Umění na umění: aneb zrodila se nová výtvárná technika

Umění na umění: aneb zrodila se nová výtvárná technika

Autor: Jakub Kameníček · Fotografie: Jakub Kameníček

Dnešní svět se tak rychle mění. Je to vidět v technologiích počítačů, kde dochází ke stále větší miniaturizaci a optimalizaci materiálů i výrobních technologií, výstavbě měst. Neustálý vývoj nastává ve společnosti jako takové a to má dopad i kulturu. Vznikají nová umělecká pojetí a počiny, až se někdy zdá, že i odborník či umělecký nadšenec má problém držet krok s každým novým vynálezem. „Nová umělecká pojetí?“ říkáte si? Co si pod tím představit? Pojďte se společně se mnou podívat a obohatit se.

 

Štětcem nebo prstem, to je jedno. Stejně to vypadá úchvatně! Aneb pouliční umění Moskvy.

Já osobně – a jistě nejsem sám – vnímám dopravní prostředky-automobily jako objekty užitého umění. Samy jsou to pojízdná umělecká díla. Některé jsou více avantgardní, extravagantní a zajímavé, a některé jsou v rámci své funkce spíše koncipovány velmi funkcionalisticky až stroze. Asi proto se zrodilo jistým lidem v hlavách toho využít. A protože se venku práší a někdy opravdu hodně, rozhodli se tito novodobí umělci vzít múzu za pačesy, vyzbrojit se štětci a vrhnout se do ulic plných špinavých aut a skrze ně najít svůj prostor pro sebevyjádření a hlavně pobavení své, kolemjdoucích, či samotných majitelů vozů, jež, jak sami říkají, potom ani nechtějí takto ozdobené auto umýt (a já se jim ani nedivím). Pokud bychom vás chtěli navést na konkrétní lidi a místa, světová média se v poslední době a horizontu zruba 8 let zaměřila svou pozorností na dva takto fungující umělce. Dubnovou senzací tohoto roku je v tomto ohledu Rus Nikita Gobulev, který je prý z povolání lékařem, leč to mu vůbec nepřekáží v tom, aby si takto „hrál“. Sám se v některých rozhovorech nechal slyšet, že to vnímá jako tradiční zábavu moskevské mládeže (kreslit po špinavých autech) a že on to jen pozvedl na vyšší úroveň. Výsledkem jeho snažení vznikají pozoruhodné výjevy přírody: lidé, zvířata, nebo třeba akční hrdinové. Jeho práci si můžete prohlédnout například na Instagramu, kde figuruje pod přezdívkou proboynick, i na přiloženém odkazu na videoreportáž.

 

Akademicky, v provozu nejspíše neprakticky, ale na oko bombasticky.

Dalším, nyní již světově uznávaným umělcem v rámci této techniky, a dalo by se vlastně říci i jejím zkladatelem, je nyní Scott Wade z Ameriky. Na internetu můžete nalézt první reportáže a zmínky o něm již z doby před rokem 2010. Scott je vystudovaný umělec a na tuto techniku kresby přišel „omylem“. Nicméně ho natolik nadchla, že ji rozvinul a nyní používá jako „plátno“ již výhradně okna osobních aut. Na rozdíl od Nikity, který se naopak věnuje převážně kresbě na nákladní auta, respektive jejich přívěsy. Každopádně, Wade za pomoci svých štětců a rozprašovače prachu (ano, nyní okno auta nejdříve umeje a pak na něj speciálním fukarem nanese vrstvu, která je základem pro jeho obrazy) vytváří obrazy snad ještě komplexnější než v případě ruského kolegy a mezi jeho náměty patří stylizované reprodukce obrazů od starých mistrů – například Michelangela či Da Vinciho – až po vlastní tvorbu neabstraktního charakteru v podobě poutavých karikatur zvířat a lidí. Ostatně, můžete vidět sami Scotta i jeho výtvory na níže přiloženém videu.

 

Má to cenu?

Protože jsem všeobecně milovníkem umění jako takového, aktivním i pasivním, tak tuto novou techniku kvituji s obdivem, byť v případě výtvorů z pod ruk Scotta se dá občas polemizovat o praktické využitelnosti v běžném provozu (například, pokud kresba zakrývá zadní sklo či některé z bočních pohledových skel řidiče). Navíc, nezdá se, že on by svou tvorbu takto cílil. Tak či tak, tento článek předkládá jen další důkaz lidské vynalézavosti a tvořivosti, která mi asi nikdy nepřestane brát dech. Co si o tomto druhu umění myslíte vy? Líbí se vám? Nebo byste byli raději za umyté auto než to špinavé „pomalované“. Případně, líbí se vám spíše tvorba amerického umělce anebo ta Nikity Gobuleva? Podělte se s naší redakcí o váš názor. Rádi si jej přečteme.

 

Jakub Kameníček

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..