Autoklub slaví 90 let klubového domu i své 115. výročí

Autoklub slaví 90 let klubového domu i své 115. výročí

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Jan Novotný

Na tiskové konference chodíme do prostor Autoklubu ČR poměrně často. Asi by vám tak ani nepřipadalo nijak zvláštní, že si dovolujeme přinést zpravodajství z jedné další takové. Koneckonců většina (ne-li všechny) motoristické podniky spadají právě pod tuto organizaci sdružující většinu nadšenců do motoristického sportu. V našem případě jde především o rally. Okruhoví nadšenci snad odpustí, když budu tvrdit, že jsme národ rallyového sportu. Však už jen 26 startujících vozů v Čechách nejvyšší kategorie R5 na jednom jediném závodě je nevídaný úspěch, který našim podnikům dodává mezinárodní rozměr. Byť mohou být názory na Autoklub ČR jako organizaci odlišné a určitě jsou mezi námi ti, kteří s ní nemají jen dobré zkušenosti, zcela bez ostychu musím podotknout, že nebýt jej, určitě by tu závody jako letošní Valašská rally nebyly nebo při nejmenším ne takové, jaké dnes jsou. I proto si dovoluji hned na úvod vzdát hold. Možná se teď ptáte, co tak najednou. Odpověď je ale opravdu jednoduchá. Tentokrát to totiž nebyla ani trochu obyčejná tisková konference a nesrovnal bych ji s žádnou jinou, kterou jsem měl doposud možnost na půdě Autoklubu ČR zažít. Na začátku, tedy už před předlouhými 90 lety stáli architekti před nelehkým úkolem. Ten zněl: „Postavte budovu, která bude užitnou plochou větší než Obecní dům.“ Právě tam totiž doposud úředníci (a všichni činovníci asociace) měli své kanceláře, AČR je tu s námi tak ještě o 25 let déle, než jeho nynější budova, jejíž reprezentativita je na takové úrovni, že se zde pořádá na 300 akcí (tiskových konferencí i společenských akcí) ročně. A právě při této krásné a velmi ojedinělé příležitosti jsme se do budovy vydali i my a přijali tak velmi milé pozvání. Co všechno můžeme slavit, komu vzdát hold a jaká byla vůbec ta předlouhá historie? To vše nás (a snad i vás) zajímalo…

 

Co se uplynulý víkend v Opletalově ulici odehrávalo a kdo byl u toho?

Autoklub ČR oslavil 90. výročí klubového domu a 115. výročí založení. Při této příležitosti byla odhalena busta Elišky Junkové, legendární závodnice a královny volantu. Zároveň byly představeny propozice a logo nového šampionátu GRAND PRIX historických vozidel. Slavnostního aktu se zúčastnil syn Elišky Junkové, pan Vladimír Junek, který společně s prezidentem Autoklubu ČR Janem Šťovíčkem bustu odhalil. Akci ozdobila účast hvězdy seriálu První republiky Veroniky Arichtevy.

 

Veronika Arichteva:

„S odkazem Elišky Junkové jsem se setkala při natáčení seriálu První republika a jsem moc ráda, že jsem dostala šanci účastnit se této krásné akce. Eliška nebyla jen skvělá závodnice, ale i úžasná osobnost, která uměla strhnout davy, takové ženy by pro nás měly bát motivací a vzorem.“

Jan Šťovíček, prezident Autoklubu, který v úvodním slově poděkoval za záštitu nad akcí paní Ivaně Zemanové, manželce prezidenta republiky:

„My si dnes připomínáme obrovskou tradici Autoklubu, připravili jsme expozici o naší historii a vzdáváme hold Elišce Junkové slavnostním odhalením její busty v klubovém domě, který byl otevřen před devadesáti lety.“

Václav Klaus, který se ve funkci ministra financí účastnil obnovující valné hromady Autoklubu v roce 1990 (prostřednictvím zdravice):

„Autoklub je významnou institucí České republiky, já jsem strašné rád, že jsem blízko toho, když se znovu rodil po pádu komunismu. Důsledkem toho je i to, že mám členskou legitimaci s úžasně nízkým číslem. Budova Autoklubu je úžasná, pro Prahu je to pýcha staveb z přelomu dvacátých a třicátých let minulého století. Já jsem velmi rád, že můj institut celá desetiletí pořádá v klubovém domě spoustu akcí, od vážných vědeckých diskuzí po koncerty a vánoční besídky pro děti. Je to úžasné místo naší země a Prahy.

 

Co a čím si letos připomínáme?

Autoklub ČR si výročí připomněl také otevřením výstavy v klubovém domě připomínající historii, významné osobnosti a milníky z dějin klubu. Jeden z panelů je věnován Václavu Vondřichovi, našemu prvnímu motocyklovém mistru světa z roku 1905. Památku přišel připomenout potomek slavného závodníka Zdeněk Vondřich. „Je dobré, že se Autoklub zabývá i svou historií a uvědomuje si známou pravdu, že bez minulosti není budoucnost. Vím, že Autoklub dnes úspěšně rozvíjí svou činnost a přeji nám všem, ať má co nejvíc takových reprezentantů, jako byl Václav,“ poděkoval za pozvání Zdeněk Vondřich.

Vladimír Junek připomněl, že Eliška byla velmi společenská a plynně ovládala němčinu a francouzštinu, věděla, že jazyky otvírají cestu. Měla ráda rozhodné jednání, ale také přistupovala k věcem s určitou pokorou, dokázala se uskrovnit. „Její bustou jste znovu umožnili Elišce Junkové vstup do klubového domu, chodila sem nesmírně ráda,“ vzpomněl Vladimír Junek.

GRAND PRIX historických vozidel budou tvořit závody 1000 mil československých, Brno Revival, Grand Prix Buggati a Zbraslav – Jíloviště. Vznik šampionátu iniciovali pořadatelé těchto tradičních veteránských soutěží. „Autoklub obnovuje tradici, stál u vzniku a byl přímým pořadatelem věhlasných 1000 mil československých i Zbraslav – Jíloviště, jednoho z nejstarších závodů u nás. Šampionátem navazujeme na tento odkaz a zároveň chceme podpořit povědomí o technickém umu našich předků,“ uvedl prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček.  Autoklub ČR se ujímá role zastřešující organizace a sportovní autority. Dále zabezpečí dodávku technického zajištění systému měření času a vyhodnocení výsledků, organizační a materiální vybavení, komunikaci s veřejností a médii a propagaci šampionátu. Absolutní vítěz získá putovní cenu prezidenta Autoklubu ČR.

 

Nám nezbývá, než na závěr Autoklubu ještě jednou pogratulovat k úžasným jubileím a popřát dalších 115 let s námi. My už se teď těšíme především na start letošní sezóny v podobě 38. KOWAX – Valašské rally ValMez. O té jsme vás ostatně již informovali právě ZDE.

 

Jan Novotný

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..