ze startovního pole

Jako další host a aktivní účastník ze strany pilotů vystoupil se svými slovy o nadcházející sezóně Martin Vlček, který v rámci letošního ročníku přesedlal ke značce Hyundai, a to konkrétně na vůz i20 R5. Bylo velmi zajímavé slyšet, proč právě Hyundai (dle vyjádření M. Vlčka je to logická cesta v rámci jeho podnikatekských aktivit, tak i z toho důvodu, že se jedná o velmi kvalitní závodní náčiní). V rámci jeho nově vytvořeného týmu bude provozovat dvě stejná vozidla a v případě, že najde zájemce o pronájem vozidla, pořídí třetí kousek. Takže pánové a dámy, máme se na co těšit i z dílen p. Vlčka zvaného “vlčák”.

Jak nás dále informoval ředitel Popradské rally, i tato strana je ráda za spolupráci v rámci Tatransko-Valašského poháru. Do tohoto ročníku se přihlásilo 33 posádek. Jedná se již 3 pokračování a pro příští rok si pořadatelé připravili novinku v podobě možnosti dvou startů zcela zdarma pro závodní posádky, to zní velmi dobře. Ambasadorem pro rallye Tary pak byl zvolen Ondřej Bísaha.

 

Rally dětem zve děti do servisu 38. KOWAX Valašské Rally ValMez

Loňská premiéra Rally dětem se setkala s velkým zájmem a nadšeným ohlasem nejen mezi budoucími závodníky. Kateřina Trojanová provedla děti celým servisním zázemím, podělila se s nimi o své zážitky a zodpověděla spoustu, často velice fundovaných otázek. „. Během relativního klidu v servisu, kdy budou vozy na trati v několika přibližně hodinových exkurzích ukážeme dětem servis zblízka. Seznámíme děti s tím, s jakými vozy se jezdí, co to je itinerář a rozpis, jak pracuje před i během rally posádka, mechanici a team, kolik a jaké práce se na vozech v servisu dělá, jak se stane člověk závodníkem a spoustu dalších věcí. Provedeme je celým servisem, ukážeme jim, jaké se používá nářadí a seznámíme je i s netechnickým zázemím týmu. Naučí se něco o pneumatikách a budou si moci vyzkoušet drobné servisní úkony. Na závěr se seznámí s motokárami, ve kterých se budou moci i vyfotit a řekneme jim, jak mohou začít s motoristickým sportem. Chybět nebude malý kvíz a drobná sada upomínkových předmětů. Průvodkyní jim tentokrát bude Karolína Jugasová, spolujezdkyně, která navigovala řadu pilotů ve vozech od nejnižších tříd až po R5 a může tak dětem velmi dobře přiblížit atmosféru rally,“ dodávají k doprovodnému programu pro nejmenší pozorovatele pořadatelé KOWAX Valašské Rally ValMez. Exkurze jsou koncipovány pro děti mezi 5-14 lety. V rámci každé exkurze počítáme s cca 13 dětmi. Protože je zázemí teamu poměrně stísněné, zůstanou rodiče za vnějším ohrazením servisu resp. stanu Rally dětem, ale s dětmi od nich nebudeme dále než 3-4 metry.

Jednotlivé exkurze jsou připraveny po oba dny. V sobotu 30. března to bude ve 12:30; 15:00 a 17:30 hod. Na termín ve 12:30 navazuje návštěva soutěžních vozů v servise, lze jej tak zkombinovat s přihlížením skutečné servisní práci na závodních vozidlech. Po termínu v 17:30 se lze přesunout doslova pár kroků od servisu do polygonu Tatra a zhlédnout na něm rychlostní zkoušku 8. V neděli 31. března jsou naplánovány exkurze na 10:00 a 12:00 hod., oba tyto termíny jsou opět zvoleny tak aby je bylo možné zkombinovat se zážitkem z rychlostních zkoušek 11 a 12.

 

Kdo se těší? My určitě!

Závěrem bych si tedy dovolil pozvat všechny fanoušky rallye na první závod letošní závodní sezóny, kterým je již tradičně právě Valaška. Máme se na co těšit a bude k vidění technika, kterou jen tak nikde jinde nepotkáte. Pokud se nechcete dívat pouze na rallye, využijte možnosti pořadatelů, kdy pro vás připravili spoustu doprovodného programu (např. kulturní památky). Perličkou pro všechny je pak možnost ve spolupráci s firmou Autokelly nakoupit v síti prodejen kvalitní výrobky za rallye ceny a k tomu natankovat od pátku do neděle prémiová paliva na čerpacích stanicích Mol za cenu paliva standardního. Co vice si přát? Dobré počasí, dobrou náladu a hodně kvalitních zážitků ze strany jezdců. Část naší redakce bude u toho a druhá část bude přinášet výsledky a reportáže z dalšího podniku v rallye, a to konkrétně z Korsické rallye. Těšíte se? My ano!

 

Pavel Novotný

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..