Zdroj úvodní fotky: Miroslav Chaloupka, ČTK
Václav Pech triumfoval v napínavé Rally Pačejov, Kopeckého předstihl v poslední rychlostce

Václav Pech triumfoval v napínavé Rally Pačejov, Kopeckého předstihl v poslední rychlostce

Autor: Jan Novotný, zdroj: ČTK · Fotografie: Miroslav Chaloupka, ČTK

Václav Pech si podruhé připsal vítězství v Rallye Pačejov! V napínavém finále 44. ročníku Rally Pačejov se mu podařilo překonat již korunovaného mistra Jana Kopeckého, s nímž ho v Pačejově po čtyřech výhrách v řadě dělila pouhá sekunda. Na třetím místě závodu se umístil Dominik Stříteský, který tímto poskočil na stříbrnou příčku v celkovém hodnocení letošního českého mistrovství, před nepřítomným Adamem Březíkem.

 

Kopeckého dominance od prvního kilometru a pechův comeback

Jan Kopecký držel vedení v 44. ročníku Rallye Pačejov od samého počátku. Jeho suverénní výkon držel diváky na hraně sedadla, zejména s ohledem na jeho náskok 4,8 sekundy před Václavem Pechou po devátém z dvanácti měřených úseků. Vypadalo to, jako by šampionát měl skončit Kopeckého pátým po sobě jdoucím triumfem v Pačejově.

Václav Pech, sedící za volantem výkonného speciálu WRC, měl nicméně jiné plány. Začal nesmírně cílený pronásledovací závod a s každou další rychlostní zkouškou zmenšoval náskok. Skutečný zvrat přišel v posledním úseku, kde Pech předčil Kopeckého o pouhých 1,9 sekundy, zajistil si své vítězství a sesadil z vedení soutěže stávajícího mistra.

„Byla to hodně vyrovnaná rallye, od začátku do konce to bylo o desetinkách a skoro tradičně jsme si to rozdali na poslední rychlosce. Jsem nesmírně rád, že jsme vyhráli,“ řekl Pech České televizi. V Pačejově tak navázal na triumf z roku 2005, kdy byla ale soutěž součástí seriálu sprintrallye. „S celou sezonou je naprostá spokojenost. Nějaké technické problémy nebo chyby k tomu patří, ale převládají vítězství, což je skvělé,“ dodal Pech.

 

Pech sice vyhrál, Mistrem se ale s přehledem stal Kopecký

Pech, jehož výsledky se vzhledem k vozu zařazenému do třídy RN9 do hodnocení MČR nezapočítávají, tak opět dokázal letos svého dlouholetého rivala porazit. Rychlejší byl i na Valašce, na Rallye Šumava Klatovy, v Hustopečích a na Barum rallye Zlín, kterou ale s ohledem na pravidla oficiálně vyhrál Kopecký. Bývalý tovární jezdec Škody Kopecký, jenž aktuálně startuje se speciálem Rally2, i tak bezpečně získal jubilejní desátý český titul.

„Pačejov je nádherná soutěž a pořadatelé tady odvádí skvělou práci, za což jim patří velké poděkování. Rychlostní zkoušky byly nádherně připravené. Jsou to fakt jedničky,“ ocenil Kopecký práci organizátorů. Závěr rallye moc nechtěl komentovat. „Nechci se k tomu asi vyjadřovat, zas by to zvedlo nějakou nevoli. My jsme prostě tu poslední rychlostní zkoušku jeli nejlépe, jak jsme mohli,“ podotkl jednačtyřicetiletý pilot a poukázal zřejmě na časté dohady fanoušků o rozdílnosti jeho a Pechova vozu.

Kopecký si titul zajistil v srpnu na Barum rallye Zlín a následně naznačoval, že už v aktivní kariéře nebude pokračovat. Nyní počítá s tím, že pojede i v roce 2024. „Po Barumce byla taková hustá, divná atmosféra, takže jsem byl trošku nalomený skončit, ale už se to nějak uklidnilo. Teď už zase přemýšlím nad příštím rokem,“ řekl Kopecký ČT.

 

Výsledky Invelt rallye Pačejov, závěrečného závodu mistrovství České republiky v automobilových soutěžích: 1. Pech, Uhel (Ford Focus WRC) 1:14:53,3, 2. Kopecký, Hloušek (Škoda Fabia RS Rally2) -1, 3. Stříteský, Hovorka -33,9, 4. Cvrček, Prokorát -2:24,3, 5. Jirásek, Machů (všichni Škoda Fabia R5) -2:27,3, 6. M. Vlček, Kunst (Hyundai i20 N Rally2) -3:21,7.

 

Jan Novotný

Sdílet: